Virtuální realita ve vzdělávání

Petr Kameníček
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 4, 2017

Od 50. let 20. století se technologie virtuální reality vyvíjely pomalu a bez významných mainstreamových využití nebo komerčních úspěchů. To se změnilo v posledních 3 letech, kdy se technologickým VR startupům podařilo získat na investicích více než 1, 46 miliard dolarů. Když v roce 2014 Google představil Cardboard Headset na konferenci Google I/O a projekt Oculus Rift měl za pomocí Kickstarteru raketový start, tak začal svět brát virtuální realitu vážně a na trhu životaschopnou. Největší technologické společnosti vidí ve virtuální realitě velký potenciál. Například Facebook věnoval svoji poslední konferenci F8 výhradně novinkám ve VR.

Během posledních let se VR přesunula z vojenského a leteckého využití i do běžnějších profesí. Manažeři, instruktoři, trenéři a terapeuti potvrzují zlepšení v oborech právě díky zapojení do virtuální reality. Některé vzdělávací instituce čím dál častěji zařazují VR i do běžné výuky.

Dnešní vzdělávání se přesouvá z pouhého “učení” předmětu a látky k “cítění” obsahu. Virtuální realita dovoluje studentům se zapojit do učení aktivněji. Studenti objevují, studují předměty v prostoru, jak kdyby se opravdu nacházeli v jejich prostředí.

Výuka v oblasti VR a rožšířené reality je v budoucnosti důležitá. Vzhledem ke změnám v technologích zasahujících do běžných životů, změnách sociálních poměrů a čím dál větší vliv sociálních médií do každodenních aktivit, je tak pro studenty zásadní naučit se technologie zvládat a využít technologie, které odbourávají hranice komunikační i geografické.

Google se opět pokouší dostat vývoj na další úroveň a přináší do škol projekt Google Expeditions, který umožní lektorům a studentům podniknout virtuální výlet. Exkurze by se daly podnikat na místa jako jsou korálové útesy, či dokonce na Mars. Google chce zvýšit povědomí o virtuální realitě v edukaci mezi učitely a bude pro ně pořádat školení.

--

--