Volnost sebeřízeného vzdělávání

Simona Kunovská
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 16, 2020

V roce 1981 Allen Tough publikoval studii ve které tvrdil, že většina vzdělávání dospělých, probíhá bez pomoci pedagogů metodou tzv. self-learningu.(1) Self-learning (česky sebeřízené vzdělávání) je způsob učení zahrnující aktivity směřující k dosažení vzdělávacích cílů, které si člověk nastavuje na základě svých identifikovaných potřeb a mezer ve vzdělání. Sebeřízené vzdělávání je koloběh zahrnující nejen identifikaci potřeb a cílů, ale také nalezení zdrojů k učení, výběr a provedení vhodných studijních strategií. Ke konci přichází hodnocení výsledků učení, při něm často dochází ke zjístění “mezer” a celý proces se může opakovat.

proces sebeřízeného vzdělávání

Sebeřízené vzdělávání je celoživotní proces. Pro mě začal především během vysoké školy, která mi nabídla větší variabilitu ve výběru předmětů než střední či základní škola. Pravděpodobně však bude pokračovat i během zaměstnání, jelikož mnoho firem vidí v sebeřízeném vzdělávání velký potenciál pro osobní růst zaměstnanců, které má kladný dopad na jejich pracovní výkon a tak podporuje své zaměstnance, tím že jim sponzoruje různé programy.

(2) Důležitost sebeřízeného vzdělání je popsána ve vzdělávacím konceptu Montesorri. Studenti, kteří prošli Montesorri systémem vzdělávání mají lepší výsledky než jsou od dětí jejich věku očekávány. Souvisí to s tím jak je nastaveno vzdělávací kurikulum i systém vzdělávání jako takový. V jejich kurikulu není nastaven jednotný cíl, kterého mají všechny děti v ročníku dosáhnout, ale každé dítě si samo určuje co se chce naučit. Některé tak vyniká třeba v matematice a jiné zase třeba ve výtvarné výchově. Podobně je tomu v konceptu sebeřízeného vzdělávání, které motivuje člověka ke stanovování vlastních cílů a způsobu učení, tím že mu ponechává tzv. volnou ruku.

Volnost v sebeřízeném vzdělávání má, ale i své stinné stránky. Někdo by si mohl položit otázku: Jak mám zůstat motivovaný a nezačít se věnovat prokrastinaci? To může být občas těžké, jednak protože nevidíme motivaci v podobě odměnování známkami jako na základní škole a také proto, že nad námi “nevisí” žádné termíny. Řešením může být nainstalovat s aplikaci Study Bunny, kterou používám i já nebo nějakou podobnou. Aplikace Study Bunny motivuje uživatele k učení, tím, že časem stráveným učením získává mince za které může kupovat pamlsky a hračky králíčkovi. Jednotlivé bloky učení máte zaznamenány v přehledných grafech a můžete si je třídit podle barev. Můžete si také vybrat hudbu k učení, kterou rovněž získáte za mince nebo si tvořit si To Do listy a také si vyrobit vlastní učební pomůcky v podobě flash cards. Mince lze také vydělat sledováním reklam, ale můžete se podívat pouze na pět za den. Za mince si můžete kupovat nejen pamlsky, ale i další předměty, zvířátka a další. Teď v době koronaviru aplikace nabízí možnost zakoupit králíčkovi roušku. Aplikace funguje i bez internetového připojení a neblokuje ostatní aplikace na telefonu. Ocení ji především všichni milovníci zvířátek i ti kteří potřebují studijního parťáka. Tenhle Vám sice neporadí, ale za to je roztomilý. Tak konec prokrastinace! Nechcete přece, aby byl králíček smutný…

Zdroje:

(1) BROOKFIELD, S. D. Independent Adult Learning. 1981. In:Studies in Adult Education, 13/1, str. 15–27.

(2) MORISON, Julia. The Power of Self Directed Learning in the Workplace. 23.10.2017 [cit.: 2020–01–16]. In: EdTechReview[online]. Dostupné z: https://edtechreview.in/trends-insights/trends/2987-self-directed-learning-in-the-workplace

--

--