Jaroslav Staníček
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2017

--

Zneužitelnost nových technologií: Kyberšikana

Kyberšikana: „záměrná, opakovaná, zraňující činnost využívající počítač, mobilní telefon a jiné elektronické přístroje.“[1] Originální anglický termín „cyberbully“ je rovněž do češtiny překládán jako například digitální šikana, elektronická šikana, kyberagrese apod. Autor prvního a tím nejstaršího webu věnujícího se problematice kyberšikany — www.cyberbullying.org je kanaďan Bill Belsey.

Jisté prvky kyberšikany je možné paradoxně nalézt již v pravěku, byly totiž nalezeny jeskynní malby pravděpodobně vytvořené anonymně za účelem veřejného zesměšnění. Nešlo tedy ještě o kyberšikanu v pravém slova smyslu ale jsou zde patrné stejné znaky.[2]

Česká republika se řadí ve výskytu mírně nad evropský průměr a dle průzkumu z roku 2012 se s ní u náse setkalo 56,53% dětí.[3] Z německých průzkumů dále vyplynulo, že zkušenost má nejvíce žáků na druhém stupni základní školy a na středních školách. Rozdíl mezi učebními obory, soš a gymnázii pak není veliký. Výzkumy dále ukázaly spojitost mezi zkušeností s kyberšikanou a dobou strávenou online. Čím déle dítě denně na internetu je tím bylo riziko větší. Nejohroženější jsou pak děti kolem věku 14 let.

Na rozdíl od tradiční šikany probíha kyberšikana klidně i v režimu 24/7 a postižený tak nemá pocit bezpečí ani, když za sebou zavře dveře od domu. Toto je velmi frustrující. „Publikum“ přihlížející šikaně může být globální a sahat tak i za hranice země postiženého.

KOMPARACE TRADIČNÍ ŠIKANY A KYBERŠIKANY PODLE KRITÉRIÍ, KTERÉ JE SPECIFICKY VYMEZUJÍ[4]

Velice známý je první mediálně populární případ kyberšikany „Star Wars Kid“. Čtrnáctiletý tělnatý kanaďan Ghyslian Raza je fanoušek Hvězdných válek a doma si na video natáčí, jak napodobuje souboj se světelným mečem. K nahrávce se dostali Ghyslianovi spolužáci a rozšířila se globálně. Přestože nahrávka vznikla ještě před vznikem youtube tak v roce 2006 měla již na přes 900 milionů zhlédnutí a stále roste. Odkaz se objevil dokonce i v seriálu South Park a Ghyslian se musel kvůli nečekané „popularitě“ léčit na psychiatrii.[5]

Kyberšikana se netýká pouze studentů, ale jsou jí často vystavování rovněž učitelé. V Českém prostředí přiznalo zkušenost s kyberšikanou ze strany žáků 2,76% učitelů 1. Stupně ZŠ a 10,84% 2. Stupně ZŠ.[6] Podle internetové studie UK Safer byly však agresorem v případě kyberšikany učitelů ve čtvrtině případů rodiče vyřizující si tak své účty. Šikanovaný učitel má často negativní vliv na výuku všech, protože zaujímá negativní postoj k žákům obecně.

[1] VAŠUTOVÁ, Maria. Proměny šikany ve světě nových médií. Vyd. 1. Ostrava: Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2010, 332 s. ISBN 978–80–7368–858–5. s.75

[2] tamtéž s. 52

[3] E-Bezpečí. Nebezpečí internetové komunikace III [online]. 2012 [cit. 2017–05–22]. Dostupné z: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/veda-a-vyzkum/terenni-vyzkum-online-vyzkum.

[4] VAŠUTOVÁ, Maria. Proměny šikany ve světě nových médií.

[5] ECKERTOVÁ, Lenka a Daniel DOČEKAL. Bezpečnost dětí na internetu: rádce zodpovědného rodiče, s. 70.

[6] ČECH, Tomáš. Mobbing jako negativní fenomén v prostředí základních škol: škola a zdraví pro 21. století, 2011, s. 18–19.

--

--