Wikipedie — zapojit se může každý!

Martin Nejezchleba
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 21, 2021

Nejeden student využil informace na wikipedii, aby zpracoval svou domácí úlohu, referát, či našel hlavní zdroje pro svůj projekt. Wikipedie se stala symbolem pro sdílení informací a data z ní jsou čerpána různě po světě. Za těmito znalostmi ovšem stojí lidé. Lidé, kteří svůj čas věnují sdílení informací bez jakéhokoliv výdělku. Lidé, kteří tráví hodiny čtením a hledáním zdrojů a hlavně lidé, díky kterým i dnes píšu tento článek.

Zdroj: Wikipedia.org

Komunita lidí okolo české wikipedie se skládá z různých jedinců, ať už studentů, důchodců, učitelů vysokých škol nebo široké veřejnosti. Samozřejmě pro správné fungování stránek do komunity patří ještě správci sítě tzv. administrátoři.

Jak koncept wikipedie funguje?

Udržet veškeré informace aktuální, věrohodné a nijak subjektivně nezkreslené je úkol, který při velkém objemu není možné kontrolovat a spravovat individuálně. Jde především o spolupráce — kolaboraci — členů wiki komunity, kteří dané příspěvky píšou nebo editují. V některých případech může dojít k neshodě mezi jednotlivými autory, což samozřejmě vede k různým verzím jednoho tématu.

Pro takové případy dochází ke hlasování, kdy jednotlivý členové komunity mohou zvolit, který obsah nakonec bude zveřejněný a bude považován za validní z pohledu podaných informací. Na wiki ovšem mohou přispívat či editovat články i neregistrovaní uživatelé. V tomto případě jsou články hodnoceny ze strany administrátorů stránek, především jestli změny odpovídají náležitostem stránek.

Co je potřeba k tomu stát se autorem wikipedie?

Jednou z nejdůležitějších úloh, která vás jako wiki člena čeká, je právě výběr tématu, o kterém budete psát. Ještě před psaním článku je potřeba dodržet některé důležité aspekty, které by mohly vést k neuveřejnění článku. Jedná se především o:

  • propagaci produktů
  • PR (public relations)
  • plagiátorství

Vše musí být podloženo fakty. Wikipedie nepodporuje změny bez zdroje, odkud bylo čerpáno, proto i po věrohodných autorech je vyžadováno uvádění zdrojů. Použité zdroje ovšem nemusí vést k naprostému souhlasu komunity. Jedním z krásných případů mohou být odlišné názory odborníků na globální téma. Použitím zdrojů pouze od jednoho z nich může vést ke zkreslení, ne-li budoucímu předělání celého článku jiným členem komunity. Důležitým prvkem je i zhodnocení, zdali k psanému tématu neexistuje více názorů, na základě kterých by článek mohl být vytvořen.

Existují programy na podporu psaní wiki článků?

Jedním z takových programů je například “Senioři píší Wikipedii”, který zaštítil profesor Jak Sokol. Jeho hlavním cílem je kromě podpory tvoření nového obsahu hlavně zachování celoživotních zkušeností a získaných znalostí, kterými tito lidé oplývají, a jejich předání naší mladší generaci.

Samotný bývalý rektor Karlovy Univerzity Václav Hampl podpořil studenty v tvorbě a kolaboraci na obsahem wiki. Dle rektora jde především o sdílení odborných znalostí z oborů studentů, získání znalostí ohledně autorských práv, kooperace a povědomí, že informace mohou být neúplné a studenti musí hledat další zdroje pro ověření faktů.

Wikipedie nabízí mnoho možností nejen pro lidi, kteří chtějí uspokojit svou touhu psát články nebo dělat jejich editora. Být součástí komunity přináší i možnosti dozvědět se spoustu nových informací a získat daleko širší přehled o různých tématech.

Zdroje

Karlova Univerzita. Rektor Univerzity Karlovy podpořil studenty, kteří píší českou Wikipedii, tisková zpráva [online]. Praha, 08. 07. 2013. [cit. 21.04.2021]. Dostupné z: https://cuni.cz/UK-5315-version1.pdf

--

--