Wikipedie, radikální pedagogika a umění

Marek Tyleček
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 28, 2023
Photo by Mimi Thian on Unsplash

K březnu roku 2023 je Wikipedie sedmou nejnaštěvovanější webovou stránkou, o šestou příčku se pere s čínským vyhledávačem Baidu (百度 bǎi dù). V době vydání článku Democratizing Knowledge (2019), ve kterém autorky píší o univerzitním projektu psaní a rozšiřování Wiki stránek o umělcích z podreprezentovaných skupin, byla dokonce pátá.

V duchu radikální feministické pedagogiky se na University of Northern Iowa v roce 2018 spojily tři přednášející s cílem realizace projektu, kde, psaním o hatiském umění, umělkyních z devatenáctého století a pedagožek umění, měli studenti ze čtyřech různých předmětů docílit rozrůznění obsahu na Wikipedii. V rámci radikální pedagogikyjsou studenti vystavováni empirickým a teoretickým výzvám ke kulturním postupům a společenským strukturám, které utvrzují privilegia a dominaci a zároveň se zde přeuspořádává hierarcký vztah učitele a žáka [1].

[Wikipedie] je bezplatným zdrojem informací pro miliardy lidí, takže na demografii dobrovolnických editorů na Wikipedii záleží. Není nic špatného na mladých bílých mužích přispívajících články do Wikipedie, ale jimi psaný obsah bude tvarován jeich znalostmi, zájmy a zkušenostmi. [2]

Většina studentů UNI, podobně jako nejčastější autor článků na anglické Wikipedii (bílý, technicky orientovaný a vzdělaný muž ze severní polokoule), nemá zkušenost s diverzitou, s čímž se rozhodly autorky článku pracovat a vyzvaly studenty, aby zpochybňovali předpoklady o dominantních narativech v historii umění a svém procesu učení. Díky spolupráci na projektu s ostatními spolužáky studenti zjistili, že vzájemné učení se a opravování jsou také důležitými zdroji poznání stejně jako učitel nebo text [2]. Kromě tvoření nebo doplňování stávajících wiki-článků studenti měli také za úkol uspořádat “edit-a-thon” (vzdělávací workshop), kdy účastníky učili editovat stránky na Wikipedii. Ve výsledku si studenti mohli z projektu mimo výše zmíněného odnést také následující:

  • Společná snaha o učení se navzájem odstraňuje tradiční mocenské role a pomáhá jim dostat pod kontrolu své studium.
  • Vzhledem k tomu, že Wikipedie požaduje spolehlivé zdroje, studenti museli vzít v potaz kvalitu zdrojů a vyhodnocovat je, díky čemuž se zlepšili v informační gramotnosti.
  • Rozšiřování různorodosti informací na Wikipedii s důrazem na ženy a jednotlivce z menšin a zlepšování kvality zadarmo dostupných informací jim přineslo dobrý pocit.
  • Studenti se naučili vnímat spolužáky jako autority, od kterých se mohli přiučit dovednostem a dozvědět se o nápadech nezávisle na věku nebo vysokoškolské hierarchii.
  • Zkoumáním nedostatečně zastoupených umělců, z nichž mnozí byli přehlíženi a stereotypizováni na základě jejich pohlaví nebo etnicity, studenti museli kriticky přemýšlet nejen nad dějinami umění, ale také nad tím, jak badatelé mohou bojovat proti utiskujícím stereotypům.
  • Studenti se poučili o důležitosti výzkumu, který se zaměřuje na ženy a nedostatečně reprezentované umělce a vytváří sekundární zdroje, jelikož právě v průběhu hledání zdrojů pro wiki-články zjistili, že jich je nedostatek.

Vím, jak moc mi účast na této události vloni otevřela oči v tom, jak těžké je dostat se k informacím bez pomoci Wikipedie, ale zároveň je tolik uspokojující být tím, kdo informace shromažďuje pro všechny ostatní. [2]

[1] SWEET, Stephen. Practicing Radical Pedagogy: Balancing Ideals with Institutional Constraints. Teaching Sociology. 1998, roč. 26, č. 2, str. 100–111. Dostupné z WWW: <https://www.jstor.org/stable/1319278>.

[2] PRATESI, Angela, MILLER, Wendy a Elizabeth SUTTON. Democratizing Knowledge: Using Wikipedia for Inclusive Teaching and Research in Four Undergraduate Classes. The Radical Teacher. 2019, č. 114, str. 22–33. Dostupné z WWW: <https://www.jstor.org/stable/48694633>.

Tento text vznikl jako příprava na 6. přednášku Otevřené vzdělávání a otevřená věda, MOOC, SOOC, občanská věda, Wikipedie, wiki přístup, wiki komunity, nelineární učení v rámci předmětu Učící se společnost vyučovaném na KISKu (MUNI).

--

--