Vzdělávací politika dospělých v České republice

Nikola Hálová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 1, 2017

Důležitým faktorem dnešní společnosti založené především na znalostech je zlepšování úrovně vzdělávání, včetně neformálního či informálního. Mezi klíčové dokumenty a projekty, jež se zabývají rozvojem školství a vzdělávací politikou na našem území, patří především Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, Bílá kniha, dále například kampaň Česko mluví o vzdělávání či Národní ústav pro vzdělávání,který nezapomíná na vzdělávání pedagogických pracovníků. Pro podporu pedagogů slouží i Metodický portál, kde se mohou pedagogové inspirovat na základě sdílených zkušeností.

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období 2015-2020 neopomíná ani celoživotní učení, kterému se věnuje v podkapitole s názvem Další vzdělávání. Dle Strategie vzdělávání dospělých kleslo v letech 2012-2014 pod průměr členských zemí Evropské unie, a proto si klade za cíl „…stimulovat poptávku po dalším vzdělávání, motivovat občany ČR k účasti v dalším vzdělávání a informovat občany ČR o možnostech a výhodách, které další vzdělávání nabízí.“ Nicméně trochu zarážejícím faktem je to, že se většina textu zabývala mistrovskou zkouškou, což úplně nekoresponduje se vzděláváním dospělých.

Bílá kniha se oproti výše uvedené Strategii více věnuje tematice vzdělávací politiky dospělých. Uvádí, že je nutné vzdělávat dospělé, neboť to ovlivňuje hospodářské výsledky jak na makroekonomické úrovni, tak i mikroekonomické. Celoživotní učení je proto zaměřeno na rozmanité cílové skupiny, totéž se týká i nabídky či vyučovacích metod vzdělávacích kurzů. Bílá kniha vzdělávání dospělých rozlišuje na tři skupiny:

· dodatečné vzdělávání dospělých v rámci středních, vyšších a vysokých škol,

· profesní vzdělávání (kvalifikační a rekvalifikační vzdělávání),

· ostatní vzdělávání dospělých (zájmové, občanské, atd.).

V České republice byly identifikovány tři klíčové problémy v oblasti vzdělávání dospělých (problém kompetencí a právního rámce, motivace a mechanizmů systémového rozvoje vzdělávání dospělých), jež představují priority, které by se měly v nadcházejícím období řešit. Přestože Bílá kniha vznikla na počátku tisíciletí, vypadá to, že zmíněné problémy nebyly dostatečně řešeny v porovnání s ostatními státy. Co se týče naplnění cílů vytyčených v Bílé knize, dle Analýzy naplnění cílů Národního programu rozvoje vzdělávání v České republice v roce 2001 strategie nebyly vůbec uskutečněny, nebo jejich realizace měla jen omezený dopad. Zaměstnanci prozatím nejsou příliš motivováni, své vzdělávání berou spíše jako povinnost než jako výzvu. Je proto nutné brát v potaz koncept celoživotního učení, aby se ekonomika rozvíjela a byla konkurenceschopná. Každá země potřebuje občany, kteří se budou vzdělávat a rozvíjet nejenom sebe, ale i samotný stát.

--

--