Unschooling aneb (Vysoká) Základní škola života

Marta Zonková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 27, 2019

Unschooling je pojem, který patří mezi nové trendy v oblasti vzdělávání. Konkrétně spadá do kategorie domácího vzdělávání. Pojetí tohoto konceptu je podstatně přísnější na školy jako instituce než běžnější forma domácího vzdělávání. Unschooling odmítá školu kompletním způsobem a nesouzní s povinnou školní docházkou a přezkušováním. V České republice je tedy toto pojetí nelegální.

Zdroj

Stejně jako jiné alternativní směry se unschooling zaměřuje na svobodu dítěte a jeho vlastní potřebu učení. Předpokládá vlastní iniciativu dítěte a přirozené učení skrze žití bez stanoveného kurikula. Dítě si samo vybírá oblast zájmu, ve které je vzděláváno a dochází tak k lepšímu zapamatování a vztažení tématu k reálnému světu než abstraktivnímu pojetí, které je v tradiční škole. K učení dochází volně během celého dne i noci. Není stanoven čas, při kterém se dítě učí tak jak tomu může být u běžnějšího pojetí domácí výuky, kdy jsou například převzaty učebnice, učební materiály ze školy a pouze se mění prostředí, ve kterém jsou používány. Vzhledem k tomu, že při praktikování unschoolingu nejsou stanovené termíny, může se dítě učit dle svých potřeb a vývoje. Rozdíl mezi tím kdy se dítě naučí například číst může být tak několikaletý. Rodič nemá roli učitele, ale průvodce. Vytváří dítěti podmětné prostředí jak v úrovni domova tak při cestování. Návštěva kulturních center, knihoven, galerií a otevřených zájmových kroužků není při tomto výběru vzdělávání nijak neobvyklá.

V zemích kde je tato forma vzdělávání legální vznikají spolky a komunity, které jsou vzájemně těsně propojené. Argument, že děti bez školy jako instituce sociálně trpí je tedy mylný. V případě České republiky se tímto vzděláváním zabývá iniciativa Svoboda učení. Tato iniciativa vznikla v roce 2012 a snaží se o informování nejen veřejnosti o sebeřízením učení. Vzhledem k celkovému pojetí spolku odmítá peníze z jiného než dobrovolného příspěvku. V tuto chvíli je nejbližší informační akce 23. dubna v Těplíně.

V tuto chvíli není v ČR unschooling ve své pravé podstatě legálně možný. Praktikující rodiny musí své děti přihlásit na základní školu, se kterou vykomunikují domácí vzdělávání. V případě výběru vhodné, alternativnější školy nemusí být přezkušování v pololetí tak problematické a rodiny se tak dostanou k podstatě unschoolingu velmi blízko. Otázkou zůstává, zda je toto řešení dostatečné. Jistě se jedná o princip jehož benefity je možné využít i v institucionálním vzdělávání, odpouštění od povinné školní docházky je dle mého v nedohlednu.

Zajímavá diplomová práce:

ŠPAČKOVÁ, Markéta. Unschooling v České republice [online]. Hradec Králové, 2018 [cit. 2019–03–27]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/kv7ven/>. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Martin Skutil, Ph.D.

--

--