Zamyšlení lektora — kudy vede efektivní cesta ve firemním vzdělávání?

Eva Hermanova
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 13, 2024

Téma jak technologie mění obsahy a formy vzdělávání je široké a komplexní, a bylo k němu zde již mnoho napsáno. Zamyslím se nad ním tedy jen filozoficky, z pohledu lektora vzdělávání dospělých na kurzech počítačových dovedností.

Jak to chodí ve firemním vzdělávání?

Tento typ vzdělávání v tradičním pojetí počítačových škol či firemních kurzů obnáší nejčastěji celodenní tj. 6–8 hodinový blok výuky. Dospělí studenti přicházejí za vzděláním sice s přesnějšími cíli a požadavky, na druhé straně však tito studenti často „odbíhají“ nejen fyzicky ke svým pracovním povinnostem což vyžaduje od lektora flexibilní přístup, schopnost rychle reagovat na změny nálady, vyrušení, ztrátu koncentrace a přizpůsobit tak obsah výuky.

Lektor se tedy v době kurzu stává jakýmsi facilitátorem, koordinátorem a psychologem pomáhajícím studentům vyrovnat se s náporem nových informací, pracovních povinností a orientací ve světě technologií.

Čím dál více jak lektor cítím, že osobní setkávání se studenty v takovém to výukovém bloku, je na jednu stranu obohacující, intenzivní práce, prostor pro konzultace a skupinové řešení problémů, ale z dlouhodobého hlediska nedochází k dostatečnému zapamatování a využití předaných informací. Účastníci sami velmi často přiznávají, že obsah kurzu je zajímavý, přínosný, ale až to budou za pár týdnů v reálu potřebovat, že si většinou na nový postup nevzpomenou nebo jej nedokáží správně aplikovat.

Rozsáhlejší tištěné příručky ke kurzu se již vyskytují minimálně a pokud ano, ze zkušenosti vím, že i tak je zpětně využívá minimum studentů. Osobní „papírové“ zápisky, se po čase ztrácí nebo se stávají poněkud nesrozumitelnými.

Z pohledu lektora se velmi často snažím nejprve účastníkům ukázat efektivní práci s poznámkami v elektronické podobě, např. při práci s Excel sešitem si zapisovat poznámky a vkládat rychlé výstřižky — printscreeny důležitých kroků přímo do pracovního souboru. Nebo na vlastních počítačích využít pro totéž poznámkový blok OneNote integrovaný do Windows.

Zachrání doplňující mikro learning tradiční výuku?

Mě osobně se jako nejoptimálnější řešení, nabízí k takovému typu kurzu vypracovat ještě mikro learningové materiály — krátká videa, interaktivní e-learning ve webovém prohlížeči, velmi krátké příručky — taháky max do deseti stránek obsahu. Využít tedy výhody e-learningu jako doplňku k tradiční metodě přímé či online výuky.

Zde vnímám ještě velké mezery v nabídce, ale ta jak víme je ovlivněna poptávkou a u firemních kurzů je často hlavním kritériem cena, což je také jeden z důvodů proč pomalu vymizely tištěné příručky.

Technologie každopádně přináší nové perspektivy do tradičního vzdělávacího systému a nástroje rozšiřují nejen možnosti učení, ale také vyhodnocení výstupů a zpětné vazby.

Důležité je mít na mysli, že přes veškerou technologii je na prvním místě porozumění potřebám studenta.

Ilustrační obrázek, počítačová učebna

--

--