Deny99
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 3, 2024

--

ZMĚNY V RVP NA 2. STUPNI ZŠ Z HLEDISKA DIGITÁLNÍCH KOMPETENCÍ

Kdo se o oblast školství aktivně zajímá, jistě zaznamenal, že se chystají změny v rámcovém vzdělávacím programu (dále RVP). Včera (2. 4. 2024) Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále MŠMT) poskytlo veřejnou konzultaci právě o revizi RVP. Každý se tak může k RVP vyjádřit, což mi přijde jako dobrý krok vpřed. K dispozici jsou zatím dva Rámcové vzdělávací programy — předškolní vzdělávání a základní vzdělávání. Jak již je z názvu patrné, v tomto článku se zaměřím pouze na základní vzdělávání. (MŠMT, 2024)

Budu se zde zaměřovat na oblast digitálních kompetencí, které jsou jednou z klíčových kompetencí upraveného RVP, které by si měl každý žák na 2. stupni ZŠ osvojit. Učitel by měl pomáhat žákům s orientací v digitálním prostředí a měl by vést žáky k aktivnímu tvořivému využívání digitálních technologií při práci, studiu, nebo volném čase. Měl by vést žáky ke kritické práci s informačními zdroji (učit je vyhodnotit, jaké informace jsou pravdivé, či naopak mohou příjemce dezinformovat). Učitel by měl žáky zapojovat do skupinových i individuálních projektů, s využitím relevantních digitálních nástrojů. Ty by se měly stát i prostředníkem mezi žáky a školou, ve smyslu aktivního zapojení žáků do života školy. Dále by se měl učitel snažit zapojovat do výuky takové aktivity, kde by se žáci seznámili s prací s otevřenými daty a veřejnými databázemi. Žáci by měli být vedeni k zodpovědnému utváření své identity a sledovat vlastní digitální stopu v online prostředí. V neposlední řadě by měli být žáci poučeni o bezpečnosti digitálních technologií (jak se správně chovat v online prostředí, seznámit žáky s bezpečným zacházením s technologiemi). (NPI, nedatováno)

Mezi základní hodnoty digitálních kompetencí řadí NPI podporu udržitelných technologií a inovací, sdílené poznání, důstojný život pro všechny a respektování potřeb planety. (NPI, nedatováno)

Žák by měl postupně projevovat tři skupiny komponentů. První z nich je získání dat, informací a obsahu. To žák projeví vhodně formulovaných dotazem, správně uloženými daty pro jejich použití někým jiným, či vhodně formulovaným dotazem při vyhledávání informací. Druhá kategorie komponentů je kontrola digitální stopy a utváření možné digitální identity. Žák dokáže sledovat svoji digitální stopu a zajímá se, jak k ní přispívají ostatní (např. zapojení do diskusí). Posledními komponenty je správa dat, informací a obsahu. Žák zde ukládá data tak, aby jeho spolupracovník dokázat jeho data najít a použít. Vytváří tak vlastní portfolio zdrojů. (NPI, nedatováno)

Celkově lze říci, že si žáci digitální kompetence osvojí nejen v předmětu informatiky, ale i v předmětech humanitních a jiných. Naopak v informatice se budou probírat témata, na které by jinak řada nepřišla (např. programování).

Zdroje:

NPI. Jak na digi na 2. stupni ZŠ. Národní pedagogický institut [online]. Nedatováno, [cit. 2024–04–02]. Dostupné z: https://revize.edu.cz/files/jak-na-digi-obalka.pdf.

MŠMT. NPI ČR spouští veřejnou konzultaci k revizi RVP. zapojit se může každý. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy [online]. 2024, [cit. 2024–04–02]. Dostupné z: https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/npi-cr-spousti-verejnou-konzultaci-k-revizi-rvp-zapojit-se?highlightWords=r%C3%A1mcov%C3%BD+vzd%C4%9Bl%C3%A1vac%C3%AD+program.

--

--