Unschooling

Učenie, kde je hlavným učiteľom sám žiak

Diana Huslíková
EDTECH KISK
3 min readApr 29, 2021

--

Photo by J. Kelly Brito on Unsplash

Unschooling je metóda (ne)výučby, ktorá je “o level vyššie“ ako domáce vzdelávanie. Je to spôsob učenia, ktorý pre deti nahrádza formálne vzdelávanie v školách. V centre unschoolingu stojí dieťa samotné. To do veľkej miery určuje, čo sa chce učiť, kde, s kým a podľa akých materiálov. V pozadí tohto vzdelávacieho procesu stojí rodič alebo mentor, ktorého úlohou je vytvárať priestor, kde sa dieťa môže samostatne učiť.

Ako teda vyzerá proces dieťaťa v unschoolingu? Učia sa spoznávaním sveta okolo seba, z čoho prirodzene plynie zvedavosť a túžba naučiť sa viac. Deti v unschoolingu sa učia pomocou kníh, aplikácií, MOOC či iných online nástrojov. Rodič je “konzultant“ dieťaťa, sleduje jeho záujmy, veci ktoré mu idú a na ktorých by mal zapracovať a ponúka podporu pri výbere. Ak má napríklad dieťa sen, že chce byť veterinárom/kou, spolu s rodičom si nastavujú učebný plán — čo všetko musí ovládať predtým, ako nastúpi na vysokú školu.

Formálne vzdelávanie však neplní len informačnú funkciu. Pre deti je to taktiež možnosť socializovať sa a vytvárať priateľstvá. Podľa rodičov ktorí podporujú unschooling však ich deti netrpia nedostatkom kamarátov. Výhodou môže naopak byť to, že dieťa nie je zavreté v triede len s ľuďmi rovnakého veku. Učí sa teda spolupracovať s rozdielnymi vekovými skupinami, a kamarátov si môže nájsť kdekoľvek inde mimo školy — či už rodinní známi, susedia, internet, alebo ľudia, ktorých spoznajú na cestách. [1]

Komunita “unschoolovaných“ detí je pomerne malá a veľmi málo preskúmaná. Z dostupných výskumov sa nedá určiť, nakoľko hodnotná táto metóda je. Výskumy, ktoré sa na túto tému spravili sú často limitované počtom účastníkov — je takmer nemožné vykonať kvantitatívnu štúdiu.

Výskumy ale naznačujú niekoľko výhod unschoolingu. Jednou z motivácií prečo svoje dieťa neposlať do klasickej školy môže byť práve dôraz na kvalitné vzdelávanie — deti ktoré sú vyučované doma prekonali deti vyučované v škole v testoch merajúcich akademické znalosti (táto štúdia skúmala deti v domácom vzdelávaní, nie konkrétne unschoolované deti) [2]. Rodičia aj deti “odchované“ na unschoolingu sa zhodujú na tom, že im tento štýl priniesol viac slobody, nezávislosti a zodpovednosti. Najviac prominentná nevýhoda unschoolingu bolo pre deti aj rodičov to, že ich odsudzovalo ich okolie. V závese za tým bola sociálna izolácia. [3]

Ako vyzerá unschooling v Česku

V Česku je tento štýl vzdelávania zakázaný. Napriek tomu si však niektoré rodiny našli spôsob, ako s touto metódou pracovať. Je povolené vzdelávať dieťa pomocou tzv. individuálneho vzdelávania — domáceho vzdelávania, pri ktorom sa dieťa chodí minimálne 2x do roka preskúšať do školy. V Česku sú školy, ktoré podporujú domáce vzdelávania na prvom a druhom stupni, k dispozícii je taktiež niekoľko stredných škôl.

Keďže je unschooling v Česku nelegálny, rodiny sa k nemu verejne nepriznávajú. Podľa rodičov to však funguje tak, že sú ich deti zapísané na domácom vzdelávaní v škole, ktorá podporuje unschooling. Polročné skúšanie tak potom “dajme tomu nejako prebieha“ [4]

(1) Staňková, Zdeňka. Svoboda učení, 2021. https://www.svobodauceni.cz/.

(2) Martin-Chang, Sandra, Odette Gould, and Reanne Meuse. ‘The Impact of Schooling on Academic Achievement: Evidence From Homeschooled and Traditionally Schooled Students’. Canadian Journal of Behavioural Science/Revue Canadienne Des Sciences Du Comportement 43 (1 July 2011): 195–202. https://doi.org/10.1037/a0022697.

(3) Gray, Peter, and Gina Riley. ‘Grown Unschoolers’ Evaluations of Their Unschooling Experiences: Report I on a Survey of 75 Unschooled Adults’. Other Education 4, no. 2 (31 July 2015): 8–32. https://www.othereducation.org/index.php/OE/article/view/104.

(4) Těšinská, Michaela. ‘Chodit do školy? Ztráta času, některé české děti se nelegálně učí jen to, co chtějí | Domov’. Lidovky.cz, 17 June 2018. https://www.lidovky.cz/domov/chodit-do-skoly-ztrata-casu-nektere-ceske-deti-se-uci-jen-to-co-samy-chteji.A180615_195031_ln_noviny_ele.

--

--