Vliv influencerů a youtuberů na generaci Z

Anh Nguyen Hoang
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 13, 2020

Dnešní generace Z se více než v přirozeném světě pohybuje v kyberprostoru virtuální reality. V dnešní době vzhlíží tato generace k youtuberům a influencerům. Na sociálních sítích nebo kanále Youtube často prezentují především sami sebe, ukazují divákům svůj život, sdílí s nimi svoje názory nebo propagují nějaké výrobky.

Děti stráví mnoho hodin na svých mobilních zařízeních a počítačích, aby mohly sledovat svoje idoly. Prostřednictvím youtuberů a influencerů přijímají informace, aniž by si ověřily jejich pravost a relevantnost. Mládež si nedokáže vyhledat informace z primárních zdrojů a mnoho z nich se stává příjemcem hotových názorů, postojů a soudů. Generace Z není schopna vytvářet si svoje názory a postoje, které by byly podloženy analýzou a hodnocením relevantních informací a zdrojů.[1] Naštěstí existují i youtubeři a influenceři, kterým nejde pouze o finanční zisk a snahu za každou cenu něčím zaujmout. Jsou mezi nimi i lidé, kteří si uvědomují svoji moc a vliv na dnešní generaci a snaží se jim předat cenné informace využitelné v jejich reálném životě.

Jeden z nejznámějších youtuberů a influencerů je bezesporu Karel Kovář, známější pod přezdívkou Kovy. Jako jeden z mála se zaměřuje i na témata, která souvisí se vzděláváním a snaží se také informovat svoje diváky s aktuálními informacemi, které hýbou světem. Pamatuji si na jedno video, kde se Kovy snažil jednoduchým způsobem vysvětlit problematiku článku 13 související s autorským právem. Podle mého názoru nevěděla většina teenagerů a dětí z generace Z, jaký dopad může mít přijeté této směrnice. Toto video bylo zobrazeno více než 400 000 uživatelů. V roce 2019 se podílel na vytváření obsahu projektu Jeden svět na školách, kde měl svůj pořad pod názvem Kovyho mediální ring zabývající se mediální gramotností.

Dalším influencerem, který využívá svoji popularitu k tomu, aby se jeho diváci vzdělávali a seznamovali s možnými riziky spojené s využíváním internetu je Jiří Král. V roce 2018 se rozhodl ve spolupráci s Avastem zpřístupnit projekt Buď Safe Online s cílem informovat a vzdělávat děti v oblasti využívání internetu a sociálních sítí. Na instagramovém účtu má tento projekt více než 18 000 sledujících, což považuji za velký úspěch.

Poslední internetovou celebritou, která produkuje edukativní obsah svých videí je Martin Rota. Zejména se jedná o Youtube kanálu s názvem Vědecké kladivo a Zvědátoři. Na tvorbě videa pro pořad Vědecké kladivo se občas podílí i Akademie věd. Jedná se o pořad, který se zaměřuje na vzdělávání v oblasti přírodních a humanitních věd. Vědecké kladivo má celkem 148 tisíc odběratelů a jedná se tak o nejsledovanější kanál zaměřený na tuto oblast.[2] Kanál Zvědátoři není primárně zaměřený na určitý tematický okruh, ale snaží se spíše rozebírat aktuální události nebo různá zajímává témata. Vyskytuji se zde videa na téma alternativní medicíny, práva robotů nebo objektivita novinářů. Tento pořad vzniká ve spolupráci s Patrikem Kořenářem.

Všichni zmiňovaní umělci se snaží vytvářet svůj obsah tak, aby byl zároveň poučný a zábavný. Podle počtu odběratelů a sledujících na různých sociálních sítích je evidentní, že se jim tento záměr podařilo beze zbytku naplnit a je vidět, že tato forma vzdělání tuto generaci baví.

[1] SAK, Petr. Generace mládeže v globalizaci a v kyberprostoru. Sociológia a Spoločnosť [online]. 2018, s. 32 [cit. 2020–04–06]. ISSN 2644–5980. Dostupné z: http://www.sociology-society.ff.ukf.sk/archiv-cisel/c6/c6-petr-sak.pdf

[2] Dělám věci, které tu chybějí, říká youtuber, který spolupracuje s Akademií věd. Novinky.cz [online]. 24. 7. 2018 [cit. 2020–04–06]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/delam-veci-ktere-tu-chybeji-rika-youtuber-ktery-spolupracuje-s-akademii-ved-301923

--

--