Vzdělávání dospělých

Petra Nedvídková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 20, 2024
Photo by Kenny Eliason on Unsplash

Vzdělávání dospělých, též známé jako andragogika, může být oblastí, kterou je těžší uchopit. Přístupy ke vzdělávání dospělých se liší na rozdíl od jiných skupin, jako jsou děti nebo senioři; bude mít své vlastní výzvy a možnosti.

Jako cílová skupina, tedy vzdělávající se dospělý, se mohou definovat lidé starší 25-ti let, a kteří se vzdělávají např. v rámci univerzity, svého pracoviště či jinde. Často se zároveň jedná o jedince, kteří své studium předtím ukončili/dali si od něj pauzu a chtějí si tak dodělat titul nebo získat novou kvalifikaci.

Jak bylo již zmíněno, u vzdělávání dospělých jsou vyžadovány jiné přístupy než u jiných věkových skupin. V této souvislosti se lze setkat s tzv. adult learning theory — dospělí potřebují vědět, jak jim vzdělávání pomůže naplnit své cíle a potřeby. Sami se tak podílejí na tvorbě svého plánu, přičemž se často vyžaduje více aktivní výuka nežli pasivní, navíc taková, která odpovídá jejich zkušenostem a okolnostem.

Vzdělávací styly

Mezi nejběžnější vzdělávací styly dospělých patří:

  • Vizuální — umožňuje interpretaci
  • Zvukový/auditivní — patří zde i online kurzy, hudba, audioknihy a podcasty
  • Lingvistický — tj. verbální komunikace
  • Logický — pochopení jednotlivých částí konceptu, který pak dává smysl jako celek
  • Mezilidský — komunikace s ostatními studujícími a s instruktory
  • Pohybový — zážitek tzv. na vlastní kůži

Celkově se u vzdělávání dospělých podporuje zapojení studujících do jejich vzdělávání a jistá míra nezávislosti (např. sebeřízené vzdělávání). Větší efektivity se dosáhne více aktivním přístupem, kdy studující mají řešit problémy a je jim dán prostor k diskuzi. To může zajistit větší míru interaktivy a zapojení co nejvíce jedinců.

Důležité je též využívat různých přístupů. Dosáhne se tak naplnění potřeb co nejvíce studujících; obsah hodin může být upraven více individuálně. Dále je vhodné udávat příklady ze života; na otevřené otázky mohou studující využít svých dosavadních zkušeností a znalostí.

Motivování studujících

Jedním z hlavních rozdílů od jiných věkových skupin je délka pozornosti. Tato schopnost klesá s věkem, je tak třeba studující motivovat k tomu, aby se nadále vzdělávali:

- Vztáhnout obsah lekcí ke studujícím — dospělí se lépe učí, když vidí možné benefity; vyhledávají tak schopnosti či kvalifikace, které mohou co nejdříve využít

- Efektivní využívání času — je třeba zohlednit limitace času na učení; je třeba udělat obsah hodin co nejpřínosnější

- Uvádět cíle — není na škodu znát cíle studujících; hodiny tak mohou být lépe uzpůsobené

- Flexibilnost — vzdělávání nemusí být tou nejdůležitější složkou života studujících, je tak třeba větší flexibility v rámce deadlinů či pozdějších příchodů, stejně tak u vzdělávacích stylů

Použité zdroje

FutureLearn. (2022, 26. ledna). Educating adults: How to teach adult learners. https://www.futurelearn.com/info/blog/how-to-teach-adult-learners

InspiredeLearning. (2023, 31. ledna). Differences Between Child and Adult Learning Styles. https://inspiredelearning.com/blog/adult-learning-styles/

--

--