P2P learning jako prevence ztráty znalostí ve firmě

Tomas Michalek
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 22, 2018

Jednou z vlastností dnešní doby je, že nové technologie a inovace se rodí takřka každý den. Firmám, které jsou schopné na tyto trendy reagovat přináší bezesporu konkurenční výhodu. Technologické firmy se snaží, aby teamy programátorů pracovaly “agilně” a do jisté míry se jim to daří.

Agilní vývoj je pro programátorskou komunitu buzzword. Ale není to zdaleka jen nějaká prázdná fráze. Je to soubor metodik, jak rychle vyvíjet software a reagovat na změny požadavků během vývojového cyklu. Nejedená se jen o soubor procesů, který firma nasadí a může začít fungovat agilně — jde totiž o změnu firemní kultury i nastavení jedinců. Ve společnostech, které má jí zavedený agilní vývoj pak P2P learning určuje další úroveň kam posunovat své schopnosti reagovat na změny.

Je běžnou praxí, že pár jedinců na firmě si drží, mnohdy nevědomě, ve svém kruhu knowhow a vytvářejí se tak znalostní sklady — knowledge silos (KS). KS je ve své podstatě nedostatek komunikace a spolupráce — stav kdy nejsou všichni na stejné vlně a neefektivita je na denním pořádku. P2P learning facilituje růst firemní kultury, ve které jsou KS potlačovaná. Členové teamu sdílejí, co oni sami vědí a učí se od svých kolegů novým poznatkům. Zvykají si na online kolaboraci za použitím nástrojů jako je například Slack. Přestávají nastávat situace, kdy na poradě se ozývá: “Toto jsme řešili před měsícem, ale už nevím, jak jsme to vyřešili…”. Celá firma pak začíná být schopnější reagovat na změny — stává se agilní.

Při své honbě za efektivitou se firmy potýkají s další nepříjemnou skutečností. Ta nastává v momentě, kdy se člen teamu rozhodne odejít.

Organizace investují nemalé úsilí do rozvoje znalostí a schopností, ze kterých se část přetaví v procedury a politiky, přesto většina z nich zůstává v hlavách, rukách a v srdcích jednotlivých manažerů a expertů.

S tím, jak opustí svou pozici dochází k znatelné ztrátě informací, pokud firma nepracuje zároveň na strategiích, jak tyto vědomosti předat dál. Jednou z těchto strategií může být P2P learning, který umožnuje firmě zachytit cenné poznatky před tím, než doslova odkráčejí pryč.

Shrnutí

V době neustálých změn se firmy a organizace potýkají s problémem efektivního předávání znalostí, více než kdykoliv před tím. Nasazení P2P leraningu může pomoci tento problém z části řešit. Potýká se však z jednou podstatnou podmínkou — firemní kultura musí být otevřená nebo se otevřenou musí chtít stát. Samotným nařízením P2P learningu ve firmě nedosáhneme očekávaného výsledku. Pro technologické firmy, které už teď používají agilní metodiku je to další stupeň zefektivnění jejich práce.

Zdroje:

PAY, Britney. Knowledge Silos: How They’re Impacting Your Organization. Efilecabinet [online]. Lehi, Utah, USA: Efilecabinet, 2016 [cit. 2018–03–21]. Dostupné z: https://www.efilecabinet.com/knowledge-silos-how-theyre-impacting-your-organization/

ASHKENAS, Ron. ORGANIZATIONAL CULTURE: How to Preserve Institutional Knowledge. Harvard Business Review [online]. Brighton [MA], USA: Harvard Business Review, 2013 [cit. 2018–03–21]. Dostupné z: https://hbr.org/2013/03/how-to-preserve-institutional

ANDREWS, Matt a Nick MANNING. A Guide to Peer-to-Peer Learning: How to make peer-to-peer support and learning effective in the public sector?. Effective Institutions Platform [online]. Online: Effective Institutions Platform, 2016 [cit. 2018–03–21]. Dostupné z: https://www.effectiveinstitutions.org/media/The_EIP_P_to_P_Learning_Guide.pdf

--

--