Učiť sa, učiť sa, učiť sa.

Laura Ménová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 16, 2020

Za domácu úlohu je druhé a tretie cvičenie zo strany 15. Z písomky máš 25/30 bodov. Dnes sa budeme venovať lekcii číslo 7.

Zdroj: Pexels, by Min An

V školách je dôraz pri učení obvykle kladený na to, aby žiaci a študenti vedeli, čo sa presne naučiť, akú úlohu vypracovať…Za to dostanú hodnotenie, samozrejme, čím lepšie a viac sa daným veciam budú venovať, tým by hodnotenie malo byť lepšie. Málokde sa však žiaci učia, ako sa vlastne učiť, ako sa učiť aj nad rámec učiva poviného do školy a tiež, čo je ešte dôležitejšie, potom, čo dokončia svoju školskú dochádzku.

Tvorba osobného vzdelávacieho prostredie (z PLE: Personal Learning Environment) je myšlienka, ktorá podporuje učenie orientované na žiaka či studenta a práve jeho kladie za toho zodpovedného za svoj vlastný proces učenia sa. To sa deje tak, že je každý podporovaný nájsť si svoje vlastné nástroje a cesty učenia, ktoré mu vyhovujú. Celá myšlienka je často prepojená s použitím online nástrojov, a to tiež takých, ktoré už predtým žiaci aktívne využívali a radi na nich trávia svoj čas. Keďže súčasťou tvorby osobného vzdelávacieho prostredia je tiež myšlienka zdieľania svojho postupu, napredovania, či výtvorov a tvorenie vzdelávacej komunity, ktorá môže pomôcť napredovať a motivovať sa nazájom, využité tu môžu byť tiež dnes tak populárne sociálne siete ako sú Facebook, YouTube alebo Instagram.

Tento prístup poskytuje väčšiu voľnosť, pretože nehovorí žiakom konkrétne, čomu sa majú venovať, ale necháva to na ich zodpovednosť a dáva im tiež voľnú ruku vo výbere nástrojov, čo podporuje kreativitu a samostatnosť. Úlohou učiteľa v tomto prípade môže byť najmä to, že žiakom možnosť tvorby takéhoto prostredia predstaví, zoznámi ich s niekoľkými nástrojmi, ktoré by mohli využiť a poskytne im radu v prípade, že si s niečím nebudú vedieť poradiť alebo si nebudú istí svojim smerovaním. Ak je táto metóda predstavená už v mladšom veku, stane sa jej používanie prirodzeným a v staršom veku už bude mať žiak zaužívanú vlastnú učebnú cestu a dokáže sa sám vzdelávať aj mimo školy a tiež po jej ukončení. Bude vedieť, čo mu vyhovuje, čo ho posúva vpred a môže si vybudovať aj komunitu, ktorá ho bude podporovať a pomôže mu. To všetko môže slúžiť aj k rozšíreniu siete kontaktov, ktorá je dôležitá tiež pri hľadaní práce.

Čo všetko môže byť súčasťou tvorby osobného vzdelávacieho prostredia?

Plánovanie a manažment: pri procese učenia je dôležité určiť si plán toho, čo a v akom časovom horizonte sa chceme naučiť. Celý proces by potom mal mať nejakú štruktúru a pravidelnosť. K tomu môže pomôcť napríklad tvorba myšlienkovej mapy (Coggle.it, Bubbl.us, Mindmup), kde si žiak zaznačí a rozpíše oblasti, v ktorých by sa chcel zlepšiť. Pomôcť môžu aj klasické vyškrtávacie zoznamy. Zaujímavé je už aj svoj plán zdieľať online napríklad formou blogu na Medium alebo cez Tumblr. To môže pomôcť pri vlastnej motivácii, ale zároveň je tak možné motivovať ostaných a vytvoriť si tak vlastnú učiacu sa komunitu.

Kolaborácia: môže ísť buď o prepojenie priamo v procese na tvorbe projektu, napríklad prostredníctvom wiki, ale aj o koláboráciu v tom zmysle, že na svoju prácu dostanete spätnú väzbu, alebo vám budú kladené doplňujúce otázky, napríklad cez už spomínané sociálne siete. Zaujímavé sú tiež aplikácie, ktoré umožňujú komunikáciu a kolaboráciu v reálnom čase, na čo slúžia napríklad rozličné nástroje G Suite.

Reflexia: je možné využiť rozličné denníky (Penzu), ktoré pomáhajú reflektovať pokrok či prípadné problémy, ale platí to isté, čo pri plánovaní a manažmente a reflexia sa dá tiež robiť prostredníctvom písania blogu, najmä pokiaľ má byť verejná.

Tvorba portfólia: umožňuje ukladanie evidencie svojej práce na jednom mieste, môže byť do veľkej miery personalizované a obsahovať tiež rozličné certifikáty, absolvované kurzy a podobne. Ako nástroje pre vytvorenie reprezentatívneho portfólia môžu slúžiť napríklad Wordpress alebo Wix. Portfólio môže byť opäť verejné, prípadne zverejnené len konkrétnym ľuďom (spolužiakom, kamarátom, učiteľom…). Súčasťou portfólia býva aj krátky profil danej osoby a v danom prostredí sa dajú zdieľať aj vytýčené plány, ciele či spomínané reflexie. Portfólio však často slúži primárne na ukázanie toho najlepšieho, na čom človek pracuje alebo pracoval a môže dobre poslúžiť aj pri pracovnom pohovore. Tvorba digitálneho portfólia je v súčasnosti tiež povinou súčasťou štúdia pre študentov odboru Informační studia a knihovnictví na Masarykovej univerzite.

--

--