Wikipédia ako vzdelávací nástroj

Karin Vicianová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 22, 2022

Wikipédie funguje ako online komunita, ktorá neustále rozvíja a udržiava najväčšiu encyklopédiu na svete. Wikipédia predstavuje jedinečný a komplexný virtuálny kultúrny systém a spĺňa všetky kritériá kultúrnej autonómie (Shirky 2008). Dnes sa Wikipédia môže využívať ako kompletný vzdelávací nástroj aj na akademickej pôde.

Photo by Shutterstock.com

Brailas (2015) vo svojej štúdií skúma ako môže ovplyvňovať využívanie Wikipédie vzdelávanie študentov. V súčasnosti mnohí lektori poverujú svojich študentov úpravou článkov na Wikipédii, ako súčasť ich práce počas kurzu. Účasť v tejto kybernetickej komunite počas vzdelávacej úlohy vystavuje študentov úplne novej kultúre, súboru pravidiel a kultúrnym normám. Na to je potrebné, aby si študenti osvojili online kultúru, aby sa mohli pripojiť ku komunite Wikipédie. Táto forma asimilácie môže spôsobiť pre študentov stres, ale vedie k príležitosti na rast, rozvoj a sebavzdelanie. Využitím virtuálnej komunity môžu priniesť pedagógovia do svojich tried novú prosperujúcu komunitu (Brailas 2015).

Zapojenie študentov a pedagógov do virtuálneho prostredia online komunity vytvára možnosť realizovať proces virtuálnej akulturácie a učenie sa môže prísť ako vedľajší efekt tohoto procesu. Študenti sa učia, zatiaľ čo sa snažia pochopiť konkrétnu digitálnu kultúru, zapojiť sa do života virtuálnej komunity a stať sa jej aktívnymi členmi. Študenti sa musia dostať zo svojich komfortných zón, vymedzených fyzickým priestorom, presunúť sa do iného kultúrneho prostredia s novými kultúrnymi normami. (Brailas 2015). Počas tohoto procesu si študenti vytvárajú nové zručnosti, ktoré zahŕňajú schopnosť hĺbkového skúmania literatúry daného článku, schopnosť porovnávať a vyhodnocovať protistojné zdroje alebo jasne komunikovať argumenty. (Brailas, 2013).

Na úspešné začlenenie sa do nového kultúrneho prostredia je potrebná zmena starého správania a praktík a prijatie nových, ktoré vedú k osobnému rastu. Problematická povaha medzikultúrnej adaptácie musí byť vnímaná v kontexte nového učenia a psychologického rastu (Kim, 2005). Wikipedians (členovia komunity, dobrovoľní redaktori, ktorí upravujú články) môžu interagovať so študentmi rôznymi spôsobmi:

· zapojením sa do diskusií v rámci komunitných fór

· pomocou študentom pri pridávaní obsahu

· vrátením konkrétnych úprav študentom, ktoré nie sú v súlade s pravidlami.

Príležitosť na učenia sa otvára, keď dôjde k odklonu od známeho, keď si kultúrni outsideri uvedomia, že nemajú úroveň pochopenia nového komunikačného systému a musia sa naučiť a osvojiť si mnohé z jeho symbolov a vzorcov činností, aby sa stali kultúrnymi insidermi (Kim 2005). Napriek tomu, že Wikipedia články nemožno použiť ako akademické referencie vo výskumných prácach, Wikipédia sa stáva čoraz viac akceptovaná na akademickej pôde ako kompetentný vzdelávací nástroj (Brailas 2015).

Použitá literatúra:

BRAILAS, A. V. et. Al., 2015. Wikipedia in Education: Acculturation and learning in virtual communities [online] In: Learning, Culture and Social Interaction, Volume 7 [cit. 03–21–2022]. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2210656115000355?casa_token=AfAtZo11hAkAAAAA:j8CNGt7vLrZEFLgP3ELGQqO6FdDrEZWibebmgbw_i2aZDJOX07ChcFIH-eCVmO15HKwBjiiDLnU

BRAILAS, A. V., 2013. The virtual learning community: Socio-psychological, pedagogical and technological parameters. Athens: Panteion University.

KIM, Y.Y. , 2005. Becoming intercultural: An integrative theory of communication and cross-cultural adaptation [online] In: Sage Publications [cit. 03–21–2022]. Dostupné na: https://books.google.sk/books?id=tk92AwAAQBAJ&lpg=PP1&ots=I1UpBwKEYp&lr&hl=sk&pg=PP1#v=onepage&q&f=false

SHIRKY, C., 2008. Here comes everybody: The power of organizing without organizations. Penguin press.

--

--