Vzdělávání s technologií a s hendikepem

Denisa Walterová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 14, 2020

Technologie se stále rozšiřuje a s tím rostou i její možnosti. Velký potenciál má i v oblasti vzdělávání lidí s hendikepem.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/4MoIpDcSlr4

Zrakové, sluchové, tělesné, mentální i kombinovaná postižené jsou oblasti, ve kterých se mohou technologie využít pro zlepšení vzdělávacího procesu. Ve všech těchto případech je samozřejmě míra postižení různá a podle toho je třeba technickou podporu přizpůsobovat.

Technologie nám umožňuje vzdělávat i ty osoby, u kterých byly v minulosti možnosti velice omezené, pomocí technologie může být kompenzována (alespoň částečně) nevýhoda plynoucí z postižení.

Zdroj: https://prezi.com/ienpb2eazex7/informacni-technologie-a-handicap/

V textu se budu zaměřovat zejména na problematiku nevidomých, kde je škála technologických možností kompenzace postižení relativně široká.

Prvním krokem ke vzdělávání studentů s postižením může být například WCAG (Web Accesibility Guidelines) — což je souhrn doporučení, podle kterých má být web (a třeba tedy i web školní) dostupný uživatelům např. se zrakovým hendikepem, důležité je zohlednit, aby se stránky dobře zobrazovaly nejen na počítači, ale i na mobilních zařízeních, aby bylo možné je jako osoba s například zrakovým postižením přečíst pomocí čtecích nástrojů.

Ostatně velké množství nástrojů, které nevidomý při svém každodenním životě využívají, je převeditelná na využití pro vzdělávání: braillský řádek, softwarová lupa či čtecí zařízení mohou pro nevidomého studenta představovat bránu ke vzdělání, samozřejmě i s dalšími pomůckami.

Potřebu vyjít této cílové skupině vstříc vychází samozřejmě i školy, na Masarykově univerzitě se jedná například o středisko Teiresiás, které pomáhá studentům se specifickými nároky. Díky středisku je pořádána například Agora, akce, která se specializuje na informační a komunikační technologie pro uživatele se zrakovým postižením. Cílem setkávání se je seznámení s technologickými možnostmi a novinkami, aby se rychleji dostaly k cílovým uživatelům a ti se s nimi naučili efektivně pracovat. Studenti mohou využít i speciálně vybavených studoven. Mezi jejich vybavení patří například braillské displeye, i4Control (ovládání PC očními pohyby) a bohaté softwarové vybavení, zahrnující odečítače obrazovky pro nevidomé, aplikace pro zvětšování obrazovky, editor matematiky pro nevidomé a další, pro studium užitečné, programy.

Při středisku tak vznikl například portál Pélion, který shromažďuje volné materiály zabývající se využívání informačních a komunikačních technologií v souvislosti se zrakovým hendikepem. Stránky projektu detailně rozebírají novinky ze světa IT zaměřené právě na zrakově znevýhodněné jedince.

Velkou výhodu pro vzdělávání se všemi druhy postižení může být e-learning. Studentovi umožňuje studovat v prostředí, které je mu nejpříjemnější, zároveň technologie umožňuje studentům, aby využili technologických možností a edukační prostředí si přizpůsobily- mohou si zvětšit písmo, zesílit, zpomalit zvuk a mnoho dalších možností, které běžná výuka nenabízí.

I v tomto krátkém výčtu vidíme, že technologie může výrazně pomoci ve vzdělávání osob s postižením, můžeme jen doufat, že se vývoj i nadále bude směřovat pozitivním směrem, tak, aby bylo plnohodnotné vzdělávání umožněno co nejširšímu počtu nejen studentů a žáků.

--

--