Využití vizuálních vzdělávacích materiálu v rámci výuky

Markéta Endstrasserová
EDTECH KISK
Published in
8 min readJun 15, 2023
Ilustrační obrázek, Zdroj: https://www.avmedia.cz

Vzdělávání v moderní době prochází celou řadou změn v závislosti na vývoji společnosti a zejména pak na rychlém rozvoji digitálních technologií. Digitální technologie mají velký dopad na všechny oblasti našeho života, a to včetně vzdělávání. Změnily způsob, jakým se žáci učí a také způsob jakým učitele vyučují. Počítač či interaktivní tabule se stala součástí každé třídy, ale i v oblasti podpůrných vzdělávacích materiálů jsme zaznamenali velké změny a inovace. Otevřely se nám úplně nové možnosti a způsoby, kterými můžeme podpořit výklad učitele a zefektivnit předání informací, a naopak žákovi pomoci zapamatovat si důležité informace rychle, efektivně a bez větších problémů.

Vyučovací hodina standartně trvá 45 minut, což je poměrně dlouhý čas na to, aby žáci udrželi po celou dobu svoji pozornost a koncentraci. Většinou se uvádí, že žák udrží pozornost po dobu 15–20 minut. Zaujmout žáky a udržet jejich pozornost po celou vyučovací hodinu může být tak velmi složitý úkol. [1] Pomoci učitelům tak mohou tzv. vizuální vzdělávací materiály, které se používají k vizuálnímu zprostředkování informací a podpoře vzdělávání. Jedná se o vzdělávací materiály, které učitel může zahrnout do své výuky tak, aby lépe a po delší dobu udržel pozornost žáků. Mimo to mohou tyto materiály podpořit a zefektivnit výklad učitele. Vizuální vzdělávací materiály mají důležité místo ve výuce, jelikož pomáhají žákům lépe porozumět tématu a také si zapamatovat důležité informace, jelikož jednotlivé vizuální prvky napomáhají k vybavování si jednotlivých informací.

Vizuální vzdělávací materiály podporují vizuální myšlení, které je v dnešní době velmi důležité. Dnes a denně se setkáváme s velkým množstvím informací a východiskem může být právě jejich vizualizace. Žáci už nechtějí tolik číst a ani na čtení nemají tolik času, jako dříve. Vizuální materiály mohou předat informace žákům jasněji, názorněji a především rychleji. [2] Nesmíme také opomenout žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, pro které může být vizualizace informací mnohem snazší na pochopení a usnadní jim porozumění textu.

Nyní si představíme některé vizuální vzdělávací materiály, které lze v rámci výuky použít zejména k podpoře výkladu učitele. Zkusíme si definovat jejich možnosti použití ve výuce a také možné chyby, kterých se můžeme při aplikaci či tvorbě vybraného vizuálního materiálu dopustit. Také se podíváme na programy a aplikace, které můžeme k tvorbě takového vizuálního materiálu použít, popřípadě webové stránky, které řadu z těchto materiálů zdarma či za poplatek poskytují.

  • Výuková prezentace

Výuková prezentace představuje v našem školství běžný a hojně využívaný vizuální materiál. Z celého výčtu představených materiálů se tak jedná o jedinou tradičně využívanou vizuální podporu učitelova výkladu. Prezentace bývá zpravidla promítnuta pomocí dataprojektoru nebo interaktivní tabule. Výuková prezentace tvoří oporu při výuce nejen pro samotné žáky, ale také pro učitele. Prezentace výrazně napomáhá k pochopení a orientaci ve struktuře přednášky, poskytuje a zdůrazňuje důležitá data, termíny i informace a v neposlední řadě, také poskytuje zajímavý obrazový a grafický náhled na téma. [3]

K tvorbě prezentace se nejčastěji používá PowerPoint, ale lze také použít například Impress nebo Google Slides. Během tvorby bychom se měli držet základních pravidel pro tvorbu výukové prezentace. Tato pravidla nám říkají, že každá prezentace musí mít: jednotný styl, přiměřené množství barev, dostatečnou velikost písma a v neposlední řadě rozumnou míru textu, ideálně tak, aby jedna strana prezentace odpovídala jednomu bodu, či tématu. [4] Tyto body nebývají často dodržovány a taková prezentace nám poté neposkytuje veškeré výhody, které by za normálních okolností poskytovala.

Prezentaci mohou používat nejen učitelé k podpoře svého výkladu, ale také samotní žáci při zpracování a následné prezentaci svého úkolu. Velkou nevýhodou je, jak jsem již dříve zmínila, že její používání je opravdu hojné a prakticky na každodenním pořádku. Prezentace tak ztrácí svoji zajímavost a pro žáky se stává naprosto normální součásti hodiny. [5] Také četné výzkumy nám ukazují, že prezentace sice má schopnost zaujmout žáky, ale tato schopnost je pouze krátkodobá a při dlouhodobém používání zcela vymizí. To nám ukazuje například výzkum, který proběhl již v letech 2006–2010 a týkal se využití prezentací v programu Power-Point, který potvrzuje, že dlouhodobé používání prezentace není vhodné. [6]

Ukázka výukové prezentace o České republice, Zdroj: https://www.itnetwork.cz
  • Vzdělávací video

Vzdělávací videa jsou audiovizuální materiály, které slouží k poskytování informací někdy též instrukcí za pomoci videonahrávek. Jednotlivé videonahrávky mohou mít různou délku, styl, ale i obsah. Jejich hlavním úkolem je předat užitečné znalosti a informace na dané téma poutavým a zajímavým způsobem. Vzdělávací videa obohacují vyučovací hodiny o nový pohled. Pomáhají učitelům ukazovat události a jevy v celé šíři i kontextu. V žácích probouzí větší zájem o dané téma a pomáhají jim v lepší porozumění i zapamatování uvedených informací. [7]

U videa je potřeba si předem ujasnil kde a kdy video do výuky zahrneme. Následně vybrat vhodné vzdělávací video vzhledem k cílové skupině. Video si důkladně prohlédnout a nastudovat. Učitel musí umět na video navázat, vysvětlit možné problematické pasáže a vést případnou diskuzi s žáky. Video může sloužit i jako zajímavý domácí úkol, když k němu přiložíme několik otázek k vypracování.

Videa přitom nemusí učitel nutně vytvářet sám, jelikož celá řada vzdělávacích videí je dostupná přímo na internetu. Zajímavá a různorodá videa mohou učitele najít například na stránkách portálu ČT edu, který poskytuje celou řadu vzdělávacích videí vhodných pro předškolní děti, děti na prvním i druhém stupni základní školy, a dokonce i pro žáky středních škol. Jedná se přitom o největší portál vzdělávacích videí v České republice, který obsahuje přes 10 000 videí. Kromě samotných videí, také poskytuje pokyny pro samotné učitele, jak s videi mají pracovat a jakým způsobem je mohou začlenit do výuky. [8] Velice kvalitně jsou zpracována také vzdělávací videa dostupná pod názvem Matýskova matematika, která vás provedou matematikou od 1. do 5. ročníku základní školy a která jsou vhodná k použití v rámci výuky k jejímu ozvláštnění. [9]

Ukázka vzdělávacího videa o Janu Amosi Komenském, Zdroj: https://edu.ceskatelevize.cz
  • Vzdělávací plakát

“Plakát je velký, zpravidla jednolistý výtvarně zpracovaný grafický dokument s tiskem po jedné straně informačního, reklamního nebo ideologického charakteru určený k prezentaci na veřejném místě.“ [10] My zde hovoříme o tzv. vzdělávacím plakátu, jehož charakter je především informační a vzdělávací. I když je primární funkce takového plakátu zejména vzdělávací, nesmíme opomíjet funkci estetickou a motivační. Plakát nám totiž umožnuje na velkém prostoru kombinovat texty s obrázky, grafy, symboly i nákresy. Využití různých barev nám pomáhá vyvolávat různé pocity, které žákům usnadní zapamatování si konkrétních informací. [11] Studie s názvem: The effectiveness of posters as a learning media to improve student learning quality z roku 2019 nám ukazuje, že použití vzdělávacího plakátu vede ke zlepšení kvality výsledků studentů. Skupina žáků, která měla k dispozici vzdělávací plakát dosáhla opakovaně v testu lepších výsledků než skupina, která pracovala bez něj. [12]

Vzdělávací plakáty lze použit nejen k podpoře učitelova výkladu, tedy v rámci vyučovací hodiny, ale lze je také pověsit na zeď či nástěnku. Zde později u žáků dochází k tzv. nevědomému vnímání. Existuje celá řada výzkumů, která poukazuje na fakt, že i tyto stimuly mají pozitivní vliv a urychlují a usnadňují pozdější učení. [13] Nesmíme také opomenout možnost, že i sami žáci mohou například ve skupinkách vytvořit vlastní plakát na zadané téma, který následně představí zbytku třídy. Může se tak jednat o zajímavou aktivitu, při které se žáci naučí kreativně přemýšlet a prezentovat výsledky své práce.

K tvorbě vzdělávacího plakátu lze použít program Canva, která má velmi jednoduché ovládání nebo program VistaCreate, který je také velmi oblíbený a jednoduchý na ovládání. Pokud učitel nechce vzdělávací plakát sám vytvářet, může využít některé webové stránky, které vzdělávací plakáty poskytují zcela zdarma, nebo požádat vedení školy o jejich zakoupení. Zde se jedná o velké a již zalaminované plakáty, které vydrží řadu let.

Ukázka vzdělávacího plakátu do angličtiny , Zdroj: https://ucebnice.com
  • Infografika

Infografika je moderní nástroj vizuálního zpracování informací. Kromě textu obsahuje také obrázky, diagramy, mapy a tabulky, s cílem co nejvíce zaujmout žáky a co nejvíce jim usnadnit pochopení prezentovaných informací. V současné době se jedná o nejlepší způsob, jakým lze interpretovat větší množství dat a údajů. [14] Infografika představuje velmi přitažlivý a zajímavý materiál, který lze v rámci vyučovací hodiny použít k podpoře výkladu učitele, a to zejména proto: “že rozšiřuje studentům přirozený způsob hledání a nacházení vzorů či souvislostí v tom, co vidí.” [15]

Infografiku lze do výuky začlenit dvěma zcela odlišnými způsoby. Učitel může sám vytvořit nebo využít volně dostupnou infografiku k podpoře svého výkladu v rámci výuky nebo to mohou být sami žáci, kteří vytvoří svoji vlastní infografiku, která bude představovat shrnutí probíraného učiva. Žáci mohou infografiky vytvářet na papír pro svoji vlastní potřebu, ale také je mohou prezentovat před třídou či ve skupinkách a navzájem tak sdílet důležité a podstatné informace od svých spolužáků. Pro tvorbu infografik lze využít také jednoduché nástroje jako je například Canva, Piktochart nebo Infogram. Obě varianty mohou být velmi efektivní.

Ukázka infografiky s názvem Naše lesy, Zdroj: https://www.czso.cz/

Výše jsme si představili některé vizuální vzdělávací materiály, které učitelé v rámci své výuky používají k podpoře svého výkladu a k udržení pozornosti žáků. Samozřejmě existuje mnoho dalších vizuálních materiálů, které lze použít od jednotlivých obrázků, diagramů a grafů až po různá vizuální cvičení a hry, které kromě vizuální stránky disponují jistou mírou interaktivity a mohou aktivně zapojit žáky do výuky. Jak jsme se sami přesvědčili nemusí to být pouze učitel, který daný materiál vlastnoručně vytvoří, ale řada z uvedených materiálu je volně dostupná na internetu. Na učitele tak nejsou kladeny příliš vysoké nároky a neočekáváme, že veškeré materiály bude sám vytvářet. Společným rysem veškerých uvedených vizuálních vzdělávacích materiálů je fakt, že při dlouhodobém používání pouze jednoho konkrétního materiálu jeho přímé působení na žáky opadá a klesá tak jeho efektivnost a veškeré jeho výhody tím zcela vymizí. Proto je dobré jednotlivé vizuální nástroje střídat a používat s mírou.

Použité zdroje:

  1. LUKÁŠOVÁ, Hana. Kvalita života dětí a didaktika. Praha: Portál, 2010. s.149. ISBN 978–80–7367–784–8
  2. Kreativní práce s informacemi. Vizuální myšlení. 2015. Dostupné z: https://www.nostis.org/files/courses/kreativni-prace-s-informacemi/10%20vizualni%20mysleni.pdf
  3. ZORMANOVÁ, Lucie. Didaktika dospělých. Praha: Grada Publishing, 2017. ISBN 978–80–271–9714–9
  4. ZIKL, Pavel a kol. Využití ICT u dětí se speciálními potřebami. Praha: Grada, 2011. s. 105. ISBN 978–80–247–3852–9
  5. ČAPEK, Robert. Moderní didaktika. Lexikon výukových a hodnoticích metod. Praha: Grada, 2015. s. 126. ISBN 978–80–247–9934–6
  6. URBANOVÁ, Klára. Efektivita zařazování PowerPointových prezentací do výuky obecné chemie. Scientia in educatione, 2012, sv. 3 č. 1. s. 29–43. ISSN 1804–7106. Dostupné z: https://doi.org/10.14712/18047106.28
  7. TLÁSKALOVÁ, Andrea. 123 tipů pro výuku, která baví děti i učitele. Praha: Grada, 2021. s. 40. ISBN 978–80- 271–4475–4
  8. Portál je dostupný z: https://edu.ceskatelevize.cz/
  9. Výukový portál je dostupný z: https://www.matyskova-matematika.cz/
  10. MATUŠÍK, Zdeněk. Plakát. KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha: Národní knihovna ČR, 2003 [cit. 2023–06–10]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001025&local_base=KTD.
  11. REINHAUS, David. Techniky učení, jak se snadněji učit a více si pamatovat. Praha: Grada, 2013. s. 74. ISBN 978–80–247–4781–1
  12. ROSANTI, Susi Yulia a kol. The effectiveness of posters as a learning media to improve student lear-ning quality. The Journal of Social Sciences Research, 2019, s. 97–103
  13. KLEIN, Zamyat M. 100 kreativních metod a her na semináře a workshopy. Praha: Grada Publishing, 2012. s. 66. ISBN 978–80–247–4023–2
  14. SIEGLOVÁ, Dagmar. Cesta k cizím jazykům. 100+10 metod, strategií, cvičení a rad pro učitele i samostudium. Praha: Grada Publishing, 2020. s. 260. ISBN 978–80–271–4007–7
  15. ŠAMBAZOV, Ramil. Význam infografiky ve výuce. Metodický portál: Spomocník [online]. 2015 [cit. 2023–06–11] ISSN 1802–4785. Dostupné z: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/20025/VYZNAM-INFOGRAFIKY-VE-VYUCE.html

--

--