Využitie nelineárneho učenia

Jana Tuliková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 31, 2020

Lineárne vzdelávanie na rozdiel od nelineárneho je väčšinou riadené, kontrolované a programovo zamerané, kde od študentov vyžadujeme, aby dokončili a zvládli určitú úroveň obsahu predtým, ako prejdú k nasledujúcemu. Celé vzdelávanie býva ponímané ako vopred určené. Viac flexibilnejším sa stáva nelineárne vzdelávanie, kde študenti majú slobodu v učení a môžu tak prejsť rôzne témy, pričom dôraz je kladený na vlastný záujem a zdroje.

V rámci učenia je vhodné si vedieť vytvoriť pojmové mapy. Jeden s ponúkaných e-learningových kurzov najmä pre učiteľov a žiakov sú aj Kurzy pojmového mapování, ktoré sú v súčasnej dobe zdarma a ponúkajú školenia v programe ContextMinds. ContextMinds je voľne dostupný nástroj na tvorbu pojmových a myšlienkových máp.

Myšlienková mapa ako učebná pomôcka, je tiež jeden zo spôsobov myslenia v nelineárnej podobe. Myšlienkové mapy sú grafická a sieťová metóda, tak isto aj pri učení nie je získavanie znalostí len lineárne. Potvrdzujú to prípadové štúdie z rôznych , ktoré sa takýmto výskumom venovali.

Jedna zo štúdií sa zaoberá efektívnosťou prístupu nelineárnej pedagogiky pri učení sa športových zručností. Boli skúmané dve skupiny, pričom sa učila jedna klasickým lineárnym prístupom a druhá nelineárnym. Tá zo skupín, ktorá trénovala podľa nelineárneho učenia naznačuje prítomnosť mnohých spôsobov, ako dosiahnuť rovnaký výsledok. Takéto zistenia vyvracajú predstavu, že pri navrhovaní pokynov na získanie zručností musí existovať iba jedno ideálne riešenie pohybu pre danú úlohu a tieto zistenia môžu byť prínosom pre trénerov a pedagógov.

Ďalej môžeme vidieť ako sa neobvykle v dvoch prípadových štúdiách venovali nelineárnemu vzdelávaniu v kurzoch matematiky a štatistiky. Chceli tak podporiť individualizované vzdelávanie, ktoré je zábavné, inšpiratívne a inovatívne. Využili na to zaujímavú techniku hyperbolického grafu, kde sú zobrazené jednotlivé témy v galaxiách a prepojené čiarami, pričom si z nich študent môže vybrať tie, ktoré ho zaujímajú.

Zdroj: https://backend.orbit.dtu.dk/ws/portalfiles/portal/119984328/Helle_Rootzen_revison.pdf

Človek sa učí celý život, a tak, ak ste vždy zámerne využívali klasický spôsob lineárneho učenia, určite je prínosné vyskúšať aj nelineárne vzdelávanie.

--

--