Udržení pozornosti aneb práce s žáky s poruchou ADD a ADHD

Natálie Fábry
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 26, 2020

„Pozornost je jasné a živé zaměření mysli na jeden z několika zdánlivě současně probíhajících myšlenkových řetězců nebo sledovaných předmětů … znamená, že se od některých věcí vzdálíme proto, abychom se účinněji mohli věnovat jiným.” [1]

Upoutat pozornost dětí ve škole bývá pro učitele někdy velmi náročné. S dětmi s poruchou pozornosti to bývá ještě náročnější. Tito žáci bývají často rozptylováni jinými činnostmi a pro učitele je tak náročnější získat jejich pozornost a předat jim nové vědomosti.

Poruchy pozornosti:

Rozlišujeme dva hlavní typy poruchy pozornosti a to ADD („Attention Deficit Disorder“) a ADHD („Attention Deficit Hyperactivity Disorder“).

· První z poruch je ADD, jedná se o poruchu pozornosti bez hyperaktivity. Tito žáci mají problém reagovat na podněty a jsou zabraní do svých myšlenek. Žáci pracují pomalu a mají problém pracovat delší dobu na zadané činnosti.

· Druhým typem poruchy pozornosti je ADHD, jedná se o typ poruchy s hyperaktivitou. Jedinci s ADHD mají problém vydržet v klidu. Na práci se soustředí jen po krátkou dobu, jelikož je neustále rozptylují jiné činnosti. Tito žáci si často vynucují pozornost a narušují tak atmosféru ve třídě.

Důležitým faktorem udržení pozornosti žáků je vhodné prostředí ke studiu. Žáky s poruchou pozornosti může rozptylovat například výrazně barevná výzdoba. Jedná se tedy o vystavené obrázky, polepy oken nebo také závěsné dekorace.

Dále je také vhodné usadit žáka do první lavice, aby se tak zmenšilo riziko vlivů, které mohou odvést jeho pozornost. Učitel má v této situaci možnost žáka více sledovat a předejít vyrušování.

Pokud má dítě problém se soustředěním je možné také zapojit ho do dalších činností, například zaměstnat ruce. Pro zaměstnání rukou jsou vhodné pomůcky jako jsou antistresové míčky, modelína nebo také náramky z bavlny.[2]

Základem dobré spolupráce s dětmi s poruchou pozornosti je trpělivost. Trpělivý učitel, který dokáže žáka povzbudit a pochválit i za malé zlepšení, dokáže jej motivovat k dalším činnostem.

Závěr:

Článek Udržení pozornosti aneb práce s žáky s poruchou ADD a ADHD měl za úkol popsat základní faktory, které mohou žáky s poruchou pozornosti při vyučování rozptylovat. Článek poukázal na prostředí studia, přístup učitele, ale také na metody, jak vyrušování předejít.

Zdroje:

[1] JAMES, William. Principles of Psychology, Vol.1. United States: Dover Publications Inc., 1950. ISBN 9780486203812.

[2] JIROUTOVÁ, Barbora. Metody a postupy práce s dětmi s ADHD [online]. Hradec Králové, 2017 [cit. 2020–03–25]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/9sw9a3/>. Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Tomáš Komárek.

--

--