Vzdělávací služby v online prostředí — přehled

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 6, 2021

S nástupem online výuky zapříčiněným celosvětovou pandemií koronaviru jsou online vzdělávací služby a jejich nabídka na vzestupu. Nejen u dětí, ale v čím dál větší míře i u dospělých, je u vzdělávacích služeb důležitější jejich design než jejich obsah. Přesto však vynikají hlavně ty, které na vzdělávací půdě působí již delší dobu.

Učit se online dnes může prakticky každý (Foto: Shutterstock)

Co je to design vzdělávání?

V dnešním světě je stále zažité, že slovo design se týká estetické a vzhledové části věci. Designové myšlení se dnes ale daleko více zajímá o funkčnost spojenou s estetikou — aby věc byla nejenom vizuálně zajímavá a přitažlivá, ale zároveň přínosná a funkční. Pro funkčnost designu je důležité znát potenciální bariéry, se kterými se student službu využívající může setkat a nejlépe je eliminovat.

Jaké vzdělávací služby dnes stojí za to vyzkoušet?

Lidově řečeno, za poslední rok se se vzdělávacími službami „roztrhnul pytel.“ Které z nich ale mohou být přínosné pro člověka, který už nestuduje a jen by se ve volném čase rád něčemu přiučil? I k tomu může pomoci následující přehled těch designově povedených.

Duolingo

Až notoricky známá webová stránka a aplikace do telefonu či tabletu, díky které se kdokoliv na světě s připojením k internetu může bezplatně naučit cizí jazyk — nebo spíše jeho základy.

Nejvíce jazyků se naučí lidé, kteří již mluví anglicky — z angličtiny se totiž mohou učit více než dvacet různých jazyků. Pro Čechy, kteří anglicky rozumí přináší aplikace výhodu — mohou si tak pilovat dva cizí jazyky zároveň.

Postup v jednotlivých lekcích je veden formou pomyslného větvení do různých dovedností — například nakupování, členové rodiny, jídlo, počasí a další — v podstatě jako v hodinách ve škole. Pro postup do dalších dovedností je nutné absolvovat určitý počet lekcí, které jsou ohodnoceny deseti body

Jak jednotlivé lekce vypadají?

Uživatelé mají v každém okruhu mix dovedností — například poslech, překlad, výběr z možností nebo vyslovení věty. Právě díky možnosti zkoušet si mluvit předběhla tato aplikace dobu a stala se natolik oblíbenou.

Je nutné říci, že ačkoliv je platforma opravdu designově povedená, nikdy nemůže plně nahradit situaci, kdy se člověk učí jazyk přímo v cizojazyčném prostředí.

Khan Akademie/škola

Další z vzdělávacích služeb také vznikla v době „před-covidové“ a je jí Khanova Akademie. Založil ji v roce 2006 Salman Khan, absolvent Harvardu a technické univerzity v Massachusetts. Jeho cílem bylo poskytnout kvalitní vzdělání komunikoliv, kdykoliv a kdekoliv. Dnes nabízí YouTube kanál této společnosti téměř osm tisíc videí zaměřených zejména na přírodní vědy.

Dalo by se říci, že Khan předběhl dobu — a to téměř o čtrnáct let. Myšlenka založení akademie vznikla při doučování sestřenice na dálku. Protože od ní získal pozitivní zpětnou vazbu, rozhodl se začít natáčet videa s výkovými lekcemi a nahrávat je na YouTube. Nechtěl však, aby v podstatě jen imitoval učitele před tabulí, ale spíše byl doučujícím lektorem, sedícím vedle žáka a promlouvajícím k němu.

Studenti tak mohou sledovat videa o tématech, která je zajímají a získané znalosti si procvičit na webu — přesně podle úrovně, ve které jejich znalosti zrovna jsou.

Mnoho z videí dnes má české titulky, některá z nich i dabing. Všechna jsou dostupná na webu khanovaskola.cz, kde mohou studenti najít i příklady a cvičení.

Coursera

Poskytovatel online kurzů Coursera byl založen na Stanfordské univerzitě a dnes má skoro dva tisíce zaměstnanců. Právě kurzy Standfordské univerzity byly jedny z prvních, které coursera nabízela — časem se k ní přidaly univerzity v Michiganu, Princeton nebo Pennsylvania. Právě díky masivnímu rozšíření vzniklo mnoho studovatelných specializací, která mohou. Pomoci v zaměstnání nebo v podnikání.

Oproti běžným univerzitním předmětům, které zahrnují dvě hodiny video lekce týdně, nabízí Coursera také kvízy, cvičení, hodnocené eseje a některé předměty také závěrečné projekty. Další výhodou je také možnost získat všechny výukové materiály do předmětu ihned a samovolně si rozvrhnout jeho učení se. Z těchto kurzů mohou studenti získat certifikát a dokonce titul — magisterský nebo MBA.

Dalo by se říci, že v dnešní době se novým věcem může učit už opravdu každý, nehledě na to, kde se nachází nebo z jakého pochází prostředí. Pokud disponuje angličtinou, má „napůl vyhráno“ a schází jen dostatečná míra motivace.

Ale i na její zisk dnes existují vzdělávací služby.

--

--

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

Jsem studentkou na KISKu a mám vystudovanou žurnalistiku a sociální práci. Zajímají mě sociální problémy a snažím se je propojovat s tím, co studuji.