Wiki komunity (nejen) s knižní tématikou

Veronika Doležalová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 5, 2019

Wiki komunity jsou skupiny lidí sdružujících se na webové aplikaci wiki, pomocí které se podílí při vytváření převážně textového obsahu. Největší wiki komunitou je internetová encyklopedie Wikipedia.

Aplikaci lze využívat různými způsoby, některé firmy ji používají pro interní dokumentaci a školám může nahrazovat oborová skripta. Setkávají se zde i fanoušci různých témat, od fanoušků sportu po fanoušky filmů a seriálů.[1] Pro přiblížení stojí za zmínku komunita fanoušků kolem Harryho Pottera nebo komunita OpenStreetmap.

Pro milovníky knih je určená Literature Wiki. “The wiki for those who love to read!”. V této komunitě dochází ke sdílení informací i názorů o knihách. Přidávat může kdokoliv o jakékoliv knize — může to být klasika, ale může to být i méně známá kniha. Už z popisku komunity se dozvídáme, že můžeme psát příspěvky citově zabarvené. Článek o spisovateli se sestává z životopisu a seznamu jeho děl (doplněn případně odkazy na články o konkrétním dílu s více informacemi). V závěru jsou odkazy na externí stránky, obvykle se zde nachází oficiální stránka spisovatele a pokud existuje wiki komunita daného autora, tak i odkaz na ní.

Velká komunita je kolem spisovatele Stephena Kinga, která čítá 2738 stránek, což je v porovnání s předchozí komunitou, která má 1427 stránek, velké číslo. Úvodní stránka je kvalitně propracovaná a o jednotlivých knihách se zde nachází také spousta informací. Některé knihy jsou, tak dobře zpracované, že tam jsou i nejmenší detaily o jednotlivých postavách. Je obdivuhodné, co zvládne udělat komunita lidí se zapálením.

Z trochu jiného soudku je například komunita vytvořená kolem Kohy. Koha je open source knihovní systém, jenž vznikl v roce 1999 na Novém Zélandě.[2] Systém je rozšířen po celém světě, i v České republice ho používá řada knihoven (například Knihovna Na Křižovatce a Městská knihovna Třeboň). Stránky této komunity jsou strukturovány podle kategorií, dále do subkategorií a podle začínajícího písmena. Je zde velmi obrovské množství informací ohledně systému Koha.

I česká Koha komunita má svůj prostor na wiki, která tam má v podstatě jen důležité odkazy na externí stránky týkajících se Kohy.

Existuje mnoho wiki webových stránek, které lze vytvořit různými webovými aplikacemi.

[1] Virtuální komunity. Wikisofia [online]. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2013 [cit. 2019–03–05]. ISSN: 2336–5897. Dostupné z https://wikisofia.cz/wiki/Virtu%C3%A1ln%C3%AD_komunity

[2] Koha Wiki [online]. 2018 [cit. 2019–03–05]. Dostupné z: https://wiki.koha-community.org/wiki/Main_Page

--

--