Využití VR v edukační sféře

Jessica Nováková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 13, 2023
Photo by Vinicius "amnx" Amano on Unsplash

Využití virtuální reality (VR) se stává populárnější nejen v herním průmyslu, ale také v různých oblastech vzdělávání. Díky pokročilým technologiím umožňuje VR vytváření realistických virtuálních prostředí, ve kterých mohou studenti prožívat různé situace v bezpečném prostředí. Tato VR prostředí mohou být využita pro vzdělávací aktivity, jako jsou například různé vzdělávací programy, tréninkové simulace či interaktivní prezentace. Tento článek se zaměřuje na pozitivní aspekty využití VR ve vzdělávání a nastiňuje, jak mohou být tyto technologie efektivně integrovány do vzdělávacího procesu.

Výhody VR ve vzdělávání

Jedním z hlavních přínosů využití VR ve vzdělávání je umožnění studentům prožívat všelijaké situace v bezpečném simulovaném a kontrolovaném prostředí. Toho mohou využívat především studenti medicíny, vojenství či budoucí piloti, kteří by byli jinak vystavováni rizikovým situacím. Díky VR mohou studenti tyto situace prožívat v bezpečí a získávat tak cenné zkušenosti a dovednosti (Rojas-Sánchez et al., 2023).

Dalším pozitivním efektem využití VR ve vzdělávání je, že umožňuje studentům prozkoumávat a objevovat nová prostředí a koncepty zcela novým způsobem. Ve VR mohou studenti například prozkoumávat historická místa, zkoumat vnitřní strukturu lidského těla nebo cestovat po zeměkouli a do vesmíru. To vše v reálném čase a s velkou přesností, což umožňuje studentům lépe pochopit a zapamatovat si učivo. Tím je větší šance, že budou studenti více motivovaní a budou mít větší zájem o učení (Lee & Hwang, 2022).

Ve studii autorů Lambert et al. (2018) vyšlo také najevo, že uživatelé dokončili workflow o 50 % rychleji s použitím VR oproti kontrolní skupině. To naznačuje vyšší efektivitu práce ve virtuálním prostředí.

Mezi další výhody můžeme řadit využití VR pro distanční výuku (Wang, 2018). Díky těmto možnostem je dnes mnohem snazší studovat programy/obory, kterých by pro nás ještě před pár lety bylo nemožné se zúčastnit.

Obecně se dá říci, že díky vložení prvků her skrze VR do edukačního procesu se výuka stává poutavější. Tím, že je virtuální prostředí interaktivní a hravé, se zvyšuje pozitivní uživatelská zkušenost a studenti jsou tak více motivovaní pro další vzdělávání (Sattar et al., 2020). Díky použití VR technologií dochází k rozozstření mezery mezi virtuálním světem a realitou. Pořád je ale na místě zavádět VR jen jako doplněk do klasické výuky. Ať už z důvodů finanční zátěže, tak především proto, že je stále důležitý lidský kontakt v reálném světě. Navíc doposud chybí rozsáhlý výzkum, který by se zabýval dlouhodobými účinky využívání VR.

Zdroje:

Lee, H., & Hwang, Y. (2022). Technology-Enhanced Education through VR-Making and Metaverse-Linking to Foster Teacher Readiness and Sustainable Learning. Sustainability, 14(8), Article 8. https://doi.org/10.3390/su14084786

MaxWhere VR-Learning Improves Effectiveness over Clasiccal Tools of e-learning. (2018). Acta Polytechnica Hungarica, 15(3). https://doi.org/10.12700/APH.15.3.2018.3.8

Rojas-Sánchez, M. A., Palos-Sánchez, P. R., & Folgado-Fernández, J. A. (2023). Systematic literature review and bibliometric analysis on virtual reality and education. Education and Information Technologies, 28(1), 155–192. https://doi.org/10.1007/s10639-022-11167-5

Sattar, M., Palaniappan, S., Lokman, A., Shah, N., Khalid, U., & Hasan, R. (2020). Motivating Medical Students Using Virtual Reality Based Education. International Journal of Emerging Technologies in Learning (IJET), 15(2), 160–174.

Wang, F. (2018). Computer Distance Virtual Experiment Teaching Application Based on Virtual Reality Technology. International Journal of Emerging Technologies in Learning (IJET), 13(04), Article 04. https://doi.org/10.3991/ijet.v13i04.8472

--

--