Zpětná vazba

Kateřina Tu
EDTECH KISK
Published in
5 min readJun 30, 2022
Image by John Hain from Pixabay

Zpětná vazba je nástrojem učící se společnosti pro další rozvoj, proto jsem si toto téma zvolila. Význam zpětné vazby je opakovaně zdůrazňován v procesu učení v rámci vzdělávacích aktivit a institucí, ale i zdravotnických zařízení. (Ambrose, 2010; Burget, N., b.r.; Eger, 2020; Reitmayerová, 2007) Při poskytování zpětné vazby se ovšem setkáváme také s problémy — poskytovaná zpětná vazba není skutečnou zpětnou vazbou, chybí obsah, objevuje se neschopnost zpětnou vazbu formulovat nebo nejsou vytvořené podmínky pro poskytování a přijímání zpětné vazby. (Kalová, Simona, b.r.; Rokos, Lukáš; Lišková, Jana, b.r.) V kontextu vzdělávání se nyní často setkávám s formativním hodnocením, které zase dál rozvíjí zpětnou vazbu do konkrétní specifické formy.

V prostředí firem a organizací se můžeme setkat se zpětnou vazbou v rámci pracovního prostředí — využívá se např. 360stupňová zpětná vazba (Kubeš & Šebestová, 2008). 360 stupňů zde znázorňuje, že zpětná vazba je poskytovaná napříč hierarchií v organizaci, tedy vzájemně od všech všem. Jde o zpětnou vazbu od spolupracovníků, od nadřízených a od podřízených — záměrem je dohromady tedy vytvořit celkový pohled ze všech stran. Zpětná vazby je poskytována anonymně a výsledky jsou předány dané osobě, případně jejímu nadřízenému. Předání může probíhat písemnou formou nebo formou setkání např. hodnocené osoby a personalisty, kteří se nad zpětnou vazbou setkají, personalista předává shromážděná sdělení a mohou diskutovat o relevantnosti a vytvořit záměry pro zlepšení, nastavit společně další konkrétní kroky. Zpětná vazba tedy může zlepšovat kvalitu práce a spokojenost všech zúčastněných, kteří mají možnost se vyjádřit a ovlivňovat dění, pokud o to mají zájem.

Vzhledem k tomu, jak významným nástrojem pro další rozvoj zpětná vazba může být, zaměřuji se dále na možnosti, jak rozvíjet prostor pro kvalitní zpětnou vazbu. Jednou z možností jsou čtyři kroky zpětné vazby.

Čtyři kroky zpětné vazby

1. Ujistěte se, že váš protějšek od vás v daném okamžiku zpětnou vazbu chce a může přijmout

2. Popište obsah zpětné vazby jednotlivě podle následujících hledisek

a. Co nebo jaké chování jsem zaznamenal?

b. Co mě k tomu napadá, jak to interpretuji?

c. Jaké pocity to ve mně vyvolává?

d. Impulsy k jakému jednání se u mě dostavují?

3. Poté vysvětlí svůj pohled příjemce zpětné vazby, aniž se bude omlouvat.

4. Dohodnete se na tom, co vnímáte stejně a v čem se vaše vnímání liší. Vyměníte si představy o případně potřebných změnách.

(Daigeler, 2008)

Za přínos tohoto modelu považuji rozdělení do jednotlivých kroků a jasnou posloupnost. Aby předávání zpětné vazby mohlo fungovat, potřebujeme ovšem bezpečné prostředí a také účastníky, kteří dokáží zpětnou vazbu dávat i přijímat. Pro předávání zpětné vazby tedy potřebujeme určitou úroveň osobního rozvoje a komunikace. Ukazuje se totiž, že přetrvává mylný předpoklad, že dokážeme pojmenovat své pocity a formulovat, co je potřeba změnit, identifikovat slabá místa a popsat je — není to vůbec samozřejmé (Šeďová & Švaříček, 2010).

Potřebujeme tedy prvně rozvíjet schopnost komunikace, zaměřit se na sebe, než budeme poskytovat zpětnou vazbu ostatním. V tomto směru považuji za přínosný přístup nenásilné komunikace (NVC — z angličtiny „non-violent communication“). Čtyři složky nenásilné komunikace jsou:

· pozorování,

· pocity,

· potřeby,

· prosba.

(Rosenberg, 2016)

Zároveň nabízí nástroje pro pojmenování pocitů a potřeb, seznamy, ze kterých je možné čerpat, vracet se k nim a rozšířit si tak slovní zásobu v tomto směru. Běžně totiž k vyjádření pocitů využíváme jen pár opakujících se vyjádření a rozšíření slovní zásoby nám může pomoct k přesnějšímu vyjádření. Vede také k univerzálním potřebám — např. z pohledu NVC není potřeba „potřebuji, abys mi odpovídal na emaily“ ale potřeba respektu, potřeba spolupráce. Až z uvědomění a pojmenování konkrétní potřeby vzniká prosba — jako další krok po uvědomění si vlastních pocitů a potřeb. Tento postup: pozorování, pocity, potřeby a prosba — vede někdy k překvapivým výsledkům, kdy dokážeme sami lépe porozumět o co v dané situaci jde, uvědomit si, jaké pocity v nás vyvolává, a proč — s jakou potřebou nebo potřebami je to spojené a z toho potom vychází formulace, co bychom potřebovali.

Za slabé místo tohoto postupu považuji omezenost na lidi, kteří jsou s touto metodou seznámeni. Pokud je náhodný zaměstnanec či učitel rozhodne, že bude zpětnou vazbu svým kolegům či studentům poskytovat tímto způsobem, může se lehce setkat s nepochopením. Jednou možností řešení je pro mě seznámení dané skupiny v práci či ve škole s nenásilnou komunikací a společné domluvení pravidel, jak ji chceme využívat pro zpětnou vazbu. Jako druhou variantu vidím praxi, kdy skrze hlubší porozumění je možné opustit konkrétní čtyři kroky a používat pro pojmenování přirozený jazyk. Jak zmiňuje již Rosenberg v knize Nenásilná kominikace (Rosenberg, 2016), jsou zde totiž kromě 4 složek ještě 2 části:

1. Upřímné vyjádření prostřednictvím těchto čtyř složek.

2. Empatické přijetí prostřednictvím těchto čtyř složek.

Za sebe samotné můžeme zajistit první část — upřímné vyjádření, ale nezajistíme empatické přijetí. Pro empatické přijetí potřebujeme určitou bezpečnou atmosféru a ochotu pro přijímání zpětné vazby.

Zkušenosti s využíváním nenásilné komunikace v praxi popisuje mimo jiné Eliška Dostálová ve své práci „Zkušenost účastníků workshopu Nenásilné komunikace a promítání této zkušenosti do běžné mezilidské komunikace“ (Dostálová, 2019).

Za podstatné pro poskytování kvalitní zpětné vazby považuji tedy mluvit za sebe, vyjádřit své pocity a potřeby, vyslovit návrh či prosbu. Za klíčové považuji prostředí pro dávání a přijímání zpětné vazby — zajištění bezpečného prostoru pro vyjádření se a pro naslouchání. Pro poskytování kvalitní zpětné vazby je potřeba praxe a rozvíjení se v komunikaci — jak v sebevyjádření, tak v naslouchání.

Zdroje:

Ambrose, S. A. (2010). How learning works: Seven research-based principles for smart teaching (R. E. Mayer, Ed.; 1st ed.). Jossey-Bass.

Burget, N. (b.r.). Využití zpětné vazby v rehabilitaci pacientů s poruchami chůze po cévní mozkové příhodě. Rehabilitation & Physical Medicine / Rehabilitace a Fyzikalni Lekarstvi . 2015, Vol. 22 Issue 2, p70–78. 9p. Získáno 30. červen 2022, z https://web.s.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=12112658&AN=102821449&h=qKnY6lv%2f2FkgSNX3UqyUoh%2fD2U%2b%2fmxA7GSkCYK8gIq%2f13iXOliaDMPVHnZjwyPZ1c4cMQb2e8LikphPq7uTiDA%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d12112658%26AN%3d102821449

Daigeler, T. (2008). Vedení lidí v kostce: Techniky vedoucí k úspěchu. Grada Publishing a.s.

Dostálová, E. (2019). Zkušenost účastníků workshopu Nenásilné komunikace a promítání této zkušenosti do běžné mezilidské komunikace [Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta]. https://is.muni.cz/th/v16px/

Eger, L. (2020). E-learning a jeho aplikace s orientací na vzdělávání a profesní vzdělávání Millennials (První vydání). Západočeská univerzita v Plzni.

Kalová, Simona. (b.r.). Úloha chyb, korektivní zpětné vazby a normy v cizojazyčné výuce s důrazem na výuku angličtiny. Pedagogická Orientace . 2018, Vol. 28 Issue 1, p72–110. 39p. Získáno 30. červen 2022, z https://web.s.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=12114669&AN=130557324&h=LWtC5dIns7yxbXSEJRge0QNaz8C2nRapK40u%2fAAKaBJZqrjdYtdj3gaoLBn4%2br7Jwm1UhMNiwhRHFbDEJ8f8cQ%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d12114669%26AN%3d130557324

Kubeš, M., & Šebestová, Ľ. (2008). 360stupňová zpětná vazba jako nástroj rozvoje lidí. Grada Publishing.

Reitmayerová, E. (2007). Cílená zpětná vazba: Metody pro vedoucí skupin a učitele (V. Broumová, Ed.; Vydání první). Portál.

Rokos, Lukáš; Lišková, Jana. (b.r.). Kvalita vrstevnické zpětné vazby při badatelské úloze z biologie člověka v hodinách přírodopisu 1 — ProQuest. Pedagogicka Orientace; Brno Vol. 29, Iss. 1, (2019): 43–72. https://doi.org/10.5817/PedOr2019-1-43

Rosenberg, M. B. (2016). Nenásilná komunikace / (Vydání čtvrté). Portál.

Šeďová, K., & Švaříček, R. (2010). Zamlčené hodnocení: Zpětná vazba ve výukové komunikaci na druhém stupni základní školy. 15(2), [61]-86.

--

--