Povolání: Youtuber

Kristýna Šoukalová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 15, 2019

Dnešní článek jsem se rozhodla věnovat novému fenoménu na poli sociálních sítí. Mojí motivací jsou hned dva důvody. Především se hodlám ve své diplomové práci věnovat youtuberům jako kognitivním autoritám a také mě velmi zaujal způsob spolupráce youtuberů s různými výrobci, kteří chtějí pomoci s marketingem. Slovo influencer je v dnešní době velmi oblíbené a používané. Pojem incluencer se nepřekládá a je z angličtiny ze slova influence, což znamená vliv. Z názvu tedy můžeme pochopit, že se jedná o osobu, která má na sociálních sítích vliv a různé firmy si začaly uvědomovat výhodu spolupráce.

Mezi influencery spadají youtubeři, kterým je věnován tento článek. Jenom pro jistotu přiblížím, že se jedná většinou o mladé lidi, kteří natáčí tematicky různá videa a zveřejňují je na YouTube. Mezi témata spadají např. “beauty videa” (kosmetika, móda), lifestyle videa (životní styl), let's play videa (hraní a komentování počítačové hry) a spousta dalších typů videí. Díky těmto videím si jsou schopní youtubeři naklonil velkou masu lidí a tím pádem dokáží i ovlivňovat jejich názory, postoje nebo nákupní chování. Youtuber si totiž dokáže podmanit své publikum, stane se oblíbeným a dokáže tak lépe “prodat” to, co potřebuje, než kdejaká reklama. Ohrožující potom je, když youtuber odsouhlasí spolupráci se značkou, která je problematická. Zde mohu vzpomenout například kauzu Teri Blitzen s Bubble Tea. Poté, co vyšlo najevo, že firma používá umělá barviva a celkově lže o svém produktu, ukončila youtuberka spolupráci. Taková spolupráce může mít velký vliv na věrohodnost youtubera.

Nejúspěšnější youtubeři mohou mít ve světě i desítky milionů odběratelů, v České republice i milion. Jak jsem psala již výše, uvědomují si jejich vliv na odběratele především různé firmy, které se s youtubery snaží navázat spolupráci. Na takovýchto projektech si potom mohou youtubeři slušně vydělat a některé požadavky nejsou zrovna malé.

Existují dva nejčastější typy spolupráce:
1. Peníze (viz příklad níže)
2. Produkty firmy zadarmo — Ty dostávají například menší youtubeři, kteří mají potom za úkol je zpropagovat. Větší youtubeři si k produktům berou i peníze.

PENÍZE
Na YouTube jsem našla video, kde jedna z youtuberek popisuje zákulisí spolupráce. Sama potřebovala pomoci s propagací knihy, a proto oslovila ostatní youtubery. Velcí youtubeři v České republice (ti, co mají velkou sledovanost) už většinou nevyřizují korespondenci sami, ale mají na to lidi. Požadavek/zpráva od “normálního člověka” se k youtuberovi tedy málokdy dostane, protože tyto zprávy filtrují jeho pomocníci. Zde už tedy není tolik na posouzení youtubera, zda chce nebo nechce pomoci, ale pomocný pracovník napíše všeobecný email s podmínkami spolupráce. V tomto videu je youtuber nejmenovaný, ale jeho nároky jsou následující (viz výstřižek níže).

Výstřižek z videa na YouTube

Když si vezmu, jak dlouho mně samotné zabere zveřejnit příspěvek na Instagramu, tak je 50 000Kč za dva příspěvky hodně dobrý byznys. Samozřejmě beru v úvahu, že jeden příspěvek je nafocený aspoň 50x a zpracován přes různé filtry. I tak je ale výdělek velmi slušný. Tento byznys jsme vlastně pomohli youtuberům rozjet my, “obyčejní lidé”, followeři. Kdyby nebylo nás, nebylo by youtuberů. Dokážu si představit, že se tyto částky firmám dost dobře vyplatí. Youtubeři představují dostatečně velké autority a jestliže nějakou věc používá/propaguje youtuber, musí to mít jeho skutečný follower také. Někteří youtubeři v rámci České republiky se dokáží tímto povoláním uživit natolik dobře, že opustili svou původní práci (nebo do nějaké vůbec nenastoupili) a věnují se pouze youtuberingu. Zní to jako dream job, ale je potřeba vzít v úvahu, že do jisté míry přichází o své soukromí, věnují natáčení a úpravě videí velké množství času a určitě musí hodně přemýšlet nad svým ubíráním se a spoluprácemi, aby si neuškodili, ale naopak dál rostli.

Zdroje:

SVOBODA, Petr. Influencer. In: WikiKnihovna.cz [online]. 24.02.2014 [cit. 2019–05–14]. Dostupné z: http://wiki.knihovna.cz/index.php/Influencer

CASANOVA, Petr. Přiznat, nebo nepřiznat? aneb Jak YouTubeři obchodují s důvěrou. In: Business Leaders [online]. BusinessLeaders.cz, 2011, 28.5.2018 [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: https://www.businessleaders.cz/2018/05/priznat-nebo-nepriznat-aneb-jak-youtuberi-obchoduji-s-duverou/

Známá youtuberka Teri Blitzen končí s propagací Bubble Tea. Po kauze s umělými barvivy. In: Lidovky.cz [online]. MAFRA, 29.9.2016 [cit. 2019–05–15]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/domov/youtuberka-teri-blitzen-konci-s-bubble-tea-ostatni-youtuberi-caj-prodavaji-detem-dal.A160921_143839_ln_domov_jko

--

--