Zabijáci kreativity: Např. školství
Umět se se na řešený problém podívat z více možných úhlů, propojovat souvislosti, pochybovat nebo schopnost vytvářet umělecká díla. Jedním slovem — kreativita. Dovednost, která je v dnešní době neustálých změn naprosto klíčová, protože mimo jiné umožňuje nacházet řešení či nové nápady i v proměnlivých situacích. Přesto však o ní v průběhu života přicházíme. A kdy nejvíce? Paradoxně vstupem na základní školu.
Kreativní myšlení, které podle Chytkové zahrnuje např. také zvídavost, vynalézavost či generování nápadů, je typické svou hravostí nebo otevřeností vůči novému a funguje v úzké souvislosti s kritickým myšlením, je nezbytnou vlastností každého člověka. Hally však popisuje, že nejvyššího potenciálu kreativity většina z nás využívá přibližně ve věku pěti let, kdy máme chuť a odvahu naplno se ponořit do světa objevování, inovací a tvoření. Velmi brzy ale přichází nepříjemný střet se zavedenými postupy a pravidly, které nám říkají, co máme dělat, abychom konformně zapadli do lidské společnosti a často se tak děje právě v podobě školní docházky.
Poradce pro vzdělávání Robinson ve své přednášce říká, že se tak tomu děje také z důvodu stigmatizace chyb, ke kterému dochází právě už ve školství, kde se u dětí rozvíjí strach z chyb, které tak pro ně představují to nejhorší, co můžou udělat. Jenomže když se bojíme chybovat, bojíme se přicházet s něčím novým, co třeba nezapadá do všeobecně deklarovaného pohledu, čímž zablokováváme své tvůrčí myšlení. Výsledkem podle Robinsona je, že „ke kreativitě věkem nedospíváme, my kreativitě odrůstáme. Nebo přesněji, vzdělání nás postupně zbavuje kreativity.“
Výzvou pro naše školství tak může být posilování kreativity u dětí skrze snahy o rozvoj samostatného myšlení, oceňování i nezvyklých nápadů nebo využívání různých aktivizačních metod probouzejících kromě zvýšené pozornosti a aktivity také představivost žáků.
Výzva k využívání potenciálu a rozvoji naší kreativity však směřuje primárně k nám samotným. Stačí málo — například poznávat nové lidi, myšlenky a místa, věnovat se tvůrčím činnostem, učit se novým dovednostem či rozvíjet fantazii při čtení, jak také potvrzují zajímavé výzkumy mezi seniory. Začít s aktivitami posilujícími kreativitu se dá tedy kdykoliv. Kdy začnete vy?