Vzájemné učení aneb učení bez ostychu

Barbora Červenková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 21, 2018

Také se Vám někdy stalo, že jste seděli ve třídě plné studentů a ostřílený pedagog na vás chrlil spoustu termínů o probírané látce, které jste za boha nerozuměli? Ztratili jste se již zpočátku a ostych Vám zabraňoval se zeptat na to čemu nerozumíte? Pokud nejste extrovertní jedinec, který se nebojí svou neznalost otevírat na veřejnosti, tak se vám tato situace jistě někdy přihodila.

Také se Vám někdy stalo, že jste seděli ve třídě plné studentů a ostřílený pedagog na vás chrlil spoustu termínů o probírané látce, které jste za boha nerozuměli? Ztratili jste se již zpočátku a ostych Vám zabraňoval se zeptat na to čemu nerozumíte? Pokud nejste extrovertní jedinec, který se nebojí svou neznalost ukazovat na veřejnosti, tak se vám tato situace jistě někdy přihodila.

V jednoduchosti je síla

Existuje mnoho úhlů, ze kterých lze na metodu vzájemného učení (peer learning) nahlížet. Zajímavý je názor, podle kterého toto učení rozvíjí komunikativnost, zamezuje ostychu a podporuje kreativní přemýšlení nad daným tématem. Při peer learningu, ať už se učíte spolu s dalšími studenty stejného věku nebo jste účastni mezigeneračního studia, je často velkou výhodou právě to, že si danou látku mnohem lépe osvojíte. Jedním z důvodů, které při tomto učení shledávám jako zásadní je právě to, že obvykle ztrácíte ostych pokládat triviální otázky k danému tématu. Zároveň tímto způsobem vstřebáváte poznatky druhé strany, která v probírané oblasti není žádným odborníkem, stejně jako vy. A jednoduchým vysvětlením a přemýšlením nad tématem společně může být pro některé jedince velmi přínosné.

Nic není zadarmo

Samozřejmě jako každé jiné učení i toto vyžaduje disciplinovanost. Někteří na jeho metody nahlížejí negativně, právě z důvodu chybějícího odborníka na určitou oblast. Dále mohou vyzdvihnout situaci, kdy se dvojice či skupina může uchýlit k mylným závěrům. V takovém případě by vzájemné učení nebylo zcela přínosné. Ale vzhledem k dnešním možnostem ve vyhledávání a přístupu k informacím není složité jednotlivé informace podrobit ověření. A také, chybami se člověk učí.

Hodnocení ve vzájemném vzdělávání

Jako každý jiný způsob učení, tak i vzájemné učení, pokud je nastaveno jako přímý vzdělávací proces, musí obsahovat hodnocení. Hodnocení ve vzájemném učení by mělo být plánované a ověřitelné. Důležité je mít předem stanovené hranice a mnohdy, pokud je vzájemné učení nastaveno v rámci výuky, bývá pozdější hodnocení směřováno v klasickém směru učitel — student.

--

--