Změny pro post-covidové vzdělávání

Eliška Lorenzová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 7, 2023
Photo by Kenny Eliason on Unsplash

Povinné nošení roušek je v nenávratnu, zákaz cestovat napříč okresy rovněž působí jako dávná historka spíše ze sci-fi filmu než z běžného života. Pandemie sice dávno odezněla, ale některé oblasti se s jejími důsledky stále vyrovnávají. To se týká i vzdělávání. Uzavření škol v prezenční podobě se dotklo všech studentů po celém světě. Čelili jsme bezprecedentním situacím, avšak pedagogové aktivně a okamžitě na krizi zareagovali a skrze technologie se vydali všanc distančnímu vzdělávání. Kompromisy a změny nebyly a nejsou nutně nežádoucí. Měli bychom na ně pohlížet jako na příležitosti, které mohou přispět k pozitivní proměně školství (Bashir a kol., 2021).

Zhao a Watterston představují tři oblasti ve vzdělávání, které by se v post-covidovém vzdělávání měli proměnit.

Kurikulum

S nástupem AI a technologií se proměňují požadavky na zaměstnance a narůstá poptávka spíše po měkkých dovednostech, jako je kreativita, zvídavost, podnikavost, kritické myšlení, komunikace, spolupráce, a dovednosti spojené s memorizací, opakováním činností, jsou na ústupu. Vzdělávání by tedy mělo i nadále rozvíjet základní dovednosti, mělo by ale rozvíjet i lidskost, individuální tvořivost, sociálně-emoční inteligenci (Zhao & Watterston, 2021).
Je zřejmé, že je nutná úprava současných kurikul, aby byly v souladu s těmito změnami. Kurikula by měla být flexibilní, neustále se vyvíjející, což zajistí reflektování poptávky ze stran zaměstnavatelů. Studenti by měli mít možnost se na části obsahu předmětů spolu podílet, což jim dodá možnost sebeurčení. Budou mít možnost rozhodovat se a za tato rozhodnutí nést náležité konsekvence (Zhao & Watterston, 2021).

Přístup pedagogů

Změny s kurikuly jsou propojeny se změny ze stran pedagogů k přístupu ke studentům, např. skrze podporu jejich odlišnosti. S personalizací kurikul by mělo docházet k aktivnímu zapojení studentů do výuky a měli by být vyzýváni ke kolaboraci. Ta by mohla podpořit komunitní vzdělávání napříč studenty (Zhao & Watterston, 2021).

Typy vzdělávání

Online podoba výuky se ukázala jako reálná a plnohodnotná, a ačkoliv se většina škol vrátila do původní, prezenční, podoby, ukazuje se, že kombinace synchronního a asynchronního vzdělávání by mohla přinést spoustu příležitostí a možností. Nabízí se, aby frontální přednášky zůstaly v synchronní a prezenční podobě. Semináře a úkoly by pak mohly být součástí asynchronní přípravy, která zajistí větší interaktivitu, např. skrze navštěvování virtuálních prohlídek a výstav. (Nieves, 2021)
Zároveň mohou studenti získat větší autonomii nad vlastním učením, což souvisí s jejich možností se více zapojovat do tvorby kurikul. Online podoba přístupu umožní studentům vzdělávat se mimo školu, kdekoliv a kdykoliv po celém světě (Zhao & Watterston, 2021).

„Today, being disconnected physically can result in being more broadly connected virtually.“ (Zhao & Watterston, 2021).

Každá krize přináší prostor a příležitosti pro změny. Pandemie nebyla výjimkou. Spojené národy vyzývají, abychom se ohlédly za uplynulými roky a nedostatky, provázející distanční vzdělávání, proměnily v příležitosti, které vytvoří vhodnější vzdělávací systém (International Commission on the Futures of Education, 2020).

Použité zdroje

Bashir, A., Bashir, S., Rana, K., Lambert, P., & Vernallis, A. (2021). Post-COVID-19 Adaptations; the Shifts Towards Online Learning, Hybrid Course Delivery and the Implications for Biosciences Courses in the Higher Education Setting. Frontiers in Education, 6, 711619. https://doi.org/10.3389/feduc.2021.711619

International Commission on the Futures of Education. 2020. Education in a post-COVID world: Nine ideas for public action. Paris, UNESCO

Nieves, M. (2021, září 4). Education In The Post-COVID Era: 5 Important Trends To Know. ELearning Industry. https://elearningindustry.com/education-in-post-covid-era-important-trends-to-know

Zhao, Y., & Watterston, J. (2021). The changes we need: Education post COVID-19. Journal of Educational Change, 22(1), 3–12. https://doi.org/10.1007/s10833-021-09417-3

--

--