Vliv youtuberů na dnešní mládež

Hana Bělochová
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 9, 2020
Unsplash

YouTube je v dnešní době obrovským fenoménem. S vytvořením tohoto nástroje se naskytla možnost nahrávání videí a sdílení je právě do této veřejné video platformy. Není to první portál svého druhu, ale na rozdíl od ostatních je odlišný. YouTube je místo, kde se může nahrávat jak profesionální obsah, tak i amatérský. A díky tomu vznikl jeden velký fenomén — youtubeři. Kdo to vlastně jsou tihle youtubeři? Co točí za videa? A jak ovlivňují dnešní děti? To jsou otázky, na které se zaměříme.

Stejk, Kovy, PewDiePie…jestli jste někdy tyto jména slyšeli, tak víte, že to jsou právě ti, o nichž se tu bavíme. Převážná část youtuberů nenatáčí pod svým vlastním jménem, ale pod pseudonymem, což je snadnější pro zapamatování. Tato skupina lidí má největší vliv na dnešní mládež, která je má za své idoly a také vzory. Jejich popularita by se dala srovnat i s osobnostmi, které se považovaly za populární v televizi. Každý youtuber natáčí o něčem jiném, a tak vznikají typově různá videa. Někteří radí, jaké kosmetické produkty používat, jiní přidávají videa s fit obsahem, kde radí, jak zhubnout, další nám může doporučit počítačové hry anebo je tu skupina tzv. booktuberů, kteří recenzují knihy a na základě toho nám je doporučují. Rozdílem je to, že youtuberem se může stát kdokoli, kdo je schopen se ukázat světu a kdo se nebojí podělit o své zkušenosti a názory. Je nutné podotknout, že jsou sami tvůrci, závislý jen na sobě, a tudíž si zpracovávají videa a sdílí je.

Pro youtubera jsou nejdůležitější fanoušci, kteří rozhodují o jeho oblíbenosti. Je známo, že snem každého youtubera je mít co nejvíce odběratelů. Youtubeři také často přecházejí na Instagram, kde mohou propagovat své videa a výhodou je, že fungování v této aplikaci je lehčí jak z technické stránky, tak i z komunikativní. Zní to úžasně, protože konečně máme možnost online vyjádřit své názory, získat určitou popularitu, nebo někomu poradit s běžnými problémy či pomoct s určitými záležitostmi. Ale youtubering přináší i svá negativa. Právě to, že youtubeři vyjadřují své postoje k určitým věcem, tak nadále ovlivňují postoje, názory a i chování jejich sledovatelů. No a kdo nejvíc sleduje videoobsah na YouTubu? Jsou to právě děti.

Jedním z problémů u youtuberů je to, že si mohou říkat, co chtějí. Nemusí mít vůči nikomu a ničemu žádnou zodpovědnost, na rozdíl od novinářů, kteří musí dodržovat jistou etiku. Tudíž jsou ohraničeni jen zákonem, který jim nezakazuje se svobodně vyjadřovat. No a to je riziko pro mladší sledující, protože se youtubeři často vyjadřují vulgárně a ukazují dětem svět, který ještě neznají. Děti z nich mají respekt, opravdu jim naslouchají a jejich slova jsou pro děti vzorem. A díky tomu, že dnešní mládež sleduje v každý volný okamžik různá videa s vulgárními výrazy, přispívá k dětské agresivitě nebo k rozšíření jejich slovníku ne zrovna v pozitivním slova smyslu. Sama jsem narazila na několik youtuberů mluvících vulgárně a byla jsem zaskočená tím, že si někteří neuvědomují přítomnost mladších uživatelů. A jelikož je možnost přidávat komentáře pod video, tak už zde děti vyjádřily svůj názor vulgárně. Ne každý youtuber má pozitivní dopad na uživatele.

Žijeme v internetové době, kdy kontrola mladší generace na sociálních sítích a jiných platforem je těžko zvladatelná. Pro rodiče je obtížnější si všímat toho, co jeho dítě sleduje a dělá na internetu. Ale to oni jsou ti, kteří ho mohou omezit v používání internetu nebo určit, jak dlouho bude dítě sedět u obrazovky. A aby rodiče mohli své dítě kontrolovat ve sledování videí, tak byla vytvořená aplikace YouTube Kids, kde je mohou omezovat v počtu hodin strávených v aplikace anebo zakázání určitých videí či blokování kanálů. Tady se nabízí podotknout, že YouTube je přístupný pro děti, které mají 13 a více let, což hodně lidí ani neví. Musím připustit, že já to taky nevěděla. Nejspíš by to chtělo, aby se o tom více psalo.

Ale abychom to nebrali jen z negativní stránky, tak se tu zmíním i o kladných příkladech youtuberů. Ne každý natáčí obsah, který je pro děti pohoršující. Takový Bronislav Sobotka je konkrétní příklad youtubera, který negativně neovlivňuje dnešní mládež. Je to hlavně proto, že jeho videoobsah je celý založený na poznatcích a vhodných poznámkách z angličtiny. Jak i on o sobě říká, je to „ nadšený učitel angličtiny z Brna“, což ho opravdu vystihuje. Je spousta youtuberů, kteří natáčí jen pro jistou popularitu či marketing, ale někteří hlavně proto, že je to prostě baví. A Bronislav je konkrétní příklad. Samozřejmě je více youtuberů, kteří natáčí jen pro radost a taky, aby pomáhali, jak se vzděláním v různých předmětech, tak s rozvojem osobnosti či zájmových aktivit.

Hlavním důvodem, proč děti youtubery sledují, je zábava. Každý si najde své oblíbence podle typu videí, které zveřejňují na svůj kanál. No a tyto typy můžeme zařadit do skupin — zábavní youtubeři, herní youtubeři, fashion youtubeři, booktubeři a třeba tzv. lifestyle youtubeři. A každá skupina má své sledovatele. Podle mě každý tuší, že herní youtubery sledují převážně kluci. Často se chtějí inspirovat, jakou hru si koupit anebo hledají návody na to, jak se nějaká hra hraje. Holky se zase rádi dívají na youtuberky, které natáčí videa o kosmetice, nehtech a péči o vlasech. Velkou roli zde hraje věk. Pro mladší generaci a i dospívající je takový obsah zajímavější než zprávy nebo pořady v televizi. Starší generace zas měla v zálibě spíše sledování filmů, a tudíž měli za vzory herce a herečky. Když si vzpomenu, co jsem sledovala v mých 13 letech a co sleduju teď, tak je tu vidět patrný rozdíl. Dívala jsem se, asi jako každá holka, na fashion videa a měla jsem youtuberky za svůj vzor. Chtěla jsem vypadat jako ony a taky jsem jim záviděla. Ale s postupem času jsem změnila své zájmy a teď sleduju booktubery a celou knižní komunitu na youtube, jak naši českou, tak i zahraniční. A myslím si, že tento zájem už mě neopustí. Chápu, že některé uživatele, hlavně děti, taková videa nebaví, ale to už k youtuberingu patří. Sto lidí, sto chutí. Každý si najde to svoje.

Díky velkému počtu zhlédnutí u videa mají youtubeři možnost spolupracovat s firmami, které je oslovují, aby udělali reklamu na jejich produkt. To přináší youtuberům slušné odměny, jak finanční, tak i věcné jako jsou mobily, oblečení, apod. Děti často nepoznají, že se jedná o sponzoring a propagaci. V roce 2018 proběhl výzkum, který pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy udělala agentura Ipsos. Výzkumu se zúčastnilo 330 dětí od 9 do 15 let. Děti si měly prohlédnout obrázky s typickým příkladem propagace výrobku a jen 11% dětí poznalo, že se jedná o reklamu. Dále se měly podívat na youtubera, který ve videu míchal různé druhy nápojů od jedné značky. Jednalo se o reklamu na tuto značku a přibližně jen jedna pětina dětí věděla, že se jedná o sponzoring. Ostatní to braly jako zábavu. Potom položili dětem otázku, jak často se dívají na příspěvky, které na internet nahrávají jiní lidé. Přibližně 58% uvedlo, že se na takové příspěvky dívají dost často a zbylých 42% se na ně dívá jen někdy. I když děti nedokážou ve videu poznat placenou reklamu, youtubeři jsou odpovědni za označení placené propagace v příspěvku. Jenomže někteří to nedělají z důvodu ztráty svých fanoušků nebo jejich zájmu.

To, že děti nepoznají placenou reklamu nebo propagaci na sociálních sítích značí o nedostatečné výuce mediální výchovy. Bohužel v dnešní době děti nemají ve školních osnovách předmět, který by je s tímto seznámil. Celkově bych řekla, že se u nás nevyučuje předmět, který by nás seznámil s riziky a taky s jinými věcmi v oblasti internetu a sociálních sítí. A když vezmeme v potaz rychle se vyvíjející online platformy, tak by nebylo na škodu takový předmět na základních školách zavést.

Spousta dětí se chce svým vzorům podobat a tomu nejde zabránit. YouTube je v hodně případech negativní, ale je to jeden z největších současných trendů. Neměli bychom zakazovat dětem navštěvovat tuto platformu, protože je třeba, aby měly přehled o vyvíjejících se trendech dnešní společnosti. Ale musíme je kontrolovat, protože jsou ta skupina, která se dá snadno ovlivnit ostatními lidmi. I kdybychom jim zakázali dívat se na videa od youtuberů, tak by si vždy našli cestu, jak je dál sledovat. Neignorujme jejich zájem, spíš jim vysvětleme, o co se jedná.

ZDROJE:

ŠIMEČKOVÁ, Aneta. Sledování youtuberů může způsobovat agresivitu u dětí. Jsou pak více vulgární. [online]. 2019 [cit. 21.5.2020]. Dostupný na WWW: https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/sledovani-youtuberu-muze-zpusobovat-agresivitu-u-deti-jsou-pak-vice-vulgarni

ČTK, Vliv youtuberů. Děti nepoznají skrytou reklamu na sociálních sítích. [online]. 2018 [cit. 21. 5. 2020]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/deti/vliv-youtuberu-deti-nepoznaji-skrytou-reklamu-nasocialnich-sitich_479999.html

KOHOUT, Martin. Videa na YouTube hýbou světem. Ovlivňují Youtubeři vaše děti? [online]. 2018 [cit. 21.5.2020]. Dostupný na WWW: https://freebit.cz/videa-na-youtube-hybou-svetem-ovlivnuji-youtuberi-vase-deti/

--

--