Základní právo na informace: informační chudoba a jak jí předejít

Jessica Nováková
5 min readApr 24, 2023

--

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Pro nás jakožto studenty informačních studií je důležité mít přehled a pochopit téma informační chudoby a jejím dopadu na různé marginalizované skupiny.

Informační chudobou se rozumí nedostatečný přístup k základním informacím a zdrojům, což může vést k omezení schopnosti činit informovaná rozhodnutí, zapojení se do společnosti nebo dosáhnutí akademického úspěchu. V tomto článku se podíváme na čtyři odlišné případové studie zabývající se informační chudobou a nastíníme tak, v jakých souvislostech se s tímto pojmem setkáváme a jak bychom mohli tomuto fenoménu do budoucna předejít.

Případové studie

První studie se zabývá dopadem informační chudoby na rodiče jedinců s postižením. Autoři studie se shodují, že informační chudoba může mít negativní dopad na výzvy, kterým tito rodiče čelí. Mezi tyto výzvy patří například nedostatek přístupu k relevantním informacím či nedostatečné vzdělání, což může vést k negativním dopadům jak pro rodiče, tak pro dítě. Rodiče se mohou také v důsledku informační chudoby potýkat s obtížemi při zajištění správné péče o postižené dítě. Dále mohou rodiče čelit sociální izolaci kvůli stigmatu spojenému s postižením dítěte, což může omezit jejich přístup do zdravotnictví. K řešení těchto výzev autoři navrhli řešení, které zahrnuje čtyři komponenty: povědomí, přístup, dovednosti a spolupráci. Tyto komponenty se zaměřují na zvýšení povědomí rodičů o dostupných zdrojích a zlepšení přístupu k těmto zdrojům, rozvoji informačních dovedností a podpory spolupráce s ostatními rodinami a komunitami. Implementace tohoto řešení by mohla pomoci zlepšit situaci rodičů jedinců s postižením a zvýšit jejich schopnost účastnit se aktivit spojených s péčí o dítě. (Gibson & Martin III, 2019)

Druhá studie se zaměřuje na zlepšení informační gramotnosti finančně znevýhodněných studentů. Autoři tvrdí, že nedostatek základních informačních dovedností může mít negativní dopad na akademický úspěch těchto studentů. Studie se zaměřuje na multidimenzionální model pomoci, který zahrnuje finanční, akademickou a sociální podporu, a navrhuje, jak integrovat vzdělávání v oblasti informační gramotnosti do tohoto modelu. Autoři argumentují, že informační gramotnost je důležitá pro úspěch v akademickém prostředí i mimo něj. Studenti, kteří mají silné informační dovednosti, jsou schopni lépe zpracovávat informace, činit informovaná rozhodnutí a úspěšně se zapojovat do společnosti. Nicméně, studenti z finančně znevýhodněných skupin mohou mít omezený přístup k těmto zdrojům, což může vést k horšímu akademickému úspěchu a zhoršení sociální mobility. Navrhovaný model pomoci zahrnuje vzdělávání v oblasti informační gramotnosti jako klíčovou složku. Autoři navrhují, aby se toto vzdělávání zaměřovalo na základní informační dovednosti, jako je kritické myšlení, vyhledávání informací a hodnocení zdrojů. Dále doporučují spolupráci s knihovnami a dalšími zdroji podpory k poskytování těchto služeb studentům. (Zheng, 2020)

Třetí studie zkoumá situaci v oblasti informační gramotnosti v jihoafrickém vzdělávacím sektoru. Autoři chtěli porozumět tomu, jak jsou studenti, učitelé a knihovníci v této oblasti informovaní a jaké jsou jejich zkušenosti s dostupností a používáním informačních zdrojů. Výzkum byl proveden prostřednictvím online dotazníků a rozhovorů s různými zainteresovanými stranami. Výsledky ukázaly, že mnoho studentů má omezený přístup k informačním zdrojům a často používají neověřené zdroje informací. Učitelé a knihovníci mají také omezené zdroje a většinou jsou nedostatečně školeni v oblasti informační gramotnosti. Autoři doporučují, aby byly vytvořeny programy vzdělávání v oblasti informační gramotnosti pro učitele a knihovníky a aby byla zlepšena dostupnost informačních zdrojů pro studenty. (Durodolu & Mojapelo, 2020)

Poslední článek se zaměřuje obecně na výzvy spojené s informační chudobou a jejich vlivem na vzdělávání. Autor argumentuje, že v dnešní digitální době je důležité, aby lidé měli přístup k informacím a uměli je efektivně používat. Nicméně, mnoho lidí, zejména z chudších skupin, má omezený přístup k informačním zdrojům a disponuje nedostatečnými informačními dovednostmi. Autor tvrdí, že informační chudoba může mít negativní dopad na vzdělávání a sociální mobilitu. Lidé s omezeným přístupem k informacím a nízkou informační gramotností mají menší šanci na úspěch v akademickém prostředí a na trhu práce. Návrhem je, aby byly vytvořeny programy a strategie, které by zlepšily přístup k informacím a rozvíjely informační dovednosti (Černý, 2022).

Výše zmíněné zdroje ukazují důležitost informační gramotnosti a jejího vlivu na různé skupiny populace v odlišných situacích. Je zřejmé, že omezený přístup k informacím a nedostatečné informační dovednosti mohou mít negativní dopad na vzdělávání a sociální mobilitu. Proto je důležité, aby byly vytvořeny programy vzdělávání v oblasti informační gramotnosti a zlepšen přístup k informacím pro všechny. Tyto programy by měly být zaměřeny především na studenty, učitele, knihovníky a další zainteresované strany.

Klíčovou roli při zvyšování informační gramotnosti by měly mít především vzdělávací instituce. Jejich role by měla zahrnovat vytváření programů v oblasti informační gramotnosti, poskytování přístupu k informačním zdrojům a podpoře pro studenty, kteří mají omezený přístup k informacím.

Další klíčovou roli by měly hrát knihovny. Knihovníci by měli být školeni v oblasti informační gramotnosti a měli by mít přístup k různým informačním zdrojům, aby mohli pomáhat nejen studentům s hledáním a používáním informací. Knihovny by měly také usnadňovat přístup k informacím pro studenty, kteří mají omezený přístup k informačním zdrojům.

V neposlední řadě by i vládní organizace měly investovat do vytváření programů a projektů, které by zlepšily informační gramotnost a přístup k informacím pro všechny občany. Tyto programy by měly být zaměřeny na zlepšování informačních dovedností, poskytování přístupu k informačním zdrojům a podpoře pro lidi s omezeným přístupem k informacím.

Informační gramotnost se stala klíčovou dovedností dnešní digitální doby. Je důležité, aby vzdělávací instituce, knihovny a vládní organizace spolupracovaly na vytváření programů a projektů, které by zlepšily informační gramotnost a přístup k informacím pro všechny občany. Tyto kroky by mohly vést k většímu úspěchu v akademickém prostředí a na trhu práce, a tím k podpoře sociální mobility a rozvoji společnosti jako celku.

Zdroje:

ČERNÝ, Michal. Informační chudoba jako edukační výzva I. Metodický portál: Články [online]. 15. 03. 2022, [cit. 2023–04–20]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/23058/INFORMACNI-CHUDOBA-JAKO-EDUKACNI-VYZVA-I.html>. ISSN 1802–4785.

Durodolu, O. O., & Mojapelo, S. M. (2020). Contextualisation of the Information Literacy Environment in the South African Education Sector. Electronic Journal of E-Learning, 18(1). https://doi.org/10.34190/EJEL.20.18.1.005

Gibson, A. N., & Martin III, J. D. (2019). Re-situating information poverty: Information marginalization and parents of individuals with disabilities. Journal of the Association for Information Science and Technology, 70(5), 476–487. https://doi.org/10.1002/asi.24128

Zheng, Y. (2020). Information Literacy Education in the Multidimensional Aid Model of Financially Challenged Students in Colleges and Universities. 839–842. https://doi.org/10.2991/assehr.k.200316.184

--

--