Výuka dětí s vývojovou dysfázií

Tereza Kalčíková
EDTECH KISK
Published in
8 min readJun 19, 2024

Tento příspěvěk byl vytvořen v rámci konference do předmětu ISKM06 Učící se společnost.

Ve světě, kde technologie neustále formují způsob, jakým komunikujeme, pracujeme a učíme se, získávají digitální materiály stále větší význam v oblasti vzdělávání. Tradiční modely výuky založené na tištěných učebnicích a fyzických pomůckách postupně ustupují moderním digitálním řešením, která nabízejí nové možnosti pro efektivní a interaktivní učení.

Digitální materiály zahrnují širokou škálu nástrojů a zdrojů, od elektronických knih (e-knih) a výukových videí po interaktivní aplikace a online kurzy. Tato diverzita umožňuje učitelům přizpůsobit své vyučovací metody individuálním potřebám studentů a poskytuje jim prostředky pro inovativní a dynamickou výuku.

V dnešní době, kdy jsou skrze technologie komunikační dovednosti zásadní pro úspěšné začlenění do společnosti a vzdělávacího systému, se vývojová dysfázie stává stále více zkoumaným a řešeným problémem. Moderní technologie a přístup ke vzdělávání umožňují stále sofistikovanější diagnostiku a individuální přístupy, které mohou dětem s touto poruchou poskytnout efektivnější podporu. Nicméně, ačkoliv máme k dispozici pokročilé nástroje a metody, výzvy spojené s výukou dětí s vývojovou dysfázií zůstávají komplexní a vyžadují celostní přístup. Ráda bych se tedy věnovala aplikacím ve výuce, které by dětem mohli přinést lepší porozuměni a zážitek z výuky.

Co je vývojová dysfázie?

Vývojová dysfázie, také známá jako určitá porucha řeči a jazyka, je komplexní narušení řečové schopnosti, ke kterému dochází v důsledku poškození mozku v raných fázích vývoje dítěte. Tato porucha se primárně projevuje problémy ve verbální komunikaci. Děti s touto diagnózou často čelí výzvám nejen v oblasti komunikace, ale také ve sluchovém a zrakovém vnímání, koncentraci a emocionální stabilitě. Stupeň postižení se však může značně lišit od jednoho dítěte k druhému, protože má každý jedinec jinou kombinaci faktorů, které nemoc ovlivňují. (Bočková, 2017)

Děti trpící vývojovou dysfázií často zažívají potíže při porozumění slovům, jejich správné výslovnosti, používání gramatiky, tvorbě vět a celkovém pochopení řeči. Tyto problémy se mohou projevovat různou mírou závažnosti, což následně ovlivňuje i další aspekty života jako je schopnost číst, psát a interagovat se svým okolím. (Doležalová et al., 2021)

Jaké jsou druhy vývojové dysfázie?

Jak už bylo řečeno výše, vývojová dysfázie se objevuje v dětském věku a může mít vliv na celý vývoj osobnosti. Do příznaků řadíme poruchy řeči a porozumění slovům, problémy s motorikou, sociální interakcí a jiné. Z praktického pohledu můžeme rozlišit dysfázii na receptivní, expresivní a smíšenou.

Receptivní dysfázie přináší poruchu sluchového vnímání. Jde tedy o potíže s vnímáním a rozlišováním zvuků, rozpoznáváním a porozuměním slov nebo pozornosti při komunikaci. Dále porozumění složitým větám, významu slov nebo splnění instrukcí od rodičů. (Doležalová et al., 2021)

Expresivní dysfázie postihuje vyjadřovací schopnosti, které komplikují vytváření nebo formulaci vět. Problémy se tedy ukazují na výslovnosti, gramatice a slovní zásobě, což způsobuje horší vyjádření myšlenek a dochází k nepochopení ze strany okolí. (Doležalová et al., 2021)

Smíšená dysfázie je nejčastější druh poruchy. Jde o poruchu komunikačních schopností, která se skládá z předešlých druhů (receptivní a expresivní). U dětí se může objevit špatná výslovnost, gramatika a slovní zásoba a potíže s porozuměním řeči. (Doležalová et al., 2021)

Jak se vývojová dysfázie projevuje?

Vývojová dysfázie se projevuje různě. Zasažena je verbální a neverbální komunikace, což způsobuje nerovnoměrný rozvoj osobnosti. Dále oblast emocionální, zájmová a motivační. Problémy zahrnují zrakové a sluchové vnímání, potíže s pamětí, orientací v prostoru a čase a problémy s motorikou. To může přinést komunikační problémy v rodině, špatné pochopení emocí druhých a poruchy učení. (Podolová, 2019)

Rodina a škola v životě dítěte s vývojovou dysfázií

Vývojová dysfázie ovlivňuje především rodinné zázemí dítěte a socializaci ve školním prostředí (kolektiv, výukové metody, zájmové činnosti). Pokud jde o mladší dítě, může být tato situace pro rodinu velmi náročná. Je totiž potřeba velká podpora při rozvoji jazykových schopností (četba knih, povídání si, písničky, hry na slova). Po odborné konzultaci s odborníky (logopedická terapie), jde následně využít učební pomůcky (knihy, obrázky, hračky, stavebnice atd.) nebo digitální materiály. (Doležalová et al., 2021)

Digitální technologie a děti se speciálními potřebami?

Digitální technologie a materiály mohou pomoci s překážkami v životě osob se zdravotním postižením. Nejvýznamnější inovací v této oblasti je dotykové a hlasové ovládání osobních počítačů (tablety a telefony). Díky tomu je práce s nimi jednodušší (psaní zpráv, hraní her, tvorba obrazového obsahu, poslech hudby).

Žáky se speciálními potřebami obecně doprovází při svém vzdělávání různé výzvy, nejvíce začlenění mezi spolužáky. Děti s vývojovou dysfázií můžeme řadit mezi žáky s narušenou komunikační schopností (NKS). Tato skupina vyžaduje specifickou podporu v oblasti komunikace a dovedností, jak ve škole tak i v běžných situacích. To by právě mohly přinést výukové programy pro rozvoj sluchového a zrakového vnímání, posilování komunikačních schopností, nácvik jazykových kompetencí, rozvoj čtení nebo posilování paměti (výukové programy Mentio a Méďa). (Kindermann, 2017)

Co je Mentio?

Výukový software Mentio je moderní nástroj určený k podpoře terapeutické práce s dětmi i dospělými, kteří mají řečové a jazykové poruchy. Tento software nabízí širokou škálu funkcí a cvičení, které jsou navrženy tak, aby pomohly zlepšit výslovnost, rozšířit slovní zásobu a posílit celkové komunikační schopnosti uživatelů. Jedná se o trénink sluchové paměti a rozpoznávání zvuků, rozumění textu a rozvoj logického myšlení, práci s obrázky, početní úlohy, procvičování paměti a fonaci a modulaci hlasu.

Program umožňuje rodičům, pedagogům a odborníkům efektivně pracovat pomocí interaktivních cvičení a terapeutických plánů. Každé cvičení je přizpůsobeno specifickým potřebám jednotlivce, což zajišťuje cílený a účinný přístup. Program nabízí snadné a použitelné prostředí, což však považuji za nevýhodu je nutnost koupení licence pro použití programu a to na pc.

Co je Méďa?

Méďa je výuková série programů, které jsou navrženy pro děti mateřských, základních a středních škol. Tyto programy jsou vyvíjeny s cílem podporovat rozvoj základních dovedností, jako jsou čtení, psaní, matematika a logické myšlení, a to hravou a poutavou formou. Hlavním hrdinou těchto programů je postavička méďa, která děti provází jednotlivými aktivitami a úkoly. V nabídce lze také nalézt programy pro speciální školy, nebo programy pro poruchy učení a inkluze, které jsou bohužel opět placené a dostupné na pc.

Co je Mluvídek?

Mluvídek je logopedická hra zaměřená na podporu rozvoje zrakového vnímání a paměti. Tento inovativní nástroj kombinuje vzdělávací obsah s hravou formou, což usnadňuje učení a udržuje dětskou pozornost. Mluvídek obsahuje různá jednotlivá cvičení, které podporují rozvoj výslovnosti, rozšiřování slovní zásoby a posilování jazykového porozumění.

Rodiče a pedagogové mohou využít Mluvítka pro sledování vývoje řečových schopností dětí a podporu jejich učení v domácím prostředí nebo ve školce. Mluvídek tak představuje významný přínos nejen pro děti s řečovými obtížemi, ale i pro ty, kteří chtějí posílit své komunikační schopnosti v zábavném a podnětném prostředí. Aplikace je ke stáhnutí zdarma a je dostupná na všechna zařízení i operační systémy.

Kritéria pro výběr digitálních materiálů?

Digitální materiály pro děti s vývojovou dysfázií, by měli obsahovat vlastnosti a prvky, která by měli ukázat vhodnost pro tuto cílovou skupinu, tedy kritéria.

Jako první si můžeme vzít kritéria Obecná. Ty obsahují téma a věk vybraného dítěte s vývojovou dysfázií (záleží jaké si určíme). Poroto je důležité si vzít takové digitální materiály, které mají odpovídat těmto kritériím a mají pro děti vzdělávací a zábavnou hodnotu, nebo odpovídají činnosti, kterou má dítě rádo. Digitální materiály by tedy měly být rozhodně interaktivní a zapojovat děti do aktivního učení. (Kalčíková, 2023)

Dále jsou kritéria Rozvojová. Ty vychází z odborné knihy Vývojová dysfázie, zde jsou určeny podle speciálních potřeb dětí s vývojovou dysfázií. Je tedy důležité, aby se zvolené digitální materiály dokázaly přizpůsobit individuálním potřebám dětí s vývojovou dysfázií — vizuální podpora, časová neomezenost, jednoduchý text, příběhová forma a zvukové prvky. (Kalčíková, 2023)

Existují také kritéria Technická, ta jsou založena na technických parametrech a dostupnosti aplikací, tedy jejich spuštění na moderních technologiích (mobily, tablety a počítače), možnosti volně dostupné či placené verze. Také možnost spustit hru přes internetový prohlížeč/instalace a výběr operačního systému s instalací (IOS, Android, Windows). Dále sem také patří jazyková verze digitálního materiálu. (Kalčíková, 2023)

KALČÍKOVÁ, Tereza. Digitální materiály pro rozvoj internetové bezpečnosti u dětí s vývojovou dysfázií. Online. Bakalářská práce. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. 2023. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/wtd8e/

Hry, které nejsou určené přímo pro děti s vývojovou dysfázií ale mohou být?

V této části je představeno několik aplikací, které by mohly dětem pomoct. Jak už však bylo zmíněno výše, vývojová dysfázie může být u každého dítěte jiná a podle toho potřebuje i speciální podporu a prostředí.

Google Interland

Hra nazvaná Google Interland, slouží jako výukový program pro děti. Interland byl vytvořen společností Google v roce 2020. Hra nabízí seznámení s digitální bezpečností a správným chováním na internetu.

Vše je rozděleno do čtyř částí — mini her, z nichž každá se zaměřuje na různé aspekty digitálních kompetencí, jako je sdílení informací, bezpečnost na internetu, komunikace a rozpoznávání dezinformací. Po absolvování jednotlivých lekcí následují ověřovací otázky, které pomáhají dětem si lépe zapamatovat důležité informace. Z technického hlediska je pro počítačové technologie hra Interland dostupná online přes webový prohlížeč (nechybí čeština). Dále je i pro mobilní telefony a tablety. Interland je bohatý na vizuální prvky a obsahuje zvukový doprovod včetně mluveného textu, je časově adaptabilní a má příběh. (Kalčíková, 2023)

Internet Highway — bezpečná cesta internetem

Tato aplikace byla tvořena projektem E-bezpečí s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Univerzity Palackého v Olomouci. Aplikace má herní charakter a zaměřuje se na ochranu na internetu. Hra je dostupná v prohlížeči a zabývá se tématy jako je kyberšikana, identita na internetu a rozpoznávání spamu. Celkově Internet Highway nabízí více textového obsahu, který je zobrazován v ikonkách. Ovládání hry je mnohem jednodušší, protože herní figurka auta se pohybuje pouze vertikálně. Děti skrze něj jedou po dálnici a postupně se setkávají s různými informacemi o internetové bezpečnosti. Hra obsahuje příběh ale bohužel zde chybí zvukové prvky. (Kalčíková, 2023)

Kyberpohádky

Kyberpohádky jsou vzdělávací projekt v oblasti digitálních dovedností a bezpečnosti. Kyberpohádky mají za cíl představit různá nebezpečí, která mohou číhat v kybernetickém prostoru a ukázat, jak se správně chovat a jaké následky může mít nesprávné chování. Vše je demonstrováno prostřednictvím zmodernizovaných pohádkových příběhů, které lze získat ve formátu PDF nebo mluveným slovem v audio verzi. Pohádky doprovází i vizuální obsah. (Kalčíková, 2023)

Seznam zdrojů

BOČKOVÁ, Barbora. Postupy při vzdělávání žáků se specificky narušeným vývojem řeči / Barbora Bočková. Brno: Masarykova univerzita, 2017 [cit. 2024–06–19]. 146 s. ISBN 9788021081376. Dostupné také z: https://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip&custid=s8431878&lang=cs&profile=eds&direct=true&db=cat02515a&AN=muc.MUB01006410631

DOLEŽALOVÁ, Markéta a Michaela CHOTĚBOROVÁ. Vývojová dysfázie: Průvodce pro rodiče a další zájemce o tuto problematiku. Praha: Pasparta publishing, 2021, 87 s. ISBN 978–80–88429–11–1.

KALČÍKOVÁ, Tereza. Digitální materiály pro rozvoj internetové bezpečnosti u dětí s vývojovou dysfázií. Online. Bakalářská práce. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. 2023. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/wtd8e/

KINDERMANN, Hubert. Moderní softwarové a hardwarové technologie na základní škole a přínos pro žáky se SVP. Brno: Masarykova univerzita. Pedagogická fakulta, 2017, 94 s. Diplomová práce. Masarykova univerzita. Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Pavla Pitnerová, Ph.D. Dostupné také z: https://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip&custid=s8431878&lang=cs&profile=eds&direct=true&db=ir00442a&AN=mutd.theses.291219

KOPECKÝ, Kamil a René SZOTKOWSKI. E-BEZPEČÍ. Internet Highway: Online bezpečnost pro kluky a holky [online]. Univerzita Palackého v Olomouci: Pedagogická fakulta, 2024 [cit. 2024–06–19]. Dostupné z: https://www.internethighway.cz/index.html

Kyberpohádky: Klasické pohádky pro kybernetické století. NÚKIB: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost [online]. Praha: Centrum kybernetické bezpečnosti, 2023 [cit. 2024–06–19]. Dostupné z: https://osveta.nukib.cz/course/view.php?id=150

Nová webová hra Interland od Googlu učí děti bezpečně používat internet: Tiskové zprávy. E-Bezpečí: Projekt E-Bezpečí [online]. Olomouc: Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, 2008–2022, 30. června 2020 [cit. 2024–06–19]. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/tiskove-zpravy/1914-nova-webova-hra-interlandod-googlu-uci-deti-bezpecne-pouzivat-internet

PODOLOVÁ, Ilona. Potřeby žáků s vývojovou dysfázií ve výchovně-vzdělávacím procesu [online]. Brno: Pedagogická fakulta, 2019 [cit. 2024–06–19]. Diplomová práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Petr Kopečný, Ph.D. Dostupné z: https://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip&custid=s8431878&lang=cs&profile=eds&direct=true&db=ir00442a&AN=mutd.theses.315601

--

--