Umělá inteligence jako součást výuky na školách

Gabriela Pavelková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 19, 2024

Umělá inteligence je v dnešní době součástí nás všech. Slyšíme o ní na každém rohu, čteme v každém druhém článku na internetu, stále s někým dalším probíráme, jestli teda AI ano nebo ne. Doba se mění, a to velmi rychle a je důležité, aby se také měnil přístup ke vzdělávání. Nelze se tvářit, že to, co se učilo na školách před 20 lety, bude vyhovovat normám dnešní doby. Je tedy nutné, aby byla do každodenní výuky na školách zařazena umělá inteligence? Jaké přínosy či rizika nese zapojení AI do výuky pro mladou generaci?

Generováno AI z prodia.com.

Spousta dětí již na základních školách využívá umělou inteligenci skrze aplikace, digitální technologie. Digitální gramotnost by měla být v dnešní době již součástí povinné výuky stejně jako základy matematiky či chemie. Je důležité, aby děti rozuměly, jak AI funguje a dokázaly na ni kriticky nahlížet a umět ji využívat ve svůj prospěch.

Budoucnost žáků základních škol

Je dokázáno, že do roku 2030 se rozvine užívání umělé inteligence natolik, že již některá povolání vymizí či se velmi omezí, to se týká například administrativních a právnických oborů. Nicméně vznikne také řada nových profesí, pro které bude digitální gramotnost nutností. Bude potřeba více pracovníků kybernetické bezpečnosti, datových analytiků, vývojářů, expertů na digitalizaci apod. Samozřejmé je, že toto se nedotkne oborů všech — takové stavebnictví či další manuální povolání nebudou tolik ohroženy. Nicméně jedno je důležité! Nynější žáci na základních školách po splnění (povinné) školní docházky vstoupí naprosto na jiný trh práce, než vstupujeme my v příštích dvou či třech letech. Kdo by je měl na tuto životní etapu připravit lépe než škola a vzdělávací systém?

AI a osnovy

Můžeme namítnout, že AI přináší také svá negativa — dezinformace, rasové předsudky apod. Už jen z tohoto důvodu by dnešní děti měly znát základní principy umělé inteligence a vědět, jak s ní naložit a pracovat. Vědět, jak s ní naložit ve svůj a všeobecný prospěch a nezneužívat ji.

Generováno AI z prodia.com.

Co by se tedy měly děti naučit a znát?

- Rozpoznat technologie AI

- Naučit se základům programování, aby dokázaly AI kvalitně využívat

- Rozpoznat negativní důsledky a nástrahy umělé inteligence

Umělá inteligence prostoupila do životů nás všech, ať už chceme nebo ne. Naším úkolem je se s AI naučit pracovat, sžít se s ní a přijmout, že jen tak neodejde. Další generace ovšem s AI roste, proměňuje se. Proto musíme na tyto vlivy reagovat a přinést budoucí generaci pevný základ do profesního života.

LÁNSKÁ, Kateřina. Umělá inteligence vstupuje do škol. Jak využít její potenciál? [online]. In: Eduin.cz 13. 1. 2023. Dostupné z: https://www.eduin.cz/clanky/umela-inteligence-vstupuje-do-skol-jak-vyuzit-jeji-potencial/. Citováno [2024–03–12]

LUPTÁK, Radovan. Proč vést děti k poznávání umělé inteligence? [online]. In: AI dětem 1. 2. 2024. Dostupné z: https://aidetem.cz/obecny-uvod-do-umele-inteligence/proc-vest-nase-deti-k-poznavani-umele-inteligence/. Citováno [2024–03–12]

--

--