Způsoby, jak efektivně vyučovat v synchronní hybridní výuce

Hana Ticha
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 7, 2023
Dostupné z: https://myusf.usfca.edu/usfteach/hyflex-teaching-toolkit

Vlivem pandemie Covid 19, kdy v České republice došlo v březnu 2020 k uzavření vzdělávacích zařízeních za účelem omezit sociální kontakt a snížit šíření viru, probíhala výuka na školách a univerzitách distanční formou. To znamená, že žáci a studenti byli vyučování prostřednictvím online platforem.

Distanční vzdělávaní ukázalo, jaké může mít i online výuka silné stránky ve vzdělávacím procesu a jak je důležité integrovat online nástroje a technologie do vzdělávacího modelu. Pandemie Covid 19 tak urychlila různé formy online vzdělávání. Tato skutečnost vedla k tomu, že v dnešní době, kdy již výuka není podrobena žádnými proticovidovými opatřeními, tak přesto školy a univerzity přecházejí na model hybridního vzdělávání. Podstatou takové výuky je to, že kombinuje prvky prezenční výuky s prvky distanční výuky. Lze rozlišovat mezi synchronním a asynchroním hybridním vzděláváním. Při synchronní výuce je část studentů či žáků přítomna na hodině fyzicky v učebně a část je přítomna skrze online platformu. Pro asynchronní výuku je typické, že učící se sledují záznamy přednášek zpětně nebo plní úkoly v onlinu.

Cílem takové výuky je zajistit učícím se větší flexibilitu, individualizaci a pohodlí ve výukovém procesu. To by mělo mít za výsledek efektivnější výuku a nabízení více možností, jak se naučit a rozvíjet znalosti a dovednosti.

Zde se však nabízí několik otázek, které se s tímto typem výuky pojí a na které si je třeba odpověď, aby mohlo dojít ke zkvalitnění procesu vzdělávání. Jaké jsou vhodné způsoby, jak propojit prezenční a online vzdělávání tak, aby byla synchroní hybridní výuka co nejúčinnější?

Odpověď na tuto otázku mohou poskytnout zformovaná doporučení.

  1. Základní informace

Před zahájením výuky je vhodné poskytnout učícím se potřebné informace ke struktuře hodin, zejména jasné informace o připojení k online výuce. V jakém nástroji bude výuka probíhat a co je potřebné pro připojení. Důležitou informací ke sdílení je také to, jaké jsou potřebné požadavky a výstupy pro ukončení předmětu. Výukové materiály je nejlepší zaslat v elektronické podobě, ať k nim mají všichni bez rozdílu přístup.

2. Optimální prostředí pro výuku

Před samotnou hodinou je potřeba se ujistit o fungování techniky. Zahájit schůzku tak, aby učícím se připojeným na dálku byl přenášen obraz a zvuk v kvalitní podobě. Přítomní v učební musí slyšet své spolužáky online. Zajistit tedy dobrý přenos zvuku a obrazu mezi třídou a online prostředím.

Při probíhající výuce se ujistit, zda sdílené materiály v hodině jsou viditelné jak pro prezenční, tak online účastníky hodiny.

3. Motivace

Je nutné si uvědomit, že online učící se mohou mít sníženou dávku motivace, kvůli nedostatku optimálního prostředí. Je důležité zajistit, aby dávali pozor. Takovýmto situacím je možno předcházet aktivizačními metodami přímo ve výuce. Těmi jsou například diskuze, zpětná vazba, online procvičování v nástroji Kahoot, psaní do sdíleného dokumentu, vytvoření dílčích místnosti pro komunikaci studentů v onlinu nebo rozdělení do menších skupin, kde přes zařízení budou spolu komunikovat online a prezenční účastníci hodiny. Tento způsob interekce vyžaduje náročnější technické a prostorové požadavky.

Vyučující by měl do diskuze rovnoměrně zapojit jak online, tak prezenční studenty a žáky. Zajistit dostatek interakce, aby ti v online prostředí neměli pocit izolace. Je možné doplnit diskuzi chatem.

Motivaci u studentů a žáků lze také umocnit, když učitelé vytvoří přátelské prostředí, které podporuje vzájemné respektování a podporu. To může studující motivovat k interakci s učitelem a spolužáky a zlepšit výsledky výuky.

4. Studenti a žáci se se speciálními potřebami

Hybridní vzdělávání může být náročné pro učící se, kteří se lépe učí ve skupinách nebo potřebují více interakce s učitele nebo pro ty, kteří mají problémy s organizací či samostatností, a tak mohou mít problém s plněním úkolů v online prostředí. Uvědomit si tedy specifické potřeby učících se a zprostředkovat dostatek podpory.

Seznam použité literatury

BARNWELL, Paul. Managing In-Person and Distance Learning at the Same Time. 2021. [cit. 2023–03–01]. Dostupný z WWW: [https://www.commonsense.org/education/articles/managing-in-person-and-distance-learning-at-the-same-time].

BEATTY, Brian. Hybrid-Flexible Course Design. 2019. Dostupné také z: https://edtechbooks.org/hyflex

HyFlex Teaching. In: Center for Engaged Pedagogy [online]. Barnard College, Columbia University, 2023 [cit. 2023–03–01]. Dostupné z: https://cep.barnard.edu/hyflex-teaching

Hyflex Teaching and Learning: an Alternative Modality for Meaningful Engagement and Epistemological Access in South African Higher Education. E-Journal of Humanities, Arts and Social Sciences [online]. 2022, 3(6), 199–212 [cit. 2023–03–01]. ISSN 27207722. Dostupné z: doi:10.38159/ehass.2022361

Tips for Teaching HyFlex and Dual Delivery Courses with Remote Learners. In: Grand Valley State University [online]. GVSU, 2023, May 3, 2022 [cit. 2023–03–01]. Dostupné z: https://www.gvsu.edu/elearn/help/tips-for-teaching-hyflex-and-dual-delivery-courses-137.htm

--

--