Umělá inteligence jako nástroj personalizovaného vzdělávání
Umělá inteligence (AI) je v současnosti všudypřítomnou technologií, která může ležet kdekoliv na škále od neviditelné (jako v případě algoritmů doporučující obsah na sociálních sítích) až po kontroverzní (zejména v případě využití AI k morálně problematickým úkolům). AI zasahuje a bude zasahovat do více a více banálních každodenních činností a jednou z těchto činností je právě vzdělávání.
V rámci této úvahy budeme pracovat s termínem vzdělávání v širším slova smyslu, od formálního vzdělávání v prostoru škol až po celoživotní zájmové vzdělávání jak v neformálních institucí knihoven, tak ve volném čase z pohodlí domova s použitím vlastních mobilních zařízení a osobních počítačů.
Dnešní vzdělávání může být těžce technologicky zakotvené, ať už využíváním digitálních nástrojů k výrobě, čtení a interakci se vzdělávacími materiály, tak po vytváření a používání vzdělávacích aplikací a platform k učení se. V rámci této úvahy se chci zaměřit na ta místa vzdělávací cesty studenta, kde je možné funkčně a efektivně zapojit AI.
AI je schopná personalizovaného vedení (Chen, X., Zou, D., Xie, H., Cheng, G., & Liu, C., 2022), skrze analýzu chování studenta může doporučovat vzdělávací materiály — a to nejen obsah, ale také formu (např. student má lepší výsledky v testech po shlédnutí spíše kratšího videa než dlouhého záznamu přednášky, AI mu spíše doporučí kratší videa). Takový systém doporučování vzdělávacího obsahu je podobý algoritmům sociálních sítí. Klíčová je také možnost poskytování zpětné vazby a možnost práce s individuálními potřebami a problémy studenta.
Jako vzdělávací zdroj mohou fungovat i expertní systémy, obzvláště ty, které umí pracovat s přirozeným jazykem. Student pak může klást otázky tak, jak ho napadají a expertní systém jim problémy vysvětluje. V tomto případě můžeme narazit na problém s ajzykovou bariérou. Mnohé expertní systémy jsou pouze v angličtině, zde v ČR máme však velkou skupinu dospělých potenciálních studentů, kteří by mohli benefitovat ze vzdělávacího obsahu, který je této konkrétní cílové skupině ro svou jazykovou bariéru nedostupný. Tento problém je možné částečně řešit automatizovanými překlady (není však v současnosti úplně možné efektivně překládat text v určitých formátech jako jsou obrázky, proto jsou např. infografiky nedostupné).
AI může také nabídnout pomoc studentům se speciálními potřebami, zejména studentům s poruchou autistického spektra. Tito studenti mohou dostávat personalizované instrukce a zpětnou vazbu přesně ve chvíli, kdy je potřebují (Chen, X., Zou, D., Xie, H., Cheng, G., & Liu, C., 2022). AI v tomto případě supluje roli asistenta pedagoga, který vede studenty se speciálními potřebami a pomáhá jim, aby mohli držet krok s výukou.
Nejen pro potřeby studentů se speciálními potřebami můžeme AI aplikovat také v oblasti rozpoznávání a zpracovávání emocí (tzv. affective computing), a to v oblasti zasahování do procesu učení, což může vést ke zvyšování motivace a studijní sebepojetí (Chen, X., Zou, D., Xie, H., Cheng, G., & Liu, C., 2022).
AI má potenciál alespoň částečně plnit fuknce lektora a pomáhat studentovi. Samotná AI nemusí nutně rozumět dlouhodobým cílům studenta a může se v doporučování obsahu spíše soustředit na akutní problémy než na cílený dlouhodobý rozvoj. Také je třeba aby student na AI nespoléhal na 110%, ale aby zapojoval vlastní kritické myšlení a byl schopen hodnotit vlastní studijní cestu a pokrok. Takovému studentovi může AI velice dobře posloužit. AI je v tomto ohledu skoro jako oheň — dobrý sluha ale špatný pán.
Použitá literatura:
Chen, X., Zou, D., Xie, H., Cheng, G., & Liu, C. (2022). Two Decades of Artificial Intelligence in Education: Contributors, Collaborations, Research Topics, Challenges, and Future Directions. Educational Technology & Society, 25 (1), 28–47. https://eric.ed.gov/?id=EJ1336009
Tento článek byl vypracován jako příprava (3/5) k předmětu ISKM06 Učící se společnost, přednáška 4. ([24. 3.] Portfolia, personalizace, adaptace a individualizace vzdělávání, možnosti, výzvy a kritika).