Worldschooling — učení se pomocí cestování nebo při cestování

Petra H.
EDTECH KISK
Published in
10 min readJun 11, 2023
Photo from Unsplash

Když přijde na alternativní vzdělávání, v České republice se nejčastěji setkáváme se školami Waldorfskými, Montessori, Daltonskými, Freinetovskými, Jenskými, Začít spolu, zdravými školami a lesními/přírodními školami (Němcová, 2020). Ve světě se můžeme setkat se spoustou dalších možností jako Acton Schools, Blended Learning, mikroškoly, apod.

Jednou z takovýchto vzdělávacích variant je i tzv. Worldschooling. „Worldschooling je malý, ale stále rostoucí, alternativní způsob vzdělávání a životního stylu přijatý rodinami, které své děti vezmou z klasických škol a vzdělávají je zatímco cestují světem.“ (Molz, 2017) Většinou se jedná o kombinaci zážitkového vzdělávání (setkávání se s kulturou, procházení historických památek, …) a domácího vzdělávání (klasické předměty jako matematika, čtení apod.).

Jednat se ale může o různé jiné varianty — např. kdy se rodiče se svými dětmi pravidelně stěhují, ale na konkrétních místech je zapisují do místních škol (dá se až polemizovat, jestli se ještě vůbec jedná o Worldschooling). Zároveň není nijak určené, kolik musí rodina cestovat. Někteří se přestěhují jednou, jiní si naplánují cestu jedním státem, někdo projede jeden kontinent a ostatní vezmou slovo world doslovně a procestují celý svět.

I když lze pomocí Worldschoolingu splnit celou školní docházku, velkým trendem je vyrazit takto na jeden rok. Děti tak zažijí něco nového, ale zároveň nepřijdou o sociální kontakt se svými vrstevníky. A finančně je to také podstatně lépe zvládnutelné. S omezeným časem se dá vypořádat pomocí plánování.

Proč Worldschooling?

Důvodů, proč se rozhodnout pro Worldschooling, existuje spousta, i když pro každou rodinu mohou být individuální. Tím nejvíce zřejmým je touha po dobrodružství — touha cestovat, poznávat místa osobně a zažít kulturu cizích krajin z první ruky.

Cestováním se dětem dostává multikulturního povědomí. Vidí, jak se žije jinde, což jim pomáhá bojovat s předsudky a stereotypy. Ty jsou většinou založeny na nějakých zažitých zkušenostech, které si takto nahradí opravdovými zážitky. Zároveň se tak stávají více tolerantními a staví se k věcem s otevřenou myslí. Rodině to dává příležitost bavit se svými dětmi o sociálních, politických a ekonomických problémech.

Velký vliv má nespokojenost s tradičním školstvím. Často zmiňovaným heslem Worldschoolingu je celý svět jako třída. Lidé, co si ho zvolí, nechtějí být spoutáni nějakým vyhraněným prostorem. Místo toho vidí příležitosti k učení všude kolem sebe. Nechtějí mít pevně dané kurikulum, ale věnovat se právě tomu, co je v dané chvíli zajímá nejvíce.

Někteří ve Worldschoolingu vidí možnost, jak utužovat rodinné vztahy a vztahy s dalšími rodinami. Rodiče se svými dětmi tráví v podstatě veškerý svůj čas; vidí je vyrůstat a učit se a prožívají s nimi unikátní zážitky. Zároveň ale patří do komunity lidí, kteří se rozhodli pro stejný životní styl, a vzájemně se podporují a radí si, jak na to (Vinje, 2021).

Výzvy cestování a učení:

Když se rozhodnete pro Worldschooling, objeví se před vámi spousta výzev, se kterými je potřeba se vypořádat. Jednou z nich je jazyková bariéra. Když naučíte sebe i své děti anglicky, na většině míst se v momentální době domluvíte. Přesto musíte počítat s tím, že jsou místa, kde to tak lehce nepůjde. Ať už proto, že pro spoustu lidí není angličtina první jazyk, nebo jsou místa, kde ji vůbec neumí nebo jí nejsou ochotní mluvit.

Těžký může být také střet představ s realitou. Vizi toho, jak budete cestovat s dětmi a zároveň je vzdělávat, si spousta lidí romantizuje. Vidí to jako dlouhou dovolenou, na které splní nějaké naplánované vzdělávací aktivity. Jenže vzdělávání dětí vyžaduje schopnost plánovat, přizpůsobit se a především trpělivost. Rodiny se často na začátku setkají s tím, že zjistí, že naplánované kurikulum nestíhají a pak přichází stres.

Přestože vás tento životní styl hodně sblíží se členy vaší rodiny, se kterými cestujete, vytvoří naopak propast mezi vámi a ostatními členy. Proto abyste se s nimi udrželi v kontaktu bude potřeba více úsilí. Většina vašeho kontaktu bude odkázána na internet nebo telefon, což ale není stejné.

Komplikace mohou nastávat i v případě zájmových aktivit vašich dětí. Některé aktivity nejde dělat, jelikož by byli prostorově moc náročné. Například pokud se chce vaše dítě naučit hrát na piano, je velmi nepravděpodobné, že budete schopni ho s sebou vozit. Cestování vám nedá moc prostoru ani k týmovým sportům/aktivitám (Stewart, 2023).

Potýkat se můžete také s nedostatkem soukromí. Celou dobu jste to vy sami se svou rodinou. Občas se vám může stát, že budete potřebovat prostor jen pro sebe, který tu ale nebude. A udržovat si přátelství mimo rodinu není zrovna jednoduché. Na cestě se sice potkáváte se spoustou lidí, ale tím, že cestuje, je jejich trvanlivost dost omezená (Taylor, 2018).

Pokud posíláte své dítě do normální školy, jsou tam většinou na předměty, které učí vybaveni různými pomůckami. Při Worldschoolingu se vám může stát, že vám některé pomůcky prostě chybí (např. chemická laboratoř, tělocvična, …) (The Backpacking Family, 2023).

Financování:

Často řešeným tématem týkajícím se Worldschoolingu jsou finance. Vyrazit s celou rodinou na cestu není jen tak. Je potřeba vymyslet, jak zaplatit cestování, ubytování, jídlo, školní pomůcky, sociální a zdravotní pojištění, …

Množství potřebných financí samozřejmě souvisí s délkou cestování. Jedním z klasických přivýdělků je buď pronajímání vlastního bydlení v případě kratší cesty. Nebo jeho úplně prodání a investice do karavanu nebo bydlení na jiném místě.

V dnešní době už většinou není problém najít si práci, kterou jde dělat z domovu nebo v tomto případě na cestách. Skvělým příkladem je blogování nebo vlogování. Cestovatelský obsah má velkou sledovanost. Zároveň je to příležitost podělit se o své zážitky s Worldschoolingem a zapojit se tak více do komunity, která se mu věnuje.

Na cestě se vyskytují příležitosti k sezónním pracím, s kterými se většinou pojí i různé výhody, např. v zimě jsou to práce v ski areálech, kde pak můžete lyžovat zadarmo.

Zajímavou možností je výměna domů. Vy se nastěhujete do domu někoho jiného a on se naopak nastěhuje do toho vašeho. Máte tak bydlení za stejnou cenu jako byste zůstali doma (stále totiž musíte platit za svůj dům, aby tam mohl někdo zůstat). Můžete také hlídat cizí domy, když jsou jejich majitelé na dovolené a potřebují, aby se někdo postaral o jejich mazlíčky nebo zahradu nebo prostě pohlídal jejich dům kvůli zlodějům.

V případě kratší cesty se na ni dá připravit předem — vytvořit si dostatečnou finanční rezervu a pak vyrazit na roční „dovolenou“.

Obsah výuky:

V případě Worldschoolingu se většinou jedná o kombinaci zážitkového vzdělávání a domácího vzdělávání. Oboje se propojuje dohromady a zaměřuje se na to, co si dítě samo vybere a co ho zrovna zajímá a baví.

Zážitková část spočívá v návštěvě různých míst — dítě tak poznává kulturu a přirozené prostředí, učí se tak jazyky a zkoumá historii. Je vystaveno různým podnětům, zážitkům a aktivitám. Návštěvě pak následují diskuze, reflexe a čtení. Na diskuze je kladen velký důraz. Je to forma, jak si upevnit zážitky, uvědomit si to důležité, sdílet své vlastní pocity a nechat se obohatit o pocity ostatních.

Děti často mívají své cestovní deníky, kam zaznamenávají své prožitky z cesty. Mapují tak svůj pokrok a mají něco, na co se mohou zpětně podívat.

Když přijde na předměty jako matematika, zážitkové vzdělávání vás může dostat jenom někam. Tady nastupuje domácí, popř. online, vzdělávání. To probíhá formou vyplňování pracovních listů/sešitů nebo skrze online platformy jako Khan Academy.

Legislativa v ČR:

Když se rodiče rozhodnou pro tento typ vzdělávání, nemohou své dítě prostě jen tak vzít a rovnou vyjet. V České republice je základní školní docházka povinná, z čehož pro ně vyplývají určité povinnosti — jejich konkrétní podoba se může lišit, jelikož Ministerstvo školství v tomto ohledu vydává pouze doporučení.

Ve většině případů to ale vypadá tak, že dítě musí být přijato do normální základní školy a v té jeho zákonný zástupce požádá o individuální vzdělávání. Jestli mu bude povoleno nebo ne, záleží na řediteli školy, je proto potřeba najít takovou školu, kde tomu budou nakloněni.

Zákonný zástupce a škola se poté musí dohodnout na výukovém plánu (jak bude výuka probíhat, kde, kým, …). Pokud se jedná o dítě, které spadá pod 1. stupeň ZŠ, musí mít ten, kdo ho vyučuje, alespoň maturitu. U dítěte 2. stupně ZŠ bakalářský titul. Také se musí společně domluvit na pravidelných konzultacích a kontrolách, jak ze strany školy, tak ze strany české školní inspekce. Dítě se dále musí účastnit přezkoušení, kde se ověří, zda má dostatečné znalosti.

Důležitým bodem individuálního vyučování je také nutnost prokázat, že se dítěti bude dostávat socializace s vrstevníky. Ta je většinou realizována skrze volnočasové aktivity (MŠMT, 2018).

Před tím, než se rozhodnete pro odebrání dítěte z klasické školy, je ještě doporučeno navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu a ujistit se, že je na to vaše dítě připravené.

Dokumentace vlastní cesty:

S Worldschoolingem se často pojí vedení blogů. Rodiny tak dokumentují svoji vzdělávací cestu, sdílejí své zkušenosti mezi sebou a propagují tento životní styl. V některých případech, když má jejich blog dostatečnou čtenost, si tak i přivydělávají na svoje cestování.

Blog, který mi přišel zajímavý, je World Travel Family. Rodina se dvěma dětmi zde popisuje svoje zážitky z více než 6 let cestování, během kterých projeli přes 50 zemí. Zveřejňuje na něm tipy, jak cestovat, jak nakládat s penězi, kde je vzít, co si sbalit s sebou, zdroje pro výuku apod.

Na blogu Heritage Mom sdílí své zkušenosti Amber Johnston, matka 4 dětí žijící v Georgii. Své děti vyučuje doma a jejich vzdělávání doplňuje worldschoolingovými výlety. Snaží se jim tak předat multikulturní vzdělání, které sdílejí se svojí komunitou, ve které bydlí. Zároveň na toto téma napsala několik knih, poslední z nich A Place to Belong.

Kompletní návod, jak na Worldschooling, na svém blogu The Wandering Daughter podává Astrid Vinje. Se svým manželem a 3 dětmi začala cestovat v roce 2018. Snaží se podporovat a propagovat více zodpovědné a udržitelné cestování, např. skrze pomalé cestování (tráví na jednotlivých místech více času, čímž nevzniká tolik emisí, jako kdyby měnili místa pobytu častěji).

Family Gap Year Guide popisuje zážitky Megan a její rodiny, která se pro Worldschooling rozhodla v roce 2018, protože se cítili nemotivovaní a vyhořelí ve svém normálním životě. Pořídili si minivan a projeli v něm 47 států USA a 11 v Evropě. Teď se na svém blogu snaží radit ostatním rodinám, jak na to. Ocenitelné mi přijde, že zde zveřejňuje i konkrétní sumy (ať už na kolik je cestování vyjde, tak kolik vydělává psaním blogu apod.).

Blog Progressive Schooling je jedním z mála, který je vedený přímo učícím se dítětem. 15 letá Jaida Stewart v něm popisuje svoje zkušenosti s různými alternativními způsoby výuky a snaží se s nimi seznámit i ostatní.

Projekty podporující Worldschooling:

Pokud se chcete vydat cestou Worldschooling, ale máte strach, že to nezvládnete sami, existuje spousta projektů, které vám v tom mohou pomoci.

Jedním z takovýchto projektů je World Schools. Jedná se o databázi škol po celém světě. Jsou zde k nalezení jak školy mezinárodní a internátní, pokud se rozhodnete pro zapisování dětí v místě, kde se zrovna nacházíte. Tak online školy, pokud potřebujete pomoci s výukou na cestách. Projekt funguje od roku 2014 a zaměřuje se na školy, které se věnují moderní výuce a integrují dovednosti pro 21. století.

Pro teenagery a mladé dospělé existuje Project World School, který se snaží tvořit dočasné učící se komunity. Součástí výuky je i dobrovolnictví — projekt spolupracuje s různými nadacemi a organizacemi. Pokaždé se jedná o několika denní nebo týdenní pobyt ve středisku, např. nejbližší termín bude v Thajsku.

Zajímavým projektem pro studenty středních škol je Think Global School. V této škole se žáci během každého roku vzdělávají ve 4 různých zemích (v momentálním školním roce Bosna a Hercegovina, Austrálie, Japonsko a Řecko). Vzdělávání probíhá pomocí projektů, čímž dochází k posilování týmové spolupráce a řešení problémů.

Projekt, který sdružuje děti studující skrze Worldschooling, Worldschool Pop-Up Hub pořádá tzv. pop-upy, tj. týdenní setkání, které se mohou objevit kdykoli a kdekoli. V jejich rámci se mohou účastníci společně vydat na různé vzdělávací akce — např. společně navštívit muzeum, jít si zaplavat, navštívit farmářské trhy, …

Pokud nestojíte přímo o školy a hledáte jenom podklady pro vlastní učení, je pro vás Time4Learning, které nabízí podklady pro matematiku, jazyky a vědy od školky až po střední školu. Nebo Khan Academy, pokud hledáte neplacenou variantu.

Setkat se u Worldschoolingu můžeme i se snahou o pořádání konferencí. Příkladem může být Virtual Worldschooling Summit. Ta se konala v únoru 2020 a během 5 dní zde přednášela desítka hostů včetně Dr. Petera Graye, který je považován za tvůrce slova Worldschooling (pouze slova, nikoli stylu výuky).

Studie zabývající se Worldschoolingem:

Na závěr mi přišlo zajímavé ponořit se do studií věnujících se tomuto fenoménu, jelikož velká část zdrojů k Worldschoolingu je psána přímo lidmi, kteří se mu věnují, a tak bylo zajímavé vidět i pohled z venčí. Problémem je, že studií je není mnoho.

Molz (2017) se ve své studii rozhodla zkoumat vliv Worldschoolingu na emoce, obzvlášť vzhledem k globálnímu občanství. Právě emocím se věnovala proto, že jsou jak jedním z důvodů, proč se rodiny uchylují k Worldschoolingu, tak jeho výsledným produktem. Děti studující tímto způsobem jsou podporovány, aby daly na své pocity a podle nich volily, čemu se chtějí věnovat. Vrací se jim to v tom, že se stávají více tolerantními, přizpůsobivými a ke všemu přistupují s otevřenou myslí. Studie byla provedena skrze zkoumání blogů, facebookových skupin a vlastní zkušenost, kdy se vědkyně spolu s dalšími rodinami vydala na cestu.

Ferraro (2016) sledovala ve své studii dočasné vzdělávací komunity jako Project World School. Pozorováním zkoumala učení se, získávání znalostí, osobní vývoj a změny v globální perspektivě. Zjistila, že dochází k rozvoji sociálních dovedností a schopnosti vést ostatní skrze týmové aktivity. Děti se získávaly nové vědomosti, přestože se učily samy to, co chtěly. Učící se komunita tak byla vyhodnocena jako účinná a hodnotná.

Závěrem:

Worldschooling je zajímavým způsobem, jak své děti vzdělávat skrze cestování. Přestože bych si osobně tento způsob asi nezvolila, jelikož by mi chyběl trvalý domov a nesnáším nejlépe změny, dovedu si představit, že tím, jak se práce z domova stává stále častější, bude nad tímto způsobem vzdělávání přemýšlet více lidí.

Pokud vás téma Worldschoolingu zaujalo a chtěli byste vědět více, jako zajímavé zdroje mi přijdou YouTube kanály některých rodin (Kensho Quest, The Backpacking Family) nebo některý z TedTalků na toto téma (Jennifer Toda, Lainie Liberti a Miro Siegel).

Seznam zdrojů:

• Ferraro, A. (2016). Evaluation of a Temporary, Immersive Learning Community Based on Worldschooling. Journal of Unschooling and Alternative Learning, Vol. 10 Issue 20. Dostupné z: https://jual.nipissingu.ca/wp-content/uploads/sites/25/2016/03/v10202.pdf

• Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (2018). Informace a doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k individuálnímu vzdělávání žáků v základní škole. Dostupné z: https://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/informace-a-doporuceni-ministerstva-skolstvi-mladeze-a

• Molz, J. (2017). Learning to feel global: Exploring the emotional geographies of Worldschooling. Emotion, space and society 23 (2017) 16–25. doi: 10.1016/j.emospa.2017.02.001

• Němcová, M. (2020). Alternativní školství v ČR. Alternativní směry vzdělávání. Dostupné z: https://www.zkola.cz/informace-o-alternativnim-skolstvi/

• Taylor, D. (2018). The Benefits and Drawbacks of ‚Worldschooling‘ Your Children. Travel Noire. Dostupné z: https://travelnoire.com/the-benefits-and-drawbacks-of-worldschooling

• The Backpacking Family (2023). What is Worldschooling? FULL GUIDE 2023. Family Travel. Dostupné z: https://thebackpackingfamily.com/world-schooling/

• Vinje, A. (2021). What is worldschooling? 15 essential facts for families. The Wandering Daughter. Dostupné z: https://thewanderingdaughter.com/what-is-worldschooling/

--

--