Zdroj: stock.adobe.com

YouTubeři a (ne)výhody jejich tvorby

Hanča Bláhová
EDTECH KISK
Published in
7 min readFeb 2, 2020

--

Sociální sítě ovládají dnešní svět. Více či méně známé webové sítě a servery. Facebook, Instagram, Twitter a YouTube jsou asi těmi neznámějšími a zároveň nejvíce používanějšími. Problematika závislosti a netolismu se rozšiřuje čím dál tím víc a není se asi čemu divit. Zkusili jste si někdy na čas smazat mobilní aplikace těchto sítí nebo dokonce přejít na nějaký čas na starý dobrý tlačítkový mobilní telefon? Já jsem to v rámci tohoto článku, ale i sama pro sebe udělala. Na jeden týden. A musím říct, že první dva dny jsem skutečně pociťovala známky závislosti, jak mi tenhle online svět chyběl, ale nakonec to bylo velmi osvobozující.

Tomuto se však věnovat nechci. Chci se věnovat do hloubky jedné sociální sítí a to konkrétně YouTube. Je to největší internetový server pro sdílení videosouborů, proto si zaslouží značnou pozornost. Založeno bylo v roce 2005, takže už se stihlo usídlit a to přímo na výsluní sociálních sítí. Tento server odkoupil kdo jiný než sám velký Google za nemálo miliard a umožňuje tak propojení uživatelských účtů mezi těmito společnostmi, což je pro uživatele velkou výhodou. YouTube funguje na jednoduchém principu nahrání videa, zhlédnutí, hodnocení, sdílení a komentování, to vše ovšem za přítomnosti reklam, díky kterým tohle můžete provádět zcela zdarma a kdyby vám to přeci jen nevyhovovalo, tak si můžete zaplatit YouTube Premium, které umožňuje reklamy u videí vypnout.

S touto sítí však vzniklo zároveň i nové povolání. YouTuber, tedy člověk, který vkládávideobsah na platformu YouTube. Samozřejmě ne všichni YouTubeři mají sdílení obsahu jako své povolání. Jen někteří, kteří dosahují vysokých čísel sledovanosti se dostanou do pozice, že je YouTube živí. Tenhle, dá se říct, trend začal, kde jinde než v Americe, ale u nás je už několik let také dost rozšířený a nejsledovanější YouTubeři si vydělávají již velké peníze. Každý YouTuber se ve své tvorbě věnuje různým tématům ať už edukativním nebo jen zcela pro zábavu. Podle toho se taky odvíjí průměrný věk sledovatelů, který se však obecně u většiny videí pohybuje spíše pod osmnáct let. Pro děti a mládež je YouTube náhradou televize. Najdou tam vše, co potřebují.[1] A nezůstává jen u videí a internetového obsahu.

Kromě natáčení a zveřejňování videí se totiž k této práci často přidává i prodej tzv. merche neboli výrobků a produktů přímo od daného YouTubera. Většinou se jedná o oblečení či malé předměty s logem nebo citátem daného autora. Ne vždy jsou ceny tohoto zboží nízké, proto jsou YouTubeři občas odsuzování za to, že „rýžují“ na teenagerech. Jak je to ale i u světových firem, kde se platí pouze za značku, v tomhle případě je to stejné. Musí se to brát jako originál předmět, který má pro daného jedince přidanou hodnotu.

Reklama, propagace, kritika

S odsuzováním a kritikou se také občas setkávají a to kvůli propagaci a placené reklamě na sociálních sítích. Server Idnes.cz zmapoval se kterými firmami jsou provázané nejvýraznější tváře české YouTube scény. “Vybrali jsme dvacítku youtuberek a youtuberů. Zařadili jsme klasické vlogery (mají pestrou nabídku videí, většinou zábavných a z běžného života), let’s playery (komentují hraní počítačových her) i beauty vlogerky (natáčí o líčení a módě). Zohlednili při tom počet odběratelů i zásah na sociálních sítích.”[2] Díky pár kliknutí se dozvíte s jakými značkami Váš oblíbený YouTuber spolupracuje, tudíž které produkty má nejspíše zadarmo a platí mu, aby je propagoval. Někdy je spolupráce rozumná a přínosná dotyčnému publiku, zapadá do kontextu obsahu autora, ale stává se, že někteří propagují produkty, které do jejich tvorby nezapadají ani trochu nebo o kterých neví všechny informace. Za to byli a jsou kritizováni, obvykle tato kritika chodí ve vlnách podle toho, která firma zrovna s kým spolupracuje. Nedávno se zvedla vlna kritiky kvůli jednomu online internetovému obchodu, který propagovalo velké množství YouTuberů, ale i ostatních influencerů na sociálních sítích, především na Instagramu.

Tvrdá realita online světa

Podle sociologů nemá většina lidí nad třicet let šanci Youtuberskou generaci pochopit. Je to zcela nový fenomén spojený především s hledáním identity a zájmů v dospívání. “Tím si procházejí všechny generace jenže tahle je specificky svázaná se sociálními sítěmi a digitálními médii. Pokud je vám přes třicet, tak se proti youtuberství snažíte spíš vymezit než ho pochopit. Říct, že je to neužitečný nesmysl a mrhání času.”[3] Rodiče proto velmi často nadávají na tuhle generaci celebrit, které nejsou třeba o moc starší jak jejich vlastní děti, protože jim podle nich nic nepřináší. Na druhou stranu jsou ale i rodiče, kterým je jedno, co jejich dítě dělá na internetu a sociálních sítích, což taky není úplně dobře. Dobré je najít mezi těmito extrémy balanc. Zakazovat dítěti sledovat YouTube nejspíše nic nevyřeší, jen to, že se na něj bude chtít dívat ještě víc. YouTubeři potřebují především pochopení. Většina z nich se dokázalo proslavit a zviditelnit zcela samo. Pouze a jen svou tvorbou, kterou zaujali mladé lidi, protože jim přinášejí pohled na věci, které jsou jim blízké. Komunita YouTube má přísná pravidla o tom, co se smí a nesmí zveřejňovat, v tomhle ohledu tedy většinou problém není. Nevhodný obsah smaže nebo ani nevypustí do online světa.

I tihle YouTubeři rostou a vyvíjejí se. Stejně tak jejich obsah a tvorba. Nemálo z nich si prožilo deprese nebo syndrom vyhoření v důsledku nadávek a pomluv v komentářích nebo na různých sociálních sítích. O to je to horší, protože lidé se na internetu nebojí vypustit kde jaký názor a nemyslí na důsledky. YouTuber je taky jen člověk a ne všem se musí jeho tvorba nebo názory líbit a v online světě se takzvaní hejtři velmi rozmohli a ničí sebedůvěru, často úmyslně. Proto taky mnoho Youtuberů a Youtuberek končí, přestože měli mnoho sledujících a YouTube jim vydělávalo peníze. Uvědomění si, že je to jen práce a nestojí to za osobní potíže, a nebo to překousnout a pracovat dál, to je jedna ze zásadních otázek, kterou si musí asi každý YouTuber během své kariéry položit.

YouTubeři, které stojí za to sledovat

Kovy

Karel Kovář známý pod přezdívkou Kovy je jeden z mladých YouTuberů, který svůj vliv využil tam, kde je to potřeba. Věnuje se jak zábavným odlehčeným videím, tak i ve svých videích přibližuje politické dění u nás i ve světě. Mimo jiné je i jednou z ikon současné mladé generace, spojil síly s projektem Jeden svět na školách. Jako průvodce pětidílným edukačním seriálem Kovyho mediální ring si pokládá pět otázek, kterými posuzuje důvěryhodnost a účel mediálních sdělení. Kromě toho přibližuje různá témata spojená s médii — například roli médií ve společnosti nebo přesvědčovací techniky reklamy. Série krátkých edukačních videí k mediálnímu vzdělávání je už nyní přístupná na audiovizuálním portálu Jsns.cz. Jedná se o vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.[4]

Dejepis Inak

Slovenská Youtuberka Sandra, která má vystudovanou filozofii a historii se v krátkých videích snaží přiblížit nebo vysvětlit základní lidské otázky nebo současné dění ve světě. Věnuje se jak historickým událostem, filozofickým otázkám, tak společenským tématům. Objektivně je rozebírá a nabádá k diskuzi a zamyšlení se nad nimi.

Bronislav Sobotka

„Hello! Já jsem Broňa, nadšený učitel angličtiny z Brna.“ Takhle se představuje Bronislav Sobotka, YouTuber, který ve svých videích pomáhá s výukou anglického jazyka. Radí s klasickými chybami v anglické konverzaci i gramatice, snadno, zábavně a srozumitelně. Ukazuje, že učení má být radostí a zábavou. Předává, podle svých slov, naději, že každý kdo chce, se může naučit anglicky.

Tady Gavin

Gavin Roy je americký YouTuber, který se sám začal učit česky bez předchozích zkušeností. Sám později uvedl, že ho k tomu přiměl hlavně jeho český původ. Jeho videa mapují pokroky v učení od prvopočátku jeho pokusů až po současnost, kdy už mluví plynule česky a prozradí ho jen jeho americký přízvuk. Přes dva a půl roku natáčel videa a poukazoval na složitosti, ale i krásy českého jazyka a svým optimismem a zábavným obsahem přilákal nemálo českých sledovatelů. V minulém roce měl dokonce přednášku v univerzitním kině Scala s názvem Gavin Roy: Cizí jazyk za 365 dní, příběh Američana, který se za rok naučil česky.

Citace v textu

[1] DOČEKAL, Daniel, Tereza HERMOCHOVÁ a Michaela CÁSKOVÁ. Nejsledovanější čeští a slovenští youtubeři. Stále oblíbení, byť zubem času poznamenaní. Flowee: médium nového světa [online]. 28.06. 2019 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.flowee.cz/clovek/6824-nejsledovanejsi-cesti-a-slovensti-youtuberi-stale-oblibeni-byt-zubem-casu-poznamenani

[2] Generace YouTube. iDnes.cz [online]. [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/youtuberi

[3] ČERNÁ, Michaela. Starší generace youtubery nepochopí. Nemá k tomu ochotu, říká sociolog. iDnes.cz [online]. 17. květen 2017 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/prilohy/youtuberi-generace-youtube-martin-buchtik-sociolog.A170309_134853_domaci_mcn

[4] Kovy zve do ringu. V sérii videí pomáhá učitelům s osvětou mladých na sítích. ČT24 [online]. 28. 01. 2019 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2717993-kovy-zve-do-ringu-v-serii-videi-pomaha-ucitelum-s-osvetou-mladych-na-sitich

Zdroje

  1. VOCŮ, Ondřej. Když se řekne YouTube… Ikaros: elektronický časopis o informační společnosti [online]. 2011 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://ikaros.cz/kdyz-se-rekne-youtube
  2. Generace YouTube. iDnes.cz [online]. [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/youtuberi
  3. ČERNÁ, Michaela. Starší generace youtubery nepochopí. Nemá k tomu ochotu, říká sociolog. iDnes.cz [online]. 17. květen 2017 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/prilohy/youtuberi-generace-youtube-martin-buchtik-sociolog.A170309_134853_domaci_mcn
  4. DOČEKAL, Daniel, Tereza HERMOCHOVÁ a Michaela CÁSKOVÁ. Nejsledovanější čeští a slovenští youtubeři. Stále oblíbení, byť zubem času poznamenaní. Flowee: médium nového světa [online]. 28.06. 2019 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.flowee.cz/clovek/6824-nejsledovanejsi-cesti-a-slovensti-youtuberi-stale-oblibeni-byt-zubem-casu-poznamenani
  5. Kovy zve do ringu. V sérii videí pomáhá učitelům s osvětou mladých na sítích. ČT24 [online]. 28. 01. 2019 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2717993-kovy-zve-do-ringu-v-serii-videi-pomaha-ucitelum-s-osvetou-mladych-na-sitich

Zdroje videí

  1. Kovy. Brexit | KOVY. In: YouTube [online] 16. 10. 2019. [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=TmDcHlivqHU
  2. Dejepis Inak. Čo sú FALOŠNÉ SPRÁVY a DEZINFORMÁCIE? | História FAKE NEWS. In: YouTube [online]. 9.1. 2020 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=jmJj9EE77bk
  3. SOBOTKA, Bronislav. Nejlepší aplikace pro zlepšení poslechu v angličtině. In: YouTube [online]. 28. 1. 2020 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=o6CvE8LK5L4
  4. Tady Gavin. JAK MI ČEŠTINA MĚNÍ POHLED NA SVĚT. In: YouTube [online]. 14. 1. 2020 [cit. 2020–01–31]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=zTZWvlOv8C8

--

--