Všechno najednou a nic pořádně?

Hana Kabrdová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2017
freepik.com

Občas svému manželovi závidím jednu vlastnost. Když něco čte či nad něčím přemýšlí, nedostanu z něho odpověď na žádnou otázku. Musím hodnou chvíli počkat, až se přestane soustředit na onu jedinou činnost a začne vnímat mě. Já tohle neumím. Dělám spoustu věcí najednou a žádnou z nich pořádně. Jak je to vlastně s tím multitaskingem?

Zaměřme se na multitasking u žáků a studentů. Ti dnešní jsou na tom s multitaskingem prý mnohem “lépe”, než generace jejich rodičů. Souvisí to kromě jiného i s technologiemi, které mají k dispozici.

Podle výzkumů se u studentů, kteří používají více médií současně či se věnují několika činnostem najednou, objevují horší studijní výsledky než u těch, kteří se dokáží naplno věnovat jediné věci.

V praxi pak dochází k tomu, že student, který pod lavicí chatuje s kamarádem, nebo se při zpracovávání úkolu věnuje i sociálním sítím (provádí tzv. media multitasking), si není schopen probírané učivo tak dobře zapamatovat a úkol efektivně zvládnout.

Za vším stojí naše schopnosti sebekontroly a sebeovládání. Jistě znáte Marshmallow test Stanfordské univerzity, kdy byl před děti postaven bonbon s jednoduchým pokynem — když ho vydržíš nesníst, dostaneš další. Vydržela to necelá třetina dětí, která pak v budoucnu prokázala lepší studijní i sociální úspěchy.

Podobný test provedený na starších studentech přinesl podobné výsledky. Studenti sledovali výukové video, po němž následoval test. Výzkumníci jim zároveň posílali SMS zprávy, které měly jediný smysl — vyrušit je. Ti, kteří na zprávy odpověděli okamžitě, prokázali nejméně o 10 procent horší výsledky u testu než ti, kteří vydrželi alespoň pět minut, aby zhlédli důležitou pasáž ve videu, během níž zprávu obdrželi.

Jenže rychlé a časté přepínání mezi činnostmi může být někdy i výhodou, ba dokonce podmínkou získat určité zaměstnání. Třeba u sekretářek, které musí v jednu chvíli zvládnout několik úkonů, nebo třeba i u novinářů, kteří pracují na několika věcech a píší je v takových intervalech, v jakých se jim daří sehnat zdroje. Nakonec i pro učitele je tato schopnost (dá-li se to tak nazvat) nezbytná.

Ale ne vždy a u všech je multitasking nutný a žádoucí. A ruku na srdce, kolikrát jsme u tohoto textu, já při psaní a vy při čtení, zareagovali na zprávy na messengeru? :-)

--

--