Využití mobilních technologií ve vzdělávání

Markéta Endstrasserová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 14, 2023
Ilustrační obrázek, Zdroj: https://fox.vsb.cz/

Digitální technologie čím dál více zasahují do tradiční výuky, výrazně mění a rozvíjí některé používané metody a formy výuky. Prokazatelně zlepšují a zefektivňují kvalitu výuky a dávají učiteli nové možnosti, jak pracovat s žáky za použití nových moderních technologií. Počítače a interaktivní tabule se staly běžnou součástí většiny tříd. Ale můžou například chytré telefony či tablety, souhrnně řečeno mobilní technologie, podpořit a zefektivnit výuku?

Pojem “mobilní technologie” zahrnuje celou řadu zařízení od chytrých telefonu, tabletů až po notebooky. Mezi společné znaky uvedených technologie patří, že jsou všechny bezdrátové, přenosné a jsou vybaveny vlastním displejem, klávesnici i napájením. Nejrozšířenější mobilní technologií je zajisté chytrý telefon. Jakým způsobem ho lze zahrnout do výuky, abychom dokázali využít jeho vzdělávacího potenciálu?

Nyní se zkusíme podívat na několik možností, jak lze mobilní telefon zahrnout do výuky s cílem udělat hodinu nejen více zajímavou, ale také mnohem více interaktivní.

  1. Poslouchání audio-nahrávek a sledování videí- Jedná s o velice zajímavou činnost, která může zpříjemnit a ozvláštnit výuku. Žáci mohou v rámci hudební výuky poslouchat záznamy koncertů nebo audio- nahrávky písní, které jim mnohem lépe přiblíží jednotlivé hudební styly. Také v rámci výuky jazyků mohou poslouchat videa s rodilými mluvčími, která žákům pomohou s osvojením správné výslovností jednotlivých slovíček.
  2. Hledání informací a pojmů- Výuku lze udělat zajímavou a interaktivní pokud si studenti budou moci vyhledat důležité definice či pojmy. Například při výuce jazyků, lze takto hledat zajímavá a žákům neznáma slovíčka.
  3. Čtení textů- V rámci výuky můžeme mobilní zařízení využít také k čtení akademických textů, přičemž každý žák, či každá skupina, může číst jiný text, což v případě použití interaktivní tabule není možné, jelikož promítnout se nám podaří jeden maximálně dva texty.
  4. Prohlížení obrázků- Hledání obrázků může být velice zajímavé. Například v rámci výtvarné výchovy si mohou žáci najít inspiraci či předlohu pro tvorbu svého výtvarného díla.
  5. Práce s aplikacemi a programy- Žáci si mohou prakticky na svém zařízení vyzkoušet různé aplikace a programy, které jsou v rámci výuky vhodné a potřebné. Při výuce jazyků to mohou být například mezinárodní slovníky, nebo různé aplikace sloužící k výuce jazyků, které později mohou využít doma v rámci přípravy. Velkou výhodou je, že si aplikaci vyzkouší každý žák ve třídě a v případě potřeby lze individuálně každému žákovi pomoci s případnými problémy.

V uvedených pěti bodech jsem se pokusila definovat možnosti, jak lze mobilní telefon v rámci výuky použít k jejímu ozvláštnění a k většímu zapojení žáků do výuky. Jedná se ovšem pouze o obecné body a návrhy, vždy je nutné, aby si učitel našel svůj vlastní přístup a cestu, jak s tímto zařízením v rámci výuky efektivně pracovat.

BÁRTEK, Květoslav a kol. Reflexe vzdělávacích potřeb učitelů matematiky jako východisko jejich profesního. Olomouc, 2018. s. 290–291. ISBN 978–80–244–5401–6.

EDUzín. Je trendy, aby děti ve výuce používaly vlastní mobily. Co to ale znamená ve složité realitě? [online] 2019. [cit. 2023–04–13] Dostupné z: https://eduzin.cz/wp/2019/01/22/je-trendy-aby-deti-ve-vyuce-pouzivaly-vlastni-mobily-co-to-ale-znamena-ve-slozite-realite/

RUSEK, Martin. Mobilní telefony LEGÁLNĚ ve výuce. Metodický portál: Spomocník [online]. 2011. ISSN 1802–4785. [cit. 2023–04–14]. Dostupný z: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/13413/MOBILNI-TELEFONY-LEGALNE-VE-VYUCE.html

--

--