Vzdělávání v online sociálních sítích

Jiří Horák
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2018

S rozvojem informačních technologií a s příchodem webu 2.0 se otevřely dveře s novými možnostmi vzdělávání, které vyústily ve vznik nové vzdělávací teorie Konektivismu. S touto teorií přišli George Siemens a Stephen Downes a jednou z jejích hlavních myšlenek je, že znalost přesahuje rámec jednotlivce a může být vysvětlena a popsána pomocí principu sítě. Pojem sociální síť je zde potřeba chápat jako skupinu lidí (entit), kteří mají mezi sebou nějaké vazby.

Kde tedy můžeme sdílet naše poznatky a zkušenosti a setkávat se s poznatky ostatních lidí?

Webové aplikace

Jde o aplikace poskytované uživatelům přímo z webového serveru prostřednictvím počítačové sítě. Nejedná se přímo o sociální sítě jaké známe (Facebook, Twitter), nicméně i zde dochází k sociální interakci a k možnému vzdělávání. Patří sem jak diskusní skupiny, tak i webblogy, MOOC kurzy a jiná e-learningová prostředí. Z diskusních skupin můžeme uvést jako příklad diskuzi na metodickém portálu rvp.cz, kde jsou tyto diskuze rozděleny podle stupně vzdělávání nebo z oblasti předpovědi počasí meteoforum, kam lidé přispívají informacemi o počasí v jejich místě pobytu či popisují vývoj různých modelů. Z webblogů nám poslouží jako dobrý příklad blog výše zmíněného Stephana Downese či blog Gamesblog, kde se můžeme sledovat nejnovější příspěvky ze světa počítačových her a přidávat k nim komentáře. Z MOOC kurzů je dobré zmínit firmy Courseru, EdX a Udacity, které poskytují obrovské množství kurzů k různým tématům. Školní vzdělání můžeme doplnit některým z kurzů na Khan Academy, programovat se naučíme pomocí Codeacademy. Sdílení diagramů přes internet je možné díky nástroji Cacoo, který je velmi užitečný zvláště pro firmy.

RSS

RSS je technologie, díky níž si můžeme udržet neustálý přehled o obsahu, publikovaném v různých zdrojích. Abychom mohly této technologie u zdroje využívat, je třeba, aby poskytoval tzv. RSS kanál (lze rozpoznat pomocí ikony v levém dolním rohu zdroje). Celá myšlenka RSS je postavená na způsobu sdílení obsahu vydavateli k jeho odběratelům.

Sociální sítě

V rámci sociálních sítí lze vzájemného vzdělávání dosáhnout pomocí vytvořených online komunit různého zaměření, v nichž lze sdílet příslušné zkušenosti a poznatky. Takové skupiny je možné tvořit na Facebooku a Twitteru. Na sociální síti Pinterest lze sdílet různé nápady a vzdělávat se formou obrázků. Můžeme například zadat dárek k výročí a díky vyhledaným obrázkům máme po problému. Na síti LinkedIn se setkávají profesionálové a baví se o pracovních zájmech.

Wiki stránky

Jde o typ webových stránek, kde je možné měnit, přidávat nebo mazat obsah. Tyto možnosti má každý uživatel, vzdělávání tak probíhá formou P2P Learningu. Zjevně nejznámější wiki stránkou je Wikipedia.

Uvedené příklady jsou pouze jakousi cestou, kterou je možno se vydat, existuje řada podobných aplikací, služeb, skupin či kurzů, pomocí kterých může člověk využívat sociální sítě ke vzdělávání.

--

--