Zneužitelnost nových technologií pro získání osobních informací

Šárka Ari Brázdová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 2, 2019
Zdroj: https://www.canadianbusiness.com/technology-news/data-privacy-regulation-stifling-competition-macdonald-laurier/

Dnešní doba přináší neustále nové a nové technologie a jejich vylepšení, zdaleka ne vždy ale s nimi přijde i dostatečné zabezpečení vůči zneužití. U některých technologií by to bylo i velmi těžce proveditelné, téměř vždy se nějaká skulina najde. Zaměřím se spíše na obecné ohrožení osobního soukromí a informací, než na možné získání hesel k jaderným hlavicím :)

Je mnoho způsobů, jak hackeři mohou zkoušet získat vaše osobní údaje, se spoustou z nich jste již určitě slyšeli. Uvedu zde jen několik příkladů, jako phishing, počítačové viry, catfishing, trojský kůň a mnoho dalších. I chráněné systémy ale mají své skuliny.

Například kyberšikana na Facebooku: uživatel, který mi posílá urážlivé zprávy jde zablokovat, ale nic mu nebrání v založení nového účtu a opětovnému odesílání těchto zpráv. I při smazání mého účtu a opětovném založení můj nový účet půjde dohledat podle několika stěžejních přátel, které si přidám.

Nové technologie můžou například zneužívat i stalkeři ke sledování svých obětí. I když si osoba na sociálních sítích téměř vše zablokuje, vždy může někdo z vašeho okolí zveřejnit vaši fotku (i když bez označení), napsat status že s vámi někde je, nebo i zmínit budoucí plány firmy/oddělení/školy. To vše bez vašeho vědomí.

Někdy stačí i jen zapomenout smazat starý úkol do školy. V předmětu Informační bezpečnost jsme se snažili zjistit co nejvíce informací o některém spolužákovi. Mě se povedlo dohledat i jeho rodokmen za posledních 200 let, který zveřejnil někdy na střední škole jako domácí úkol na vlastní HTML stránce. Tímto jsem mohla následně zjistit bydliště jeho rodiny i jeho samotného, najít si všechny na sociálních sítích…

Ne vždy jde vše ochránit, jako v případě výše. Dříve se informační bezpečnost a zneužitelnost informací tolik neřešila, a nyní můžou staré věci představovat skulinu ve vaší bezpečnosti. Já sama jsem se po tomto objevu snažila projít si staré věci, webové stránky a podobné a co nejvíce nechráněných věcí smazat, ale stejně se mi to již nepovedlo zcela vymazat, jak všichni víme, internet je věčný…

Jednou z možností, jak se tomuto vyhnout, je důsledně systémově kontrolovat všechny soukromé zprávy a obrázky, i obsah stránek/webů, což je ale zásahem do soukromí uživatelů a může je omezovat. Na druhou stranu by to některým přineslo větší bezpečnost… Jako všude, i zde je to o vybalancování poměru kontroly za získání větší bezpečnosti. Vysoká míra kontroly (zpráv, obsahu, blogů…) přinese vyšší míru bezpečnosti díky kontrole, ale za cenu ztráty soukromí.

--

--