Vzdělávací technologie pracující s rozšířenou realitou

Pavla Sládková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 19, 2023

Augmentovaná realita, nebo také rozšířená realita, může být definována následovně. „Rozšířená realita, je technologie, která na rozdíl od virtuální reality vytváří pouze část reality, kterou zasazuje do reálného prostředí. Virtuální realita vás zcela obklopí. Rozšířená realita pouze doplní do reálného světa virtuální objekty.“ (Máčalová, 2022) Tato technologie je často zprostředkovávána za pomoci běžných technologií, jako je například tablet nebo telefon. Cílem rozšířené reality není vytvářet nový obraz okolního světa, jako například u virtuální reality. Cílem je zde realitu pouze dotvářet a upravovat. (Máčalová, 2022) Běžným příkladem mohou být například instagramové filtery, které podle určitého nastavení upravují obličej člověka na videu v reálném čase.

Tato technologie našla možnosti svého využití i v procesu vzdělávání. Jako příklad kladných výsledků spojených s využívání této technologie, jako edukačního nástroje, může být uvedena atraktivita obsahu předávaného prostřednictvím této technologie, lepší zapamatování předávaného obsahu a celkově vypozorovaný přínos k efektivitě výuky. (Máčalová, 2022)

Konkrétní technologie, které rozšířenou realitu ke vzdělávání využívají, jsou například aplikace. Konkrétně s tímto pracují aplikace Corinth, Quiver, Sky Map nebo Sky Chart. Všechny tyto aplikace se zaměřují na rozšiřování různých oblastí vzdělávání. Využití rozšířené reality tak může představovat atraktivní vzdělávací nástroj jak pro studenty, tak pro učitele.

Zdroje:

[1] Máčalová, Daniela. Co je AR / VR / MR a jak ji využít ve svém byznysu [online]. 2022 [cit. 16.05.2023]. Dostupné z: https://designdev.cz/co-je-ar-vr-mr-a-jak-ji-vyuzit-ve-svem-byznysu

[2] Tompson, Sophie. VR in Higher Education: with Examples and Videos [online]. 2022 [cit 16.05.2023]. Dostupné z: https://virtualspeech.com/blog/vr-education-example-use-cases

--

--