Učitelé v éře globalizace: Přizpůsobení se novým výzvám

Šárka Portešová
2 min readApr 4, 2024

Globalizace nepřetržitě formuje každodenní životy miliard lidí po celém světě. Co se děje vzdáleně, má nyní vliv i na naši lokální realitu. Poslední dvě dekády přinesly dramatický nárůst mobility, technologické inovace a lehčího přístupu k mezinárodní komunikaci a cestování, což utváří novou realitu dnešního světa [1]. Učitelé se tak musí pohybovat v prostoru neustálé vzájemné propojenosti, vyžaduje se od nich neustálý pohled za hranice, porozumění globálnímu dění a schopnosti adaptace na nové výzvy.

Vliv globalizace na vzdělávání

Tento fenomén se výrazně dotkl i oblasti vzdělávání. Vzniklo nepřeberné množství jednoduše dostupných kurzů a lekcí, platformy nabízející okamžitě dostupné učitele a nástroje umělé inteligence, čímž vznikla studna neustále dostupného globálního vědění. To vede k otázce: Budou tradiční učitelé ještě potřeba?

Ausat [2] se touto otázkou zabýval v kontextu vzniku a využívání ChatGPT. Analyzoval 18 odborných článků na toto téma a výsledky ukázaly, že role tradičního učitele se bude muset změnit, ale neměla by zaniknout. Učitelé budou stále potřeba jako osoby poskytující vedení a hlubší hodnocení schopností. Musí se však adaptovat na novou realitu, získat kompetence s novými nástroji a naučit se je využívat.

Společenská výzva pro učitele

Jedná se o společenskou výzvu, která spočívá v přizpůsobení se novým požadavkům a postojům. Učitelé musejí rozvíjet schopnost porozumění, tolerance a otevřenosti novým informacím a technologiím, stejně jako schopnost rychle se adaptovat.

Vzdělávání učitelů musí reflektovat tuto proměnlivou realitu a připravovat pedagogy na roli ve světě, který je více propojený a dynamický než kdy jindy. Je potřeba, aby učitelé získali dovednosti a znalosti potřebné k úspěšnému působení v této nové realitě a aby se stali pružnými a efektivními průvodci vzděláváním.

Zdroje:

[1] Pacheco, J.A. “The ‘new normal’ in education.” Prospects 51, 3–14 (2021). DOI: 10.1007/s11125–020–09521-x

[2] Ausat, Abu Muna Almaududi, et al. “Can Chat GPT replace the role of the teacher in the classroom: A fundamental analysis.” Journal on Education 5.4 (2023): 16100–16106.

--

--