Vzdělávací politika dospělých, akreditační procesy a instituce

Jaromir Babica
EDTECH KISK
Published in
3 min readFeb 26, 2020

Dnešní doba je charakteristická vysokým tempem rozvoje moderních technologií a tato skutečnost má za následek neustálou potřebu lidí doplňovat si získané vzdělání o nové poznatky. Dávno přestalo stačit učit se jen od svých předků. V současnosti prakticky neexistuje obor, v němž by si člověk vystačil se znalostmi získanými v řádném studiu. Aby bylo možné udržet ve vzdělávacím procesu kontakt s vývojem lidské společnosti a vědy a techniky, měl by stát definovat „Politiku vzdělávání“, jejíž součástí by měla být i politika vzdělávání dospělých. Složitost pojmu politika vzdělávání objasňuje tento materiál. Já se omezím na zmínku o existujících dokumentech, které jsou u nás považovány za politiku vzdělávání a můžeme je označit za snahu o jakousi strategii vzdělávání. První z nich je Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, Druhým pak je Hlavní směry vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Zatímco nad prvním z nich se vedou diskuze zda a co se podařilo naplnit, druhý existuje pouze jako pracovní verze k diskuzi. Z pohledu nezaujatého pozorovatele to vypadá, že doba neustále předbíhá tvorbu politiky vzdělanosti. Naštěstí, alespoň v legislativní rovině, se projevuje snaha hasit požáry formou novelizace zákona o pedagogických pracovnících.

Vezmu to nyní z pohledu občana na existující možnosti vzdělávání dospělých. Co si budeme povídat, politika, ať už jakákoliv, se běžného člověka začne dotýkat, až se mu začne tlačit do zaměstnání nebo domů.

Možnosti vzdělávání dospělých si můžeme rozdělit do 4 směrů:

1. Studium k doplnění vzdělání, které slouží k doplnění (ukončení) vzdělání požadovaného pro zvolený obor. Toto se uskutečňuje na všech typech škol od základních až po vysoké.

2. Kvalifikační studium — slouží k doplnění odbornosti pro výkon konkrétní funkce.

3. Specializační studium pro zájemce s ukončeným vzděláním, kteří si chtějí vzdělání rozšířit o nový obor. Toto studium je realizováno na středních školách, VOŠ a VŠ. Celou řadu studií tohoto typu zprostředkovávají také úřady práce v rekvalifikačních kurzech.

4. V tzv. Univerzitě 3. věku se mohou vzdělávat lidé se zájmem o určitý obor, aniž by toto vzdělání nezbytně potřebovali pro svou profesi. Je to zájmové neprofesní vzdělávání na vysokoškolské úrovni.

Vzhledem ke skutečnosti, že jsem začal pracovat ve školství, zajímá mne v souvislosti se vzděláváním dospělých připravovaná novela zákona o pedagogických pracovnících. Reaguje na současný nedostatek kvalifikovaných učitelů a chce umožnit ředitelům škol zaměstnat až na 3 roky odborníky z praxe s akreditovaným magisterským vzděláním. Tito lidé budou mít možnost doplnit si pedagogické vzdělání v některém z akreditovaných vysokoškolských programů.

Akreditovaná specializační studia — studium pro ředitele škol a školských zařízení, výchovné poradce, metodiky primární prevence apod. budou nabízet kromě vysokých škol také střediska služeb školám a Národní pedagogický institut.

Novela zákona rovněž řeší akreditace vzdělávacích programů škol a stanovuje podmínky pro jejich získání. MŠMT zřizuje akreditační komisi jako svůj poradní orgán pro udělování akreditací. Její členy jmenuje a odvolává ministr MŠMT. Zkoumají se zejména podmínky pro udělení akreditace, okruh pedagogických pracovníků, jimž je program určen a zejména odborné předpoklady lektora nebo odborného garanta. Akreditace má být známkou kvality vzdělávacího institutu.

V současné době je akreditace vzdělávací instituce nebo vzdělávacího programu nepřevoditelná a nepřechází na právní nástupce. Její platnost je 6 let. Po tuto dobu může zařízení opakovaně realizovat akce uvedené v osvědčení. Žádost o akreditaci vzdělávacího programu musí být podepsána statutárním zástupcem vzdělávacího zařízení. Ministerstvo vydá akreditaci do 120 dnů od podání žádosti na základě posouzení splnění všech požadavků potřebných pro akreditaci.

Zdroje:

Zákon o pedagogických pracovnících-EU: Sněmovní tisk 503/0, část č. 1/8.

Akreditace vzdělávacího programu — proces krok za krokem. Portál Businessinfo.cz [online]. [cit. 2020–02–26].

--

--