Wiki projekty v České republice

Jana Folková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 5, 2019

Když jsem shlédla témata následující hodiny, bylo jasné, že už si konečně musím něco zjistit o českých wiki projektech. Mezi dva nejznámější bezesporu patří Studenti píší Wikipedii a Senioři píší Wikipedii. Společným cílem obou je zejména zkvalitnění obsahu české Wikipedie a vylepšování hesel. Obě iniciativy jsou pod záštitou nadace Wikimedia Foundation.

Studenti píší Wikipedii

Vize projektu spočívá ve spolupráci mezi vysokými, případně středními, školami a sdružením Wikimedia Česká republika. Samotná spolupráce pak v zásadě probíhá tak, že vyučující kontaktuje Wikipedii, dohodnou se na nějakém tematickém balíku článků/hesel, studenti si je rozeberou a jejich zpracování a publikování je považováno za formu seminární nebo závěrečné práce v daném předmětu, za kterou je uděleno hodnocení.

Zdroj

Studentům se tak otevírá možnost psát opravdu hodnotné články, které budou dále sloužit zájemcům o problematiku a vyhnou se psaní seminárek, které si přečte pouze vyučující a následně upadnou v zapomnění mezi dalšími dokumenty na ploše počítače. Skvělou zkušeností je určitě i práce s různými zdroji informací. Důraz je také kladen na zodpovědnost studentů a uvědomění si, že příspěvek je pod drobnohledem wiki komunity.

Samotná Wikipedie pak pro zájemce vypisuje i témata bakalářských či diplomových prací.

Senioři píší Wikipedii

Projekt navazuje na předchozí úspěch psaní Wikipedie u studentů. V případě seniorů je hlavní motivací mezigenerační výměna a uspokojení sociálních potřeb. V rámci projektu jsou organizovány bezplatné kurzy, které se konají především v knihovnách (v Brně MZK). Přijít může každý, jedinou podmínkou jsou alespoň základní znalosti práce s počítačem, což se domnívám, že už dnes není velký problém, protože do důchodu začínají odcházet lidé, pro které už byla práce na počítači neodmyslitelnou součástí jejich zaměstnání.

Zdroj

Senioři mají na Wikipedii mnoho možností. Mohou například vytvářet zcela nové články na základě svých odborných znalostí a zkušeností nebo rozšiřovat a doplňovat stávající. Dále se nabízí překlady článků do nebo z cizího jazyka či stylistická a gramatická korektura.

Z výzkumu také vyplynulo, že senioři u psaní Wikipedie vydrží mnohem déle než studenti.

Oba projekty vnímám jako velmi inspirativní a jsem ráda, že jsem se konečně dozvěděla více o jejich fungování. Zároveň si myslím, že přispíváním na Medium, v rámci předmětu Učící se společnost, vytváříme podobné hodnoty jako projekt Studenti píší Wikipedii a rozšiřujeme tak množství česky psaných článků věnujících se fenoménům dnešní informační doby.

Zdroje:

PELCOVÁ, Martina. Když studentské práce putují místo do šuplíků rovnou na Wikipedii. Online MUNI [online]. 2013, Březen, A2 [cit. 2019–03–05]. Dostupné z: https://www.em.muni.cz/images/stories/pdfmuni/muni_brezen_2013_student.pdf

SVĚTELSKÁ, Hana. Senioři píší Wikipedii: vývoj projektu a analýza systémových dat. Praha, 2017. Bakalářská práce. Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK. Vedoucí práce Radka Římanová. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/179789/

Wikipedie: Senioři píší Wikipedii. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2019–03–05]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie%3ASenio%C5%99i_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii

Wikipedie: Studenti píší Wikipedii. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2019–03–05]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie%3AStudenti_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii

--

--