Vzdělávací wiki-komunity

Dominika Miholová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 1, 2020
Photo by Perry Grone on Unsplash

Wiki komunity jsou tvořeny lidmi/skupinami, kteří využívají webovou aplikaci wiki. Tato aplikace umožňuje skupině kolektivní tvorbu — editace obsahu, mazání obsahu. Tyto komunity fungují na principu kolektivní inteligence.

„Co je kolektivní inteligence? Je to forma univerzálně distribuované inteligence, jež je neustále rozšiřovaná, koordinovaná v reálném čase a jejímž výsledkem je efektivní mobilizace schopností. … Základem a cílem kolektivní inteligence je vzájemné uznání jednotlivců mezi sebou a vzájemné obohacování se, jež stojí v protikladu ke kultu svou věcí posedlým či uzavřeným komunitám.“[1]

Příklady vzdělávacích wiki komunit

Na Wikiverzitě si můžete vytvořit vlastní projekt na jakékoliv téma, které vás zajímá. Ovšem tu najdeme i pravidla, kterými byste se měli řídit při zakládání projektu. Prvně byste si měli rozmyslet, jestli chcete vytvořit samostatný projekt nebo se včlenit do již existujícího a třeba ho nějak doplnit. Když si nebudete ještě jisti, jak váš projekt bude vypadat, o čem bude, tak tu existuje pískoviště. A jak už to tak bývá, tak si na pískovišti budete hrát! Nikdo se na vás nebude zlobit, když něco pokazíte. Tato komunita mi přijde strašně fajn. Nejen že si teda můžete vytvořit vlastní projekt, ale můžete i případně někomu pomoci. Na úvodní stránce mě zaujal projekt Databáze snů, kam vlastně napíšete svůj sen a ostatním nad ním diskutují. Můžete se dozvědět, co váš sen zaujal. Dále se tu můžete naučit latinsky. Projekt Kvetení rostlin si klade za cíl sledovat rostliny a rozdělovat je. Pro účastníky tohoto projektu je benefit v tom, že dostanou zpětnou vazbu k určování rostlin. Tento projekt i předpokládá, že vzniknou specifické klíče pro jednotlivé regiony. A na závěr je projekt odnoží projektu Bloom Clock, který je na anglické Wikiverzitě.

I náš obor má vlastní wiki komunity, které určitě znáte — Wikisofia a WikiKnihovna. Materiály zde tvoří jak vyučující tak i studenti. Jen si vzpomeňte, jak jsme vytvářeli v rámci Informační vědy 2 medailonky/články na WikiKnihovnu. Na Wikisofii nejsou jen studijní materiály pro Informační studia a knihovnictví, ale i pro studenty humanitních oborů (psychologie, religionistika, egyptologie a další).
PS: na Wikisofii najdete i státnicové okruhy magisterského studia (sice 2016, ale…) :)

EduTechWiki- naleznete zde zdroje pro výuku a výzkum vzdělávacích technologií. Obsahuje také technické návody, které jsou určeny nejen do výuky, ale i pro samouky. Wiki komunity zabývající se životním prostředím a udržitelným rozvojem jsou EnviWiki a VCSEWiki. Wiki v rámci Metodologické portálu RVP (rámcový vzdělávací program). Učitelé zde sdílí své znalosti, zdroje, zkušenosti. Důraz je kladen na online spolupráci. Vyučující zde může sdílet své prezentace z hodin, články k tématům, plány výuky.

Na závěr bych ještě chtěla zmínit, že modul Wiki můžete najít i v LMS (Learning Management System), což je třeba Moodle. Nebo software MediaWiki, na kterém běží samotná Wikipedie. Můžete zkusit i třeba TikiWiki.

Poznámky

[1] LÉVY, Pierre. Collective intelligence: mankind’s emerging world in cyberspace. Cambridge, Mass., c1997, xxviii, 277 p. ISBN 07–382–0261–4.

--

--