Vizuální smog — lidem chybí vizuální gramotnost. Co s tím?

Lucie Horakova
EDTECH KISK
3 min readApr 26, 2017

--

Situace vizuálního smogu v Brně se čím dál více posouvá za hranice svých možností. V poslední době jsem zaznamenala mnoho stránek, organizací, regulací, manuálů, které se snaží situaci napomoci.

MANUÁL PRO BRNO
Jako první příklad uvádím Brněnskou grafickou designérku Veroniku Rút, která se ve své diplomové práci zabývala tématem vizuálního smogu a přemnožení nevkusných reklam na ulici Masarykově v Brně. Vytvořila jednoduchý systém zaznamenávání vizuálně špatné reklamy na ulicích, obešla danou část města a zakreslila všechny elementy do připravené mapy. Nyní pracuje na manuálu pro Brno společně s Magistrátem města Brna.

“Jde nám spíš o sérii doporučení a motivaci prostřednictvím konkrétních ukázek. V zásadě jde o to, nastavit jiný úhel pohledu a motivovat k přemýšlení o způsobech prezentace jako takové. Při dobrém podnikatelském plánu často žádné cedule nejsou nutné.”

Vše si můžete přečíst v čerstvém rozhovoru Není regulace jako regulace
z 21. 4. 2017, který vedla Kateřina Přidalová, kritička designu, editorka a zakladatelka platformy designreader.

GRAFICKÝ ODPAD
Jako další příklad si dovolím uvést stránku grafický odpad který se opět zabývá vizuálním smogem a ukazuje to, jak design vypadat nemá. Grafický odpad ukazuje stránku “designéra” Vény, který je takový grafický designér, jako např. člověk, který se považuje za fotografa protože si stáhl Adobe photoshop, koupil nejnovější model fotoaparátu Canon, založil na celý svůj business živnostenský list a myslí si, že nic víc nepotřebuje vědět. Grafický odpad se specializuje jak vizuální smog v ulicích tak na internetu.

“Cílem této stránky je ukázat, jak by grafické zpracování rozhodně vypadat nemělo. Dále pak přesvědčit začínající podnikatele a firmy, aby vložili svoji značku do rukou grafických odborníků.

Našli jste, nebo vyfotili jakýkoliv materiál s Grafickým odpadem a chcete se o něho podělit? Pošlete nám ho, rádi odpad zařadíme do našeho archivu a popřípadě zveřejníme na naší stránce.”

Určitě doporučuji jednu z jejich 20x20 přednášek na Pecha Kucha night v Praze v Brně, fóru pro architekturu a média.

KOHO TO ZAJÍMÁ?
Nejde tu o ulice přeplácané reklamními banery a poutači, které se nelíbí grafickým designérům (jak čas od času zazní z různých zdrojů). Jde o rozpadají se fonty a písma bez diakritiky, vytištěné a zvětšené obrázky z velikosti X na velikost XXXXX, a vůbec naprosto duplikující se informace vedle sebe bez záměru a smyslu. Navíc se zdá, že to nikomu nevadí a nikoho to nezajímá.

Pokud se podíváme trochu na západ, s ničím takovým se nesetkáme. Jde tu o základní uvažování nad prezentací svojí značky, marketingem, kulturou, okolím, místem, městem… kterou v ideálním případě plní tým grafických designérů. Nedělám si však iluze, že si malí obchodníci a lidé bez vkusu a soudnosti budou objednávat grafického designéra. A i když si nemyslím, že je to v pořádku, nevěřím v designovou revoluci a myslím si, že myšlenka manuálu a opravdového zavedení pravidel a regulací může této problematice velmi pomoci.

A abych se konečně dostala k hlavnímu bodu a záměru, je to myšlenka kurzu základní vizuální gramotnosti, který by byl zaměřený právě na tyto obchodníky. Kurz by se mohl navrhnout jako zcela běžný grafický kurz, byl by placený (můžete si vybrat, zda zaplatíte designéra nebo kurz) v každém případě musíte splňovat daná vizuální kritéria stanovená pro město Brno. Možná by se obchodníci zamysleli nad hodnotou svého businessu a buďto předali věci do jiných rukou, nebo se sami naučili základy vizuální gramotnosti, která by jim mohla samozřejmě pomoci vyhnout se pozdějším deformacím dobře udělaného designu.

Prodejci by měli uvažovat nad tím jak se budou prezentovat a myslím si, že by jim informační vzdělávací manuál nebo kurz vizuální gramotnosti mohl a měl pomoci. Možná by stačilo, kdyby se všichni podívali za hranice republiky nebo na google maps a zjistili, že to jde i jinak.

Další zajímavé články na téma vizuální gramotnosti doporučuji na Fresh_Eye.

A na závěr něco veselejšího. Příklad smysluplného přístupu ke grafickému designu a tvorbě nové identity Moravské galerie v Brně od studia Kolektiv.

--

--