YouTube: od prokrastinace k učení

Markéta Kučerová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 17, 2021
Photo by NordWood Themes on Unsplash

Když se začínám učit novou látku, narážím často na bariéru nekonečného neznáma. Nevím, kde začít, které informace jsou nejpodstatnější, jak získat obecný přehled. Kromě přehlcení novými informacemi pak čelím ještě je další překážce: prokrastinaci.

Na začátku učení se tedy obvykle potýkám se dvěma výzvami:

  • Jak směřovat svoji pozornost k učení a udržet ji tam?
  • Jak rychle získat obecný přehled o celé oblasti, abych se pak mohla vydat hlouběji do dílčích témat?

Do cesty ke splnění první výzvy se vždy spolehlivě postaví prokrastinace. Místo učení pročítám sociální sítě. Hltám články na Mediu. Sleduju jedno video na YouTube za druhým. Nic si z toho neodnáším, jenom oddaluju čas, kdy budu muset usilovně studovat. Abych neměla výčitky, že se neučím, začnu si vybírat vzdělávací články a videa. A v tom je ten trik.

Učení začíná na YouTube

Na YouTube najdeme spoustu velmi poutavě předkládaného vzdělávacího obsahu. Chcete se třeba naučit, jak funguje internet? Pro začátečníky jsou zde přehledová “crash course” videa, která divákovi představí základní minimum a vysvětlí nejčastější pojmy. Pokročilí studenti si můžou projít několikahodinový playlist videí od neznámého nadšence, z nichž každé podrobněji vysvětluje dílčí pojmy a témata, která znají povrchně z předchozího studia. A pokud to s učením divák myslí vážně (a učí se třeba na zkoušku z počítačových sítí), může se ponořit do přednášek z MIT nebo Stanfordu, které tyto uznávané univerzity na YouTube zveřejnily.

A nejenže může YouTube sloužit univerzitám jako platforma pro sdílení vzdělávacího obsahu, který na nich vzniká. YouTube se stalo také místem, kde univerzity nacházejí nové skvělé přednášející. Grant Sanderson na svém YouTube kanálu 3Blue1Brown vysvětluje a popularizuje témata z oblasti počítačové vědy, matematiky a fyziky. Jeho úspěch spočívá v poutavém výkladu a zapojení ilustrovaných animací, díky kterým dokáže složitou látku vysvětlit jednoduše. Pro fanoušky kanálu 3Blue1Brown bylo velmi příjemným překvapením, když na podzim 2020 zjistili, že tvůrce videí Granta Sandersona najala MIT, aby se podílel na výuce úvodního předmětu Computational thinking, a že celý obsah kurzu bude volně k dispozici na YouTube.

Tak až zase příště nebudete vědět, jak se začít učit novou látku, začněte na YouTube.

--

--