Vzdělávání — perspektivní obor?

Markéta Cejpková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 25, 2018

Každý z nás minimálně jednou přemýšlel tom, jak naloží se svým životem. Někteří mají od malička jasnou představu o tom, jakou cestou se chtějí vydat, čím chtějí být, a jiní zkouší více možností a občas se i stane, že ani ti ve středním věku doposud vlastně nevědí, co dál. Možností máme více, jednou z nich je vydat se profesní dráhou podnikání. Ale v čem podnikat? Do jakého podnikání vložit základní kapitál s tím, že se nám vše vrátí a ještě budeme vydělávat?

Může se zdát, že je to celkem snadné. Napadne nás neobyčejná myšlenka, tak se pustíme do podnikání. Proč to nezkusit, risk je přeci zisk. Budeme si pánem svého času, nikdo po nás nebude “dupat” za nesprávně splněné úkoly jako v zaměstnání, budeme nezávislí. Není ale vše tak růžové, jak se může zpočátku zdát. Podnikatelů je na trhu v dnešní době mnoho a noví stále přibývají, avšak do podnikání se nemůže pustit každý. Podnikatel musí mít často nemalé peníze na počáteční vklad, musí si sám hlídat platby zdravotního a sociálního pojištění, plnit daňovou povinnost, aj. Jednou z možných cest v oblasti podnikání, která nám nabízí celkem schůdnou počáteční investici, je vzdělávání.

Podnikání ve vzdělávání je samo o sobě velmi zajímavé. Ať už se totiž nacházíme v útlém věku našeho života a naši rodičové nás hlásí do různých kroužků a naučných kurzů, nebo jsme již v pracovním nasazení, nikdy se nepřestáváme vzdělávat. Na trhu práce se objevují nové metody a postupy, zaměstnavatelé po svých zaměstnancích vyžadují stále nové znalosti, nebo si jen lidé sami chtějí rozšířit své vědomosti, například za účelem lepšího zaměstnání. Tento nekonečný koloběh svým způsobem zajišťuje stabilitu, kterou právě podnikání ve vzdělávání nabízí (to také potvrzuje průzkum společnosti Bisnode).

Velké oblibě se těší podnikání ve vzdělávání pro děti a mládež, v nabídce mohou být různé kurzy jazykové, technické a ostatní. Ze zahraničí se k nám dostává tzv. STEM Education (science, technology, engineering, mathematics), kde jedním z konceptů je “Brick by Brick”. Tento koncept je založen na stavění z kostek Lega, přičemž děti mají při řešení staveb nejen zábavu, ale zároveň se učí technickým základům.

--

--