V čem spočívá celoživotní vzdělávání?

Kristýna Světnicová
EDTECH KISK
Published in
7 min readMay 5, 2022

Slovo úvodem

V tomto článku se budu zabývat celoživotním vzděláváním, které si mnozí z nás dokážou velmi dobře představit např. v kontextu vysokých škol, kde každá vysoká škola nabízí ve svých studijních programech mimo prezenčních a kombinovaných forem i možnost celoživotního vzdělávání ve zkr. CŽV, ale zamýšleli jste se někdy nad tím, v čem je celoživotní vzdělávání důležité? Jaké jsou její principy a jak se na ni ve svém osobním životě připravit? Odpovědi na tyto otázky si následně zodpovíme. Já osobně přiznávám, že jsem se nad otázkou, v čem spočívá celoživotní vzdělávání nijak moc nezamýšlela to až nyní při psaní tohoto článku.

Definice celoživotního vzdělávání

Nejprve si vymezíme definici pro celoživotní vzdělávání. Celoživotní vzdělávání je určitá forma vzdělání, která vychází z naší vlastní iniciativy a je zaměřena na náš osobní rozvoj. Takové celoživotní vzdělávání odkazuje na učení, které probíhá mimo formální vzdělávací instituce jako jsou školy. Toto celoživotní vzdělávání je zakořeněno už od našeho dětství až po stáří, a tudíž je určeno pro lidi všech věkových kategorií, které jsou přizpůsobené svou širokou škálou učení, potřeb a jiných požadavků pro jejich život.[1]

Každý z nás má své osobní zájmy, vášně či profesní ambice a k jejímu naplnění nám může pomoci právě celoživotní vzdělávání. Máme v sobě už zakořeněnou přirozenou touhu se učit a poznávat věci kolem sebe, abychom sami poznali naši hodnotu a upínali se k myšlenkám, které nás činí šťastnými. A tyto myšlenky nemusí nutně vycházet z našeho školního prostředí, ale vyplývá to z našich každodenních věcí např. jak jsme se v dětství učili jezdit na kole nebo pak v dospělosti uvařit nějaké dobré jídlo. Z toho plyne otázka, proč to všechno děláme ve svém každodenním životě? Vyplývá to přeci z naší zvídavosti a motivace učit se novým věcem[2] a v této souvislosti bychom si měli uvědomit význam slova motivace, která nabývá podob vnější a vnitřní. Vnější motivace vyplývá z našich vnějších faktorů, které ji ovlivňují, jako je např. náš sociální či ekonomický kapitál a prostředí, ve kterém se nacházíme. A vnitřní motivace vyplývá z našich nejniternějších potřeb, které pochází od nás samotných a k nim bychom měli směřovat. „Učíme se pro sebe, ne pro někoho jiného.“[3]

Principy celoživotního vzdělávání

Když jsme si objasnili pravý význam slova celoživotního vzdělávání, tak se nyní podíváme na jeho hlavní principy.[4]

  • Dobrovolnost
  • Sebe motivovaný
  • Téměř bez žádných nákladů
  • Neformálnost
  • Sebeřízené učení
  • Vnitřní motivace

Výhody celoživotního vzdělávání

Z vyjmenovaných principů pro celoživotní vzdělávání se zaměříme přejdeme na její výhody, které z toho vyplývají.[5]

1. Obnovená sebemotivace

Obnovená sebemotivace pro nás znamená to, že v závalu našich každodenních povinností, které děláme zcela automaticky, tak nám nepřináší žádnou námahu, díky které bychom se neustále zlepšovali. Z toho plyne to, že když budeme vykonávat činnosti, které nás k něčemu inspirují a dělat je chceme, tak se pro nás nestanou jen denním chlebem, jak se říká nebo pouhou automatizací, ale vyburcují u nás tu potřebu se v těch činnostech neustále zlepšovat.

2. Rozpoznání zájmů a cílů

Rozpoznání našich zájmů a cílů nám může pomoci v sobě objevit to, co nás zajímá a baví a může nám to dokonce přinést naše budoucí příležitosti. „Nikdy nevíme, kam nás naše zájmy zavedou, pokud se na ně zaměříme.“ [6]

3. Zlepšení dalších osobních či profesních dovedností

Když si budujeme svou novou dovednost nebo získáváme novou znalost, tak si zároveň budujeme naše další dovednosti, které nám můžou k tomu pomoci. Je to dáno proto, že využíváme dovednosti navíc k tomu, abychom se naučili něco nového. Názorným příkladem může být hra na hudební nástroj, kde v sobě navíc rozvíjíme motorické dovednosti a kreativitu. A takových dalších skrytých dovedností je mnohem víc např. schopnost řešit problémy, rozvoj kritického myšlení nebo vůdcovské sklony.

4. Zlepšení sebevědomí

V neposlední řadě nám schopnost učit se novým věcem zvyšuje sebevědomí v našem osobním nebo pracovním životě. Toto zvýšení sebevědomí vyplývá z toho, že se věnujeme tomu, co nám dává smysl, a tudíž se v tom postupně zlepšujeme, což nám přináší pocit úspěchu. A to způsobuje to, že naplno důvěřujeme našim schopnostem a získaným znalostem, které můžeme tak sebevědomě aplikovat v našem osobním či profesním životě.

Význam pro celoživotního vzdělávání

Nyní se zaměříme na to, jak uplatnit celoživotní vzdělávání v našem životě. Její praktický význam můžeme vidět u náboru zaměstnanců, kdy se zaměstnavatelé nedívají jen na formální vzdělání jejich uchazečů, ale i jakou mají osobnost a soft skills neboli měkké dovednosti. Z toho plyne, že nám celoživotní vzdělávání může pomoci rozpoznat a rozvíjet naše jedinečné talenty.

S tím souvisí i další termín, který je s celoživotním vzděláváním dost provázán a tím je tzv. kontinuální vzdělávání[7], kdy dochází k osvojení si nových dovedností a znalostí průběžně a z toho důvodu je nejčastěji spjato s rozvojem dovedností u zaměstnanců ve firemní kultuře. Z toho plyne hlavně to, že by se mělo dbát na to, aby se zaměstnanci neustále vzdělávali a díky tomu se stali více flexibilními, konkurenceschopnými pro jejich organizaci[8], zvláště dnešní doba si to nejvíc žádá v důsledku technologického pokroku a z toho důvodu musí být zaměstnanci schopni se rychle adaptovat na případné změny a v tom jim může jedině pomoci celoživotně se vzdělávat.

Jak si osvojit celoživotní vzdělání?

V této závěrečné kapitole se budeme věnovat tomu, jak ve svém osobním životě uplatnit celoživotní vzdělávání na základě několika vybraných typů, které charakterizují jednu zásadní otázku. Jak zjistit, co nás baví a kde nalézt tu správnou inspiraci? Pokud se jedná o menší věci, které chceme uplatnit v našem každodenním životě, tak nás může inspirovat např. rozhovor s ostatními lidmi, brouzdání na internetu na základě našeho osobního zájmu[9]např. na sociální síti Pinterest, která je plná nejrůznější inspirace nebo si přečíst dobře zvolenou knihu. Zkrátka řečeno těch věcí je spousta.

Pokud ale chceme vynaložit nějakého většího úsilí a naučit se třeba nějakou novou dovednost, tak bude potřeba si vytvořit pečlivě organizovanou strukturu[10], která se skládá z následujících kroků.

1. Uvědomění si svých vlastních osobních zájmů

V tomto kroku je velmi důležité si uvědomit svoji vlastní hodnotu, protože celoživotní vzdělání je o nás samotných nikoli o ostatních lidech, o tom co chtějí o ni, abychom dělali.Z toho důvodu bychom se zde měli zamyslet nad tím, co nás baví a co si představujeme pro svoji budoucnost.[11]

Jestliže je naším osobním zájmem např. studium tvůrčího psaní, tak k tomu hledat způsoby, jak tento zájem dále prohlubovat.

2. Vytvořit si seznam věcí, které se chceme naučit nebo umět

V tomto druhém kroku jakmile si uvědomíme svůj osobní zájem, tak bychom si o něm měli rozšířit veškeré poznání[12] např. když nás bude zajímat již zmíněné studium tvůrčího psaní, tak bychom si měli rozšířit znalosti o tvůrčím psaní. Záleží jak moc je náš zájem silný. Pokud je to náš celoživotní cíl, tak bychom měli zvažovat jeho studium na jedné ze vzdělávacích institucí pro formální vzdělávání.

3. Identifikovat všechny zdroje, které máme k dispozici

V tomto kroku když už máme vybraný svůj zájem a její prioritu, tak bychom měli zvažovat nad tím, jak postupovat při jeho vzdělávání se.[13] Např. když je náš zájem tvůrčí psaní a chceme se dozvědět něco o tom, v čem spočívá tvůrčí psaní, tak budeme hledat patřičné zdroje jako jsou knihy v knihovním katalogu, vyhledávat nejrůznější blogy, podcasty a navštěvovat různé literární besedy o autorech, které vypráví o svých vlastních zkušenostech, poněvadž nejlepším zdrojem inspirace jsou lidé, kteří v té oblasti našeho zájmu něčeho dosáhli. V tomto kontextu mohu doporučit knihu, která obsahuje několik rozhovorů s vybranými autory, kde popisují své zkušenosti a kterou můžete vidět níže.

moje foto

A pokud je tento náš zájem celoživotním cílem, tak se můžeme podívat po různých univerzitních programech, které se věnují naší zájmové oblasti.

4. Vytvořit si cíl celoživotního vzdělání v našem životě

Tento krok je obzvláště důležitý, poněvadž když do svého osobního života nezasadíme náš nový vzdělávací cíl, kterého chceme dosáhnout, tak toho cíle nedosáhneme. Musíme si nastavit určité požadavky pro naplnění našeho cíle tak, aby zapadaly do naší každodenní rutiny. [14]

Pokud je např. naším cílem věnovat se tvůrčímu psaní, tak bychom měli začít tím, že si každý den přečteme jednu kapitolu z knihy Tvůrčí psaní pro každého od autorky Markéty Dočekalové a na základě té knížky si posléze vyzkoušet různá praktická cvičení při vyzkoušení si psaní různých typů literárních útvarů od psaní recenze až po napsání fejetonu. A jakmile si vyzkoušíme různé typů těchto literárních útvarů, tak pak zjistíme, jaký typ textu nám nejvíce vyhovuje a poté se můžeme už zaměřit na ten jeden konkrétní útvar a zdokonalovat se v něm.

moje foto

5. Vytvoření si závazku

Posledním a zároveň nejdůležitějším krokem je vytvořit si určitý závazek k našemu rozhodnutí naplnit náš vzdělávací cíl. V tomto ohledu je zapotřebí si uvědomit, že jsme si nastavili realistické očekávání a máme dostatečnou sebemotivaci na to, do toho jít.[15]

Z mého osobního hlediska je ideální si pro vytvoření sebemotivace vytvořit svůj moodboard neboli tzv. náladovou koláž, která by tvořila moje tvůrčí zázemí, kde bych přidala fotku svého oblíbeného koutku, kde ráda vysedávám s laptopem, s mým oblíbeným nápojem a s dalšími prvky, které by mi evokovaly moji tvůrčí náladu. Na tento nápad jsem přišla díky volitelnému předmětu ISKM71 Co říkají obrazy? Čtení a tvorba vizuálních informací na základě inspirace od ostatních.

Závěrečné slovo

Na závěr chci říct, že jsem se v tomto článku více zabývala otázkou seberozvoje, poněvadž dle mého názoru si myslím, že bylo na místě se touto oblastí taktéž zabývat, ačkoli si většina může myslet, že je to samozřejmostí a že je jim to vše jasné, ale potom si můžou samy uvědomit, že spoustu těchto věcí neuplatňují ve svém životě, tak jak jsem si to např. uvědomila já sama při psaní tohoto článku, kde jsem si více uvědomila svoje zájmy a jeden z mých zájmů je např. tvůrčí psaní, které jsem uvedla jako svůj příklad.

Použité zdroje

[1] What is Lifelong Learning?: What is Lifelong Learning? Its Importance, Benefits & Examples. Valamis. Dostupné 5 květen 2022, z https://www.valamis.com/hub/lifelong-learning#lifelong-learning-benefits

[2] Tamtéž.

[3] Tamtéž.

[4] Tamtéž.

[5] Tamtéž.

[6] Tamtéž.

[7] What is Continuous Learning?: What is Continuous Learning? Its Importance & Benefits. Valamis. Dostupné 5 květen 2022, z https://www.valamis.com/hub/continuous-learning

[8] Tamtéž.

[9] What is Lifelong Learning?: What is Lifelong Learning? Its Importance, Benefits & Examples. Valamis. Dostupné 5 květen 2022, z https://www.valamis.com/hub/lifelong-learning#lifelong-learning-benefits

[10] Tamtéž.

[11] Tamtéž.

[12] Tamtéž.

[13] Tamtéž.

[14] Tamtéž.

[15] Tamtéž.

--

--