Virtuální realita a vzdělávání

Co je to virtuální realita? Jak se pomocí ní můžeme vzdělávat a je to vůbec vhodná forma ke vzdělávání? Jak se dá naplno využít? Mohu si ji vůbec dovolit?

Lucie Horakova
EDTECH KISK
4 min readMar 29, 2017

--

VIRTUÁLNÍ REALITA

Téma virtuální reality jsem si vybrala pro to, že se zajímám o nové technologie a v případě VR mohu během vteřiny utéct do jiného světa. Je fajn sedět v Amazonském parku v Jižní Americe, ocitnout se na dně oceánu a sledovat velryby, stát vedle Pyramidy v Gíze nebo v Brně na chátrajícím fotbalovém hřišti.

Virtuální realita tu není poprvé, ale poprvé v historii dnes dovedeme převést počty snímkových frekvencí dostatečně rychle na to, že z obrazu není uživateli špatně (ve většině případů) a dokáže prostředí sledovat nebo se v něm pochybovat. VR tedy může být velice věrohodná na téměř každé obrazovce trochu dražšího smartphonu.

VZDĚLÁVÁNÍ

Virtuální realita se ve vždělávání objevuje zatím celkem zřídka. Právě probíhá nespočet výzkumů a testování, které tvoří obsah nové formě technologie a její dosavadní využití je podle mě zatím velmi nevytěžené. VR také zatím není úplně levná záležitost (je důležité připočítat také smartphone) a snad nejde jen o dražší technologii, spíše o obsah, který ještě není připraven na nové formy učení za pomoci VR. Osobně mi přijde, že sice vzniká mnoho nových úvah nad změnou učících se praktik pomocí VR, ale ty dosavadní zatím kopírují obsah stávajících školních předmětů a přizpůsobují je novým technologickým zařízením.

Virtuální realita má podle mě ve vzdělávání větší potenciál, než v běžném životě narozdíl od reality argumentované. (Jen pro zajímavost přidávám článek o tom, jak může AR pomoci.) Před rokem jsem se o velkém kroku VR ve vzdělávání přesvědčila na workshopech a přednáškách v rámci Knowledge Week v Melbourne (AU). Hodně mě zaujali pánové z FutureCrunch, kteří měli přednášku o VR ve vědě, hrách a vzdělávání. Všichni účastníci si pak mohli vyzkoušet asi 7 odlišných disciplín a edukačních i jiných her ve VR. Pro mě to byl první střet s HTC Vive a Oculus Rift a naprosto mě to pohltilo. (Více v mém reportu v záložce future.)

Jako pár příkladů použití VR ve vzdělávání uvedu jak průkopníky vytváření aplikací, tak školy využívající technologii.

1. Harvard University začala v roce 2016 nahrávat přednášky na 360° kameru — tedy video uzpůsobené virtuální realitě. (Upoutávka na MOOC)

Důvod nahrávání přednášky na 360° kameru je jednoduchý. Zkusíme studentům více přiblížit pocit ponoření se do tématu a interakci s vyučujícím v případě, že je kapacita místnosti naplněna, že se nemohou dostavit, že jsou z jiného státu… a přesto by přednášky rádi sledovali. Otázkou je, zda mají všichni z této cílové skupiny možnost zapůjčit si nebo koupit zařízení na VR, zde je pocit z prostoru příjemnější nebo jestli nám nová technologie v případě obyčejného přenosu videa skutečně dodá nějakou přidanou hodnotu. Harvard také otevřel nové studio zabývající se VR a AR.

2. Další zcela odlišné využití VR přináší Corinth, který pracuje s 3D modely ve virtuálním prostředí na tabletu. V aplikacích — hrách od Corintu si můžeme v biologii poskládat lidské tělo, rozpoznat jednotlivé části rostlin nebo se pomocí 360° fotek podívat na místa, které známe z historie i současnosti.

3. Zajímavosti z konference o VR, Cambridge, MA.

4. UC Berkeley a jejich projekt natáčení ve VR nebo video sledující lidi žijících na ulici San Francisca.

KONCENTRACE

Plná koncentrace je pro mě velmi pozitivním aspekt VR. Koncentruji se pouze na jednu věc, která se okolo mě odehrává a nemám šanci žádné vedlejší interakce s realitou nebo odbíhání od tématu. Brýle jsou přilehlé a přes sluchátka nevnímám okolní svět, což mi dodá naprosté soustředění.

To může být na jednu stranu velmi přínosné, na druhou stranu to mozek nevydrží příliš dlouho, takže je potřeba najít vhodnější formu přenosu informace než je dnes běžné (žáci a studenti ve školách by se měli koncentrovat 45 min — 90 min v kuse a několik předmětů po sobě, což je v téměř nemožné).

Virtuální realita je technologie, která může otevřít nové cesty ve zvdělávání nejen pomocí přenosu obrazu ve 360° světě, ale především nám dává nový rozměr interakce. Můžeme být na trenažéřu letadla a naučit se tak lépe zvládat situace, které mohou nastat. Můžeme pochopit lidské tělo a stavbu orgánů aniž bychom se účastnily pitvy, můžeme si tvořit vlastní světy, které podporují lidskou kreativitu nebo se podívat do historie válek a ocitnout se přímo na bitevním poli. Možností je nezpočet, důležité však je, zacházet s touto technologií náležitým způsobem a tvořit obsah jinak, než tomu bylo doposud.

Pokud si chcete vyzkoušet VR v brýlích v Brně již existuje pár studií nebo poboček, kde si můžete zahrát hry, projít se po Marsu nebo vylézt Mount Everest.

--

--