Vzdělávací technologie

Petra Čapková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 2, 2018

--

https://pixabay.com/cs/p%C5%99enosn%C3%BD-po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D-po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D-obchodn%C3%AD-3317007/

V tomto článku si představíme některé technologie, které se dají využít (a také využívají) ve vzdělávání, ať už se bavíme o vzdělávání dětí, dospělých, či o sebevzdělávání.

MOOC kurzy

MOOC kurzy, neboli Massive Open Online Course, jsou kurzy, ke kterým se dá přistupovat pomocí webu a které jsou otevřené pro velký počet studentů. Jedná se o distanční neformální vzdělávání, které vychází z konektivismu. Existují různé weby, které nabízí MOOC kurzy. Nejznámější z nich jsou pravděpodobně edX a Coursera. Dále si představíme web, který je specifický svým zaměřením na programovací jazyky. Jedná se o Codeacademy.

EdX

EdX je web, který v roce 2012 založila Harvard University ve spolupráci s MIT. Dnes spolupracuje s více než 130 partnery z celého světa, mezi kterými nechybí přední univerzity, neziskové organizace a jiné instituce. Kurzy pokrývají různá témata, od informatiky, přes ekonomiku, biologii, až po humanitní vědy.

Coursera

Coursera byla založena taktéž v roce 2012 dvěma profesory informatiky ze Standford University. Dnes nabízí více než 2000 kurzů, spolupracuje se 149 univerzitami a má přes 25 miliónů uživatelů.

Codeacademy

Codeacademy se zaměřuje na vyučování programovacích jazyků online. Nabízí kurzy, které se zabývají různými programovacími a značkovacími jazyky. Mezi nimi najdeme například HTML, CSS, JavaScript, Python, Javu, SQL a další.

Moodle

Moodle je další technologií, která se dnes využívá ke vzdělávání. Jedná se o software, ve kterém je možné vytvořit výukové systémy a elektronické kurzy na internetu. Často je využíván jako doplněk ke klasickému vzdělávání. Část studia je přesměrována na internet, kde je pro předmět vytvořen v Moodle e-kurz.

Školní informační systémy

V posledních letech také roste počet škol, které využívají školní informační systémy. Nejdříve je využívaly hlavně vysoké školy, poslední dobou se ale tento trend týká i středních a základních škol. V českém prostředí je několik výrobců těchto systémů. Pokud si škola tedy nechce svůj informační systém vytvořit sama, může využít nabídky informačních systémů od různých firem. Mezi nejrozšířenější systémy u nás patří Bakaláři (Bakaláři Software), SAS (MP-Soft), aSc Rozvrhy (Applied Software Consultants) a další.

Zdroje:

NEUMAJER, Ondřej, c2004–2018. Školní informační systémy. Ondřej Neumajer [online]. 1.5.2010 [cit. 2018–05–01]. Dostupné z: http://ondrej.neumajer.cz/skolni-informacni-systemy/

--

--